Chorwacja. Przewodnik historyczny

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-12089-1
historyczna
foolosophy

CHORWACJA PRZEWODNIK HISTORYCZNY O trudnej historii, jedzeniu i piciu. To pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka zapoznająca czytelnika z dziejami ziem chorwackich. Nie jest to klasyczny przewodnik, to zbiór szkiców historycznych, poświęconych poszczególnym punktom na turystycznej mapie tego kraju. Autor przedstawia największe atrakcje Chorwacji poprzez ich historię, kulturę i dzień...

CHORWACJA PRZEWODNIK HISTORYCZNY O trudnej historii, jedzeniu i piciu.

Autor przedstawia największe atrakcje Chorwacji poprzez ich historię, kulturę i dzień dzisiejszy. Nie mogło oczywiście zabraknąć stolicy kraju, Puli, Zadaru, Splitu, Hvaru i Dubrownika. Ale również fantastycznych miejsc krajobrazowych jak Plitvickie Jeziora, wodospady Krka czy wyspa Rab. W kolejnych rozdziałach poznajemy historię Greków, Rzymian i Habsburgów na wybrzeżu Adriatyku, ale również Jugosławię Józefa Broz Tito i krwawą wojnę z lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Autor swobodnie miesza wątki, odległe dzieje sąsiadują z dniem dzisiejszym, pojawiają się również polskie akcenty. A lekka i przejrzysta
narracja tylko powiększa atrakcyjność tej pozycji.

To obowiązkowa lektura dla polskiego turysty w Chorwacji, który chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o tym pięknym kraju.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl

Jola_St | 2014-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 15 maja 2014

Książka dobra dla osób, którzy byli, znają i interesują się Chorwacją.
Spora część książki mówi o burzliwej historii tego rejonu.
Ja sięgnęłam po tę pozycję głównie przed wzgląd na bardzo ciekawy sposób przedstawienia osoby Josefa Broz Tito i dyktatury, którą wprowadził i dzięki której trzymał w ryzach ten zróżnicowany narodowościowo i religijnie naród.

| 2013-02-26

Za oknem śnieżyca, więc postanowiłem sięgnąć po książkę, która pozwoli mi przenieść się myślami w jakieś cieplejsze miejsce. Spodziewałem się, że będzie lekko, łatwo i przyjemnie. Jakieś banalne opowiastki dla turystów, trochę legend i podań, krótki przewodnik po plażach, na których bałkańskie piękności opalają się w topless, 10 miejsc, które musisz zobaczyć, 10 potraw, których musisz spróbować i tym podobne głupoty. Tymczasem zostałem mile zaskoczony, ponieważ dostałem do ręki rzetelną książkę historyczną, która w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliża dzieje Chorwacji na tle historii Bałkanów i całej Europy. Autor zrezygnował z układu chronologicznego, dzieląc książkę na rozdziały, z których każdy poświęcony jest jakiemuś regionowi lub konkretnym miejscom. Opisuje je w kontekście najważniejszych wydarzeń historycznych, co sprawia, że dopiero po skończonej lekturze czytelnik ma pełen obraz dziejów Chorwacji od czasów starożytnych aż do współczesności. Swoją opowieść Sławomir...

Paulina Kwiatkowska | 2013-01-26

Chorwacja to jeden z wielu krajów, który fascynuje mnie od dawna. Dlatego też tym chętniej sięgnęłam po tą pozycję. Dowiedziałam się wielu fascynujących rzeczy, choć głównie interesowały mnie wątki z potrawami.

Zagrzeb to miasto chorwackie, które turyści odwiedzają z niechęcią. Gdy już się tam znajdą, przypomina im to polski Kraków – wąskie uliczki, budynki z przełomu XIX i XX wieku, ludność wyznająca katolicyzm. Nie ma się czemu dziwić, gdyż oba miasta były pod wpływem panowania dynastii Habsburgów. Nieopodal Kamiennej Bramy znajdował się pręgierz, gdzie niewierne żony były wystawiane na hańbę. Nikt jednak nie słyszał o czymś podobnym przeznaczonym dla mężczyzn.

Lorvan, Pula – to właśnie w tych miejscach można zjeść najlepsze ryby. Są one bardzo drogie, ale za to smaczne. Można kupić też mniejsze, jednak trzeba uważać, aby nie zjeść ości. Autor po raz pierwszy zjadł przepyszną ośmiornicę w Istrii, którą pamiętał przez cały czas. Później wielokrotnie jadł ją jeszcze, jednak nie...

Kamil | 2015-05-05

W zalewie kolorowych przewodników, wypełnionych fotografiami i adresami pizzerii, hoteli oraz knajp (nie mówimy, że w knajpach jest coś złego, ale bez przesady), przewodnik Sławomira Kopra jest ciekawym wyjątkiem. Traktuje o Chorwacji, coraz bardziej popularnej wśród polskich turystów, ale oprócz opisów miejsc godnych uwagi, mamy tu autorską wizję historii tego pięknego kraju. Dla świadomego podróżnika ważny jest bowiem nie tylko kolejny zamek, kościół czy rynek, ale minione wieki, postaci i wydarzenia, jakie kryją się za martwą budowlą. Dowiemy się z książki o burzliwych dziejach Pogranicza Wojskowego, idei iliryzmu, czyli jedności narodów bałkańskich, powstaniu Eugena Kvaternika, uważającego Chorwatów za naród przeznaczony do obrony chrześcijaństwa przed nawałą wschodniej barbarii, czy wreszcie o próbach uniezależnienia się od Turcji, jakie podejmowała Raguza (dziś Dubrovnik). Dodatkowo każdego smakosza zaciekawią opowieści o chorwackiej gościnności, pełnej Rakiji, wina i...

Eliza | 2014-04-13
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

Wybornie napisana książka o historii Chorwacji. Opowiada zarówno historię bliższą naszym czasom (konflikt na Bałkanach), jak i tę z czasów Słowian (nasi przodkowie podbili te tereny).
Pozycja przydatna przy planowaniu podróży. I, co najważniejsze, nie jest stronnicza (czego nie mogę powiedzieć o przewodniczce ze Splitu, oprowadzającej po pałacu cesarza Dioklecjana).

Micelius | 2016-08-22
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Książka spełniła nadzieje, które w niej pokładałem. Okazała się ciekawą gawędą, dobrze zaznajamia czytelnika ze specyfiką Chorwacji, jej współczesnych atrakcji, jak również z najciekawszymi wydarzeniami, które ją ukształtowały. - Oczywiście żadną miarą nie jest wyczerpująca – ale to dobrze akurat w przypadku dzieła tego typu, bo oto otrzymujemy inspirującą paczuszkę bardzo ciekawych wieści, a nie opasły tom do długich studiów. Zarazem, mimo skakania po różnych tematach, mam wrażenie, że Autor dał raczej całościowy obraz Chorwacji i odpowiedział na bardzo różne pytania jej dotyczące.

Podtytuł „przewodnik historyczny” oczywiście nie oznacza, że możemy spodziewać się tu dokładnych opisów najlepszych hoteli itp. Ale zaskakująco dużo tu impresji z konkretnych wizyt Autora w Chorwacji, porad, którędy warto pójść, ostrzeżeń przed łatwymi dla turysty błędami. Książka zdecydowanie zachęca do podróży do tego kraju, acz trzeba ją traktować jako inspirację, a nie wytyczne na...

doliwaq | 2011-12-13
Przeczytana: lipiec 2011

Świetna książka. Dla osób odwiedzających Chorwację, chcących ją odwiedzić,dla osób zainteresowanych historią Jugosławii i tych terenów albo po prostu dla wszystkich. Po prostu rewelacja!

Miranda | 2011-09-19
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2011

Chorwacja. Kraj daleki, choć przecież nie leży tak daleko. Nie są to Węgry, z mieszkańcami których nazywamy się bratankami. Nie jest to Bułgaria, dokąd jeździło się na wczasy i w podróże poślubne. Nie Włochy, Francja, Austria, dokąd zmierzają fani białego szaleństwa. Bliżej jej do Grecji, Tunezji, bo kojarzy się głównie z wylegiwaniem na plaży. Ale Chorwacja to znacznie więcej, co w swojej książce udowadnia Sławomir Koper.

Już w przedmowie Autor zapowiada, że treści nie będą ułożone chronologicznie. Moim zdaniem było to bardzo dobre posunięcie. Dzięki temu rozdziały są różnorodne, tematy opowieści się zmieniają, zatrzymując uwagę czytelnika. A co w tych rozdziałach? Jak głosi tytuł: trudna historia, jedzenie i picie.

Tej pierwszej jest chyba najwięcej. Autor niewątpliwie ma ogromną wiedzę, którą chętnie dzieli się z czytelnikiem. Opowiada o Chorwacji w czasach wojen światowych, ale także mniejszych i większych starć lokalnych. Pojawiają się nazwiska znane jeszcze z lekcji...

bijelodugme | 2016-02-23
Na półkach: 2016, Bałkany, Przeczytane

Doskonała, chociaż nie w formie klasycznego przewodnika. Wiele tu opowieści o zabytkach, ale niemniej nawiązań do historii, literatury oraz... kuchni, szczególnie tej silnei zakrapianej rakiją.
Wyjątkowy smaczek dla slawistów zafascynowanych historią regionu - repetytorium i wiele istotnych informacji w jednym.

GroszeQ | 2016-08-15

Jestem mile zaskoczony po przeczytaniu tego przewodnika, bardzo podoba mi się pomysł przedstawienia Chorwacji z tej strony. Tematy historyczne mieszają się z kulturą, rozmowami z mieszkańcami, autor nie unika też kulinariów, plaż oraz zabytków czyli tego co każdy przewodnik powinien opisywać. "Chorwację" pana Kopra czyta się świetnie, ani chwili się nie nudziłem! Polecam