Przewodnik

Wydawnictwo: Czytelnik
8 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Guide
Róża_Bzowa

Bohater powieści, Radżu, prowadziłby odziedziczony po ojcu sklepik, ożeniłby się, miałby kilkoro dzieci i dożyłby pewnie głębokiej starości, gdyby... gdyby w Malgudi nie zbudowano stacji kolejowej. To wydarzenie zaważyło na jego życiu. Mały sklepikarz staje się kolejno: przewodnikiem turystów, kochankiem, impresario słynnej tancerki, fałszerzem i, wreszcie, "mędrcem" i "świętym".

źródło opisu: http://literacki24.pl/

źródło okładki: http://literacki24.pl/

mineralyiskaly | 2017-02-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2017

Książkę przeczytałem przez przypadek. Brak chcianej przeze mnie pozycji na półkach biblioteki spowodował, iż wybór padł skądinąd na to nieznane (przeze mnie) dzieło R.K. Narayana.
Nie wiedziałem o czym owy tytuł jest, ani o czym będzie. Wróciwszy szybkim tempem do domu podekscytowany nieznanym wyborem, postanowiłem wziąć ją w swoje ręce i rozpocząć lekturę.

Książka zabiera nas na półwysep Indyjski, gdzie poznajemy Radżu, mylnie uznawanego za przewodnika duchowego przez zwykłą pomyłkę, dzięki byciu w nieodpowiednim czasie i nieodpowiednim miejscu. Narracja jest prowadzona do pewnego momentu na dwa sposoby. Pierwszoosobowa, przedstawiana przez samego protagonistę, która pozwala poznać jego historię oraz jego samego lepiej. A także narrację przedstawioną przez obiektywnego, bezstronnego narratora.

"Przewodnik" napisany jest językiem barwnym i zabawnym. Cięty język i bystre spostrzeżenia, chociażby głównego bohatera, podkreślają świetną umiejętność autora do przedstawiania...

Angee999 | 2016-12-01
Breaking_Bad | 2016-08-20