Dziewczyny wojenne

Okładka książki Dziewczyny wojenne
Łukasz Modelski Wydawnictwo: Znak Seria: Prawdziwe historie reportaż
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Prawdziwe historie
Wydawnictwo:
Znak
Data wydania:
2011-09-16
Data 1. wyd. pol.:
2011-09-16
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324018147
Tagi:
literatura polska II wojna światowa kobiety biografia

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pyszne przypadki. Niewiarygodne historie słynnych dań Jacek Ambrożewski, Łukasz Modelski
Ocena 8,5
Pyszne przypad... Jacek Ambrożewski,&...
Okładka książki Mała historia kuchni. Dzieje się je Łukasz Modelski, Adam Pękalski
Ocena 8,7
Mała historia ... Łukasz Modelski, Ad...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
1540 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
517
243

Na półkach:

O losach Polaków podczas wojny dowiadujemy po raz pierwszy na lekcji historii w szóstej klasie. Wcześniej mamy tylko nikłą wiedzę na temat tamtych wydarzeń i często uważamy je za abstrakcyjne. Jednak w szkole nie uczą nas o uczuciach, emocjach i osobistych rozterkach ludzi, którzy walczyli czy to na ulicach Warszawy, czy to w partyzantce lub jako członkowie organizacji. Łukasz Modelski w swojej książce Dziewczyny wojenne podjął się tego ciężkiego zadania, ukazując, jak wygląda życie typowej kobiety podczas wojny.

Te jedenaście pełnych historii to tak naprawdę zwierzenia bohaterek. W Dziewczynach wojennych nie znajdziemy suchych faktów na temat wojny - żadnych dat, wydarzeń historycznych czy nazwisk dowódców. W tej biografii czytelnik otrzymuje pełne sprawozdanie z tego, jak wyglądało zwyczajne życie - o ile można tak nazwać egzystencje pod nieustanną obserwacją wroga, zagrożeniem przed rozstrzelaniem czy aresztowaniem, a następnie torturami. Życie w strachu przed śmiercią swoją i bliskich.

Nie każda bohaterka brała czynny udział w Powstaniu Warszawski. Natomiast każda coś robiła. Biegały z meldunkami, zanosiły żywność partyzantom, ukrywały Żydów bądź starały się wyciągnąć ludzi z więzienia. Często musiały zapomnieć o wyrzutach sumienia i w ramach akcji kogoś zabić.

Wiele z opisanych historii to nie tylko emocjonalna lawina związana z walką o wolność. Bohaterki, mimo różnicy wieku, zakochiwały się, zakładały rodziny i starały się wieść jak najnormalniejsze życie. W strachu, ale jednak starając się być szczęśliwe. To, co działo się w Polsce po wojnie nie pozwoliło im zapomnieć koszmaru, którzy przeszły. Niektóre były aresztowane, pozostałe starały pogodzić się ze stratą najbliższych osób. A inne pogodzić się z tym, co widziały, co zrobiły. Dziewczyn wojennych nie można ocenić. To biografie, które przepełnione są wspomnieniami; bolesnymi, czasami wesołymi. Trudno jest zapomnieć podczas lektury, że dookoła toczyła się wojna, a bohaterka w każdej chwili może zginąć.

Z tymi dziewczynami, teraz już kobietami, łatwo jest się związać. Ich przeżycia powodują, że w czytelniku budzi się uśpiona dotąd empatia, przerażenie. My nie musimy tak żyć, nie musimy walczyć o życie bliskich, o kraj - one musiały. Stąd to związanie, bo opowiadały szczerze, bez żadnego ubarwiania swojej sytuacji, bez zgłębiania się w swoje poglądy. Nie analizowały dlaczego tak się działo. Z drugiej strony, dla przeciętnego czytelnika ich działalność była interesująca, pomysłowa i kreatywna.

Dziewczyny wojenne, mimo smutnej historii, pełnej emocji i złych wspomnień, to książka dobra. Sposób przekazania treści przez Łukasza Modelskiego przyciąga czytelnika i wprost nie pozwala mu oderwać się od lektury. Mimo że żadna z opowieści nie jest lekka i czasami trudno jest czytać o działaniach wroga, represjach wobec Polaków, to treść jest fascynująca.

O losach Polaków podczas wojny dowiadujemy po raz pierwszy na lekcji historii w szóstej klasie. Wcześniej mamy tylko nikłą wiedzę na temat tamtych wydarzeń i często uważamy je za abstrakcyjne. Jednak w szkole nie uczą nas o uczuciach, emocjach i osobistych rozterkach ludzi, którzy walczyli czy to na ulicach Warszawy, czy to w partyzantce lub jako członkowie organizacji....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 000
  • Przeczytane
    2 466
  • Posiadam
    706
  • Chcę w prezencie
    232
  • Ulubione
    102
  • Teraz czytam
    79
  • II wojna światowa
    41
  • Historia
    40
  • 2012
    36
  • 2014
    34

Cytaty

Więcej
Łukasz Modelski Dziewczyny wojenne Zobacz więcej
Łukasz Modelski Dziewczyny wojenne Zobacz więcej
Łukasz Modelski Dziewczyny wojenne Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także