Ramajana: współczesną prozą opowiedziany epos indyjski

Tłumaczenie: Kalina Wojciechowska
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
The Ramayana
Róża_Bzowa

Konsultacja naukowa,posłowie i glosarium Maria Krzysztof Byrski.
Opracowanie graficzne Mieczysław Wasilewski.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Daria | 2015-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Jestem wierną fanką tego typu literatury. Jeśli, w kwestii greckiej mitologii, czytelnik miał styczność z prozą Parandowskiego, tak proza Narayana też powinna przypaść mu do gustu.
Każdą historię przedstawioną w tym eposie można zinterpretować na kilka sposobów, doszukiwać się w nich filozoficznych odniesień i kanonów indyjskiej kultury, zachowywanych do dziś.

Tamanna | 2013-12-30
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ramajana powstała wg wcześniejszych badań tysiąc pięćset lat przed Chrystusem - wg ostatnich w IV stuleciu p.n.e. - liczy sobie dwadzieścia tysięcy strof, spisał ją w sanskrycie poeta Walmiki. Przenika do dziś życie codzienne całych Indii. tłumaczona na wiele indyjskich języków - m.in. hindi, bengalski, assamski, tamilski, kannada, telugu, malajalam.

Już dawno chciałam tu przedstawić Ramajanę. Poczynając od jej uproszczonej wersji spisanej przez Narayana. Rok temu opisywałam w lecie jego Mahabharatę. Teraz czas na Ramajanę, W tylu filmach, książkach zetknęłam się z jej wątkami, sama do niej nawiązywałam, właściwie jej dotychczas nie przeczytawszy. Naprawiam błąd. Jednak gdy czytałam ją, nie poruszyła mnie tak mocno, jak Mahabharata. Może powinnam ją poznać w innym wydaniu? Brakowało mi też w wersji Narayana ciekawej części opisującej ponowne odrzucenie Sity ze względu na oczernianie jej przez lud, uznanie jej za nieczystą, bo przebywała w domu innego mężczyzny.

OPIS...

wositelec | 2016-02-05

Bardzo dobre opracowanie "Ramajany" (wszak całość nie doczekała się pełnego polskiego tłumaczenia). Historia jest wciągająca od początku do końca i to dużo bardziej niż "Iliada" czy "Odyseja". Ta opowieść ma w sobie bardzo dużo magii i niezwykłego uroku (w pewnym momencie zacząłem żyć światem tej książki, zapominając o otoczeniu). Szkoda, że jest tak mało popularna w Polsce.

pysia90 | 2016-03-06
Toriauke | 2015-03-04