Widok z Castle Rock

Okładka książki Widok z Castle Rock
Alice Munro Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza literatura piękna
460 str. 7 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Proza
Tytuł oryginału:
The View From Castle Rock
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2011-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-09-01
Data 1. wydania:
2008-01-08
Liczba stron:
460
Czas czytania
7 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308047385
Tłumacz:
Ewa Elżbieta Nowakowska
Tagi:
opowiadania historia proza współczesna literatura kanadyjska
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Świat Alice Munro



162 0 38

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
338 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1518
735

Na półkach:

„Widok z Castle Rock” to zbiór powiązanych ze sobą opowiadań, napisanych przez kanadyjską pisarkę Alice Munro, w których pisarka zgłębia losy członków swojej rodziny od XVIII wieku aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Cóż w nich znajdzie czytelnik? Między innymi podróż statkiem do Ameryki, relacje w rodzinie, opis pierwszego zakochania, postrzegania świata w tamtych czasach, dotknięcie tematu przemocy- w tym specyficzna relacja córki do ojca, gdzie w krew weszła zapiekła nienawiść i chęć unicestwienia. W drugiej części (która podobała mi się odrobinę bardziej) pojawiają się osobiste wspomnienia Munro z czasów jej dzieciństwa, młodości, pracy jako służącej, przygląda się ona z bliska małżeństwom swoich rodziców, dziadków. Pisarka w tamtych czasach ukrywała swoją pasję do czytania, a czytała, bo na kartach książek znajdowała to, co brakowało jej w życiu.

„Mogę czekać, a wszystko co mi się należało i tak przyjdzie do mnie w odpowiednim czasie, gdy będę w pełni na to gotowa.”

Jak sama pisze, miała tendencję do przejaskrawiania, ubarwiania opowiadanych historii, czasem ukrywania, cechowała ją ciekawość, granicząca z wścibstwem, bez wątpliwości czy może wydobyć na światło dzienne pewne fakty.

Bohaterów z opowiadań (których jest naprawdę sporo) poznajemy zarówno bardzo skrótowo i szybko, jak i też znamy ich indywidualne cechy charakteru. Mamy tu obraz osoby żyjącej w cieniu, przyzwyczajonej do lekceważenia ciotki w rodzinie, która wręcz obsesyjnie kocha małego bratanka. Podobało się również przedstawienie myśli i zachowań Jamiego, który straciwszy ojca, czuje niechęć do wuja oraz jak jego chęć powrotu do domu pcha do radykalnych rozwiązań. Niestety o reszcie przewijających się bohaterów nie wyrobiłam sobie opinii, ot byli i zniknęli.

„Nie umiemy się oprzeć temu grzebaniu w przeszłości, przesiewaniu niewygodnych dowodów, wiązaniu ze sobą zabłąkanych nazwisk, wątpliwych dat i anegdot, kurczowemu czepianiu się nitek, upieraniu się przy łączności ze zmarłymi, a zatem z życiem”.

Sposobowi pisania Munro nie mogę nic zarzucić, to taki styl gawędziarski, surowy, dosłowny i płynny, jednak nie wzbudził we mnie emocji, nie czułam się trzymana w napięciu, nie miałam ściśniętego gardła. Owszem miejscami było zaskoczenie, lecz niewielkie, czasem na darmo czekałam na rozwinięcie pewnych wątków, ale ich nie było. Dlatego jestem trochę zawiedziona tą lekturą, liczyłam na więcej, choć być może nie dotarła do mnie głębia tych opowiadań. Tym czytelnikom, co lubią twórczość Munro i rodzinne sagi oraz formę opowiadań pozycja być może się spodoba. Na chwilę obecną proza pisarki zbytnio nie przypadła mi do gustu.

„Widok z Castle Rock” to zbiór powiązanych ze sobą opowiadań, napisanych przez kanadyjską pisarkę Alice Munro, w których pisarka zgłębia losy członków swojej rodziny od XVIII wieku aż do lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Cóż w nich znajdzie czytelnik? Między innymi podróż statkiem do Ameryki, relacje w rodzinie, opis pierwszego zakochania, postrzegania świata w tamtych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    471
  • Przeczytane
    438
  • Posiadam
    133
  • Teraz czytam
    25
  • 2014
    8
  • Nobliści
    8
  • Literatura kanadyjska
    6
  • 2013
    6
  • Ulubione
    6
  • Chcę w prezencie
    5

Cytaty

Więcej
Alice Munro Widok z Castle Rock Zobacz więcej
Alice Munro Widok z Castle Rock Zobacz więcej
Alice Munro Widok z Castle Rock Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także