Dostojewski: Dramat humanizmów

83-7001-738-X
filozofia i etyka
Kamila

Książka przedstawiająca twórczość Dostojewskiego jako nieustanny trud poszukiwania rozwiązań podstawowych problemów moralnych, ideologicznych i społecznych jego epoki (w znacznym stopniu aktualnych po dziś dzień), jako pole walki toczącej się na wielu płaszczyznach pomiędzy trzema modelami humanizmu- humanizmem utopijnym, "prometejskim" i chrześcijańskim.

źródło opisu: Wydawnictwo ALFA, 1994

źródło okładki: zjd aut.

kinga | 2011-10-19
Przeczytana: 18 października 2011

"Jesienią 1846 roku Dostojewski postanowił zostać największym pisarzem Rosji."

Bohdan Urbankowski mnie zaczarował... Świetna książka o artyście, o jego życiu i ściśle z nim związaną literaturą. Znajdziemy tu zarówno fakty biograficzne, ich związki z twórczością Dostojewskiego, jak również analizę jego warsztatu pisarskiego.

Dostojewski, autor wielkich dzieł, wybitny rosyjski pisarz, okazał się być także... człowiekiem. Oczywiście geniusz daje przyzwolenie na zdecydowanie więcej różnorodnych "odchyleń" od ogólnie przyjętej normy...

Młody, 25-letni początkujący literat postanawia zostać największym z największym. Bije od niego pycha, zarozumiałość i zdecydowana pewność siebie:

"Nikt mi nie straszny, nikt! Dajcie mi tylko czas, a ja was wszystkich wdepczę w błoto!"

Jednak ów czas nie okazał się jego sprzymierzeńcem. Skazany, aresztowany, zesłany na katorgę, powraca dopiero w 1856 roku. Musiał zatem tę dekadę straconego czasu szybko nadrobić, by spełnić swoje postanowienia....

dymitrop | 2016-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2016