Przemoc i szabla. Powieść z XVIII wieku

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Agawa
83-85571-14-0
historyczna

Powieść „Przemoc i szabla” ma kilka wymiarów. W historyczny wątek wpleciony został psychologiczny motyw godności, siły przekonań i mocy charakteru. Nie przypadkiem Rembek wybrał na bohatera powieści właśnie Wybickiego, którego cywilna odwaga zachwiała despotyzmem Repnina, obudziła ambicje w szerokich warstwach społeczeństwa - nie tylko szlachty! - a w następstwie tęsknotę za wolnością. Józef Wybicki jako bohater książki wyraża filozofię życiową jej autora. Stanisław Rembek należał również do ludzi niepokornych, nie była mu też obca wojenna konspiracja (z posłowia Jerzego Piechowskiego).

źródło opisu: Agawa, 2001

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

wiking | 2012-06-10

Jak mówi Rembek piłsudczyk: robienie polityki polega na przekonaniu do swych racji wszystkich, a później na wydaniu wojny najsłabszemu adwersarzowi. Józef Wybicki przedstawiony jest w krótkim epizodzie, w którym jako 22 latek przeciwstawia się okupacji Polski i Sejmu przez imperatorową carycę. Staje się to zalążkiem konfederacji barskiej, jednego z pierwszych zrywów wyzwoleńczych. Polska przed rozbiorem, jawi się jako słaba wewnętrznie, satrapia, w której rządzą tylko prywatne interesy magnatów, nie zważających na dobro i losy Polski. Młodzież, zachłyśnięta ideami oświecenia (Woltera, Rousseau) nie widzi sensu w walce zbrojnej, oddając się pod panowie Rosji z ochotą, gdyż jak twierdzi sami nie potrafimy się rządzić, to samo powtarza większość szlachty. Odejście od tradycji, wiary i patriotyzmu, kończy się naszą niewolą, a jej echa co rusz powracają w naszej rzeczywistości, wspierane przez pożytecznych idiotów.

marw | 2013-08-23
tozda | 2013-08-21