Bursa, poezja polska,
Olga

Zawarte w tej książce szkice interpretacyjne zostały przygotowane na sesję z cyklu Która lektura? zatytułowaną Poezja Andrzeja Bursy. Sesja odbyła się dniach 10-12 maja 2000 w Domu Pracy Twórczej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Kazimierzy Dolnym. Prócz samych referatów jej atmosferę tworzyły dyskusje rówieśników z warszawy, Poznania, Krakowa, Lublina, Gdańska i Torunia, reprezentujących zarówno historię, jak i teorię literatury, a w ramach tych dyscyplin różne orientacje badawcze.

Są w tej książce pomysłowe interpretacje i precyzyjnie prowadzone analizy. Wyłania się z nich obraz tamtego czasu, drugiej połowy lat pięćdziesiątych. Poprzez zwrócenie uwagi na dyskusję postaw, prowadzoną wewnątrz poetyckiej twórczości Andrzeja Bursy, autorzy kolejnych interpretacji starają się zrekonstruować tożsamość tamtej generacji, starannie przez nią ukrywaną. Ukazują współistnienie różnych postaw i poglądów, które trzeba było uzgadniać w poetyckiej formie. Zwracają uwagę na filozoficzne klucze do tej twórczości (egzystencjalizm). Ujmują ją też jako tradycje dla następców, zwłaszcza dla poetów Nowej Fali. Wartość tej książki polega również na tym, iż stanowi ona ogniwo większego zamierzenia badawczego, prowadzonego zespołowo, integrującego różne ośrodki akademickie, mającego na celu, poprzez reinterpretacje twórczości dwudziestowiecznych poetów, rewizję obszaru tradycji literackiej, co jest jedna z podstawowych powinności młodych uczonych, badaczy polskiej literatury.

Olga | 2011-07-20
fiodorowna | 2015-03-09