Dziewczyny wojenne

Seria: Prawdziwe historie
Wydawnictwo: Znak
7,68 (1487 ocen i 210 opinii) Zobacz oceny
10
163
9
215
8
431
7
446
6
170
5
38
4
11
3
8
2
3
1
2
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788324018147
liczba stron
300
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Ag2S

Nie pozwoliły aby wojna zniszczyła ich marzenia. Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy tak samo mocno, jak męskie. Jak żyć w czasach, gdy własne wesele kończy się aresztowaniem przez gestapo, gdy tylko bliski poród wstrzymuje wykonanie wyroku śmierci, gdy powodzenie zadania wymaga nawiązania romansu z wrogiem? Jak zachować kobiecą wrażliwość, gdy wokół panuje...

Nie pozwoliły aby wojna zniszczyła ich marzenia.
Wojna to z pozoru męska sprawa. Zmienia jednak kobiece losy tak samo mocno, jak męskie. Jak żyć w czasach, gdy własne wesele kończy się aresztowaniem przez gestapo, gdy tylko bliski poród wstrzymuje wykonanie wyroku śmierci, gdy powodzenie zadania wymaga nawiązania romansu z wrogiem? Jak zachować kobiecą wrażliwość, gdy wokół panuje okrucieństwo, przemoc i niesprawiedliwość? Gdy najmodniejszym dodatkiem staje się biało-czerwona opaska, a w torebce, obok szminki i lusterka, trzeba schować pistolet?
Łukasz Modelski wysłuchał jedenastu niezwykłych historii kobiet, których młodość upłynęła pod znakiem drugiej wojny światowej. Są wśród nich córka marszałka Piłsudskiego i wnuczka księcia Lwowa, premiera rewolucyjnego rządu rosyjskiego, która pokochała legendę polskiego podziemia - majora Łupaszkę).
Nie chcą, by nazywać je bohaterkami, ale ich historie zapierają dech w piersiach - akces do oddziału żywych torped, udział w akcjach egzekucyjnych AK, ratowanie żydowskich dzieci. Pozostają zarazem młodymi, pięknym kobietami, które chcą kochać w tych nieludzkich okolicznościach, a do Powstania Warszawskiego idą w najlepszych sukienkach, aby być gotowymi na paradę zwycięstwa.
Wzruszająca i fascynująca lektura. Książka inna niż wszystkie.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (4870)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 567
talia44 | 2013-08-29
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Nie lubie krótkich form literackich lecz czytając pochlebne opinie o książce Łukasza Modelskiego "Dziewczyny wojenne" postanowiłam ją przeczytać i nie żałuje.
Ta pięknie wydana książka zawiera jedenaście wspomnień kobiet,które przeżyły trudny czas wojny i okupacji.Każda z młodych dziewczyn opowiada fascynującą i wprost nieprawdopodobną historie swojego życia w czasie okupacji i po niej.Te prawdziwe opowieści czyta się jednym tchem.
Młode dziewczyny cały czas narażały swoje życie,siedziały w więzieniach i były wywożone na Sybir.
W ksiązce są też orginalne zdjęcia bohaterek.Pow wielu latach kobiety dostały medale i ordery za swoją bohaterską działalnośc.
Ta ksiązka to też lekcja naszej historii i każdy powinien ją przeczytać.

książek: 1009
Stokrotka | 2018-05-07
Przeczytana: 06 maja 2018

Na „Dziewczyny wojenne” składa się jedenaście prawdziwych opowieści o życiu w czasie wojny i tuż po niej. Bohaterkami są zwykłe dziewczyny, które w wyniku zawirowań historii stały się konspiratorkami, lotnikami, kurierkami, trafiły do powstania, partyzantki, na przesłuchania UB, do więzień, na Syberię.
Opowieści są ciekawe, autentyczne, zadziwiające. Miałam wrażenie, że te kobiety niejednokrotnie umniejszały swoje bohaterskie czyny, traktowały to jako coś oczywistego, po prostu zwykłą codzienność. A przecież wciąż narażały swoje życie „dla sprawy” i z potrzeby serca. Niektóre z nich ukrywały żydowskie dzieci i po latach otrzymały tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

książek: 880
Black-Beauty | 2014-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2014

Nie pozwoliły, aby wojna zniszczyła ich marzenia.

Od jakiegoś czasu zaczęłam się interesować tematyką wojenną z punktu widzenia kobiet. Chciałam poznać ich historie, w jaki sposób potraktowały nową rzeczywistość i trudne czasy, w jakich się znalazły. Bo wojna nie dotyczy tylko mężczyzn, również kobiety z narażeniem życia przysłużyły się w walce z okupantem w obronie wolnej Polski, w obronie o własną godność i niezależność. Czytałam już różne wywiady, reportaże, pamiętniki, dzienniki opowiadające o życiu kobiet podczas II wojny światowej. Ostatnio w moich rękach znalazła się książka Łukasza Modelskiego "Dziewczyny wojenne" z serii "Prawdziwe historie" - i nie zawiodłam się.

W książce zostały umieszczone historie jedenastu kobiet. Oto one:
1. Dzidzia Rajewska
2. Magda Rusinek
3. Hala Chlistunow
4. Zenia Żurawska
5. Basia Matys
6. Jagoda Piłsudska
7. Irka Baranowska
8. Wanda Cejkówna
9. Lala Lwow
10. Ala Wnorowska
11. Zosia Wikarska

Na początku...

książek: 425
paweł | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Historia 11 dziewczyn, z czasu wojny i okupacji.
Przykład, jak żyć w tak trudnych czasach,i jednocześnie zachować się przyzwoicie.Polecam.

książek: 2821
Ela | 2014-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 czerwca 2014

W czasach PRL-u epatowano nas filmami o tematyce wojennej, wydawałoby się więc, że moje pokolenie zna te zagadnienia bardzo dobrze. No właśnie… wydawało się. Książka „Dziewczyny wojenne” otwiera oczy na wiele zagadnień i problemów rzadko poruszanych w oficjalnych opracowaniach. Bo większość książek i filmów wojennych pokazuje wielkie bitwy, spektakularne akcje, bohaterskie postawy… A tu mamy wojnę, na obrzeżu której toczy się zwyczajne życie. Do tego jeszcze widzianą oczyma kobiet.

Jedenaście opowieści wybranych z tysięcy życiorysów. Starsze panie, doświadczone i wykształcone, znów stały się dziewczynkami i młodymi kobietami, by opowiedzieć czytelnikom o tamtych dramatycznych wydarzeniach. Historie są różne – tak jak różne są kobiety, które je opowiadają – ale łączy je jedno: każda z nich w młodości przeżyła koszmar, który zaważy na jej dalszym życiu. Mimo to opowiadają prosto i zwyczajnie, jakby wszystko to, co robiły należało do ich codziennych, domowych czy zawodowych...

książek: 1438
eduko7 | 2015-11-20
Przeczytana: 09 listopada 2015

11 historii tak różnych jak ich bohaterki. Co je łączyło? Trudne czasy, w których przyszło im żyć, trudne wybory i trudne zadania. Każdego dnia ocierały się o śmierć. I nieważne jaki charakter miała ich służba, ale każda z tych kobiet wraz z innymi bohaterami wspominanymi przez nie w tej książce lub nie, ukształtowała jakiś fragment naszej historii. Ich opowieści są proste, czasem zabarwione nutką nostalgii, czasem odrobiną humoru, bez patosu, ciekawie. Myślę, że opowiadania te mogłyby zachęcić młodzież do poznawania współczesnej historii swojego kraju. Zwłaszcza, że nie zieją nienawiścią, lecz stanowią próbę zrozumienia dla tych, "co po drugiej stronie", a jednocześnie piętnują zdradę, donosicielstwo.

książek: 6696
allison | 2012-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Każda z historii mogłaby posłużyć za scenariusz filmu fabularnego, a nawet serialu. Gdyby jeszcze reżyserią zajął się ktoś na miarę Holland albo Wajdy, na pewno nasza kinematografia wzbogaciłaby się o kolejną udaną i wartościową produkcję.

Opowieści kobiet, które jako dziewczyny brały udział w wojnie (uzupełniane przez fragmenty odautorskie) zapierają dech w piersiach. Jest w nich miejsce na okupacyjne niebezpieczeństwa i pułapki, na wojenne okrucieństwo, zmęczenie, ból, strach, bezsilność...
Bohaterki książki opowiadają o swoich losach w sposób prosty, komunikatywny, bardzo bezpośredni, nie zapominając o tym, co trzymało je przy życiu, pomagało przetrwać, nie załamywać się. Czasem to wielka miłość albo przyjaźń, czasem jakiś drobny gest albo piękne wspomnienie, innym razem przypadek...

Kobiety opowiadają nie tylko o czasach wojny. Poznajemy ich życie od dzieciństwa, śledząc także losy ich bliskich. Każda historia przestawia również powojenne dzieje bohaterek, które...

książek: 1617
Evik | 2012-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Książka przedstawia historię 11 dziewczyn. Dziewczyn, które miały marzenia. Dopiero wchodziły w dorosłość, część z nich niedawno zdała maturę. Ich plany,marzenia na przyszłość przekreślił wybuch II wojny światowej. Najmłodsza z dziewcząt w chwili wybuchu wojny miała 14 lat.

Po skończeniu II wojny dramat wielu dziewcząt nie kończy się. Jedna z dziewcząt - Wanda Cejkówna - trafia na Sybir, spędza tam 11 lat. Zadziwiające jest to, że nawet tam potrafi dostrzec piękno świata, np białego liska, czy stado pasących się reniferów. W łagrach spędziła 11 lat.

Ala Wnorowska zostaje skazana na śmierć. Przed wykonaniem wyroku ratuje ją ciąża i narodziny syna.

Jagoda Piłsudska po wojnie nie może wrócić do Polski. Mieszka w Londynie do 1990 roku. Dopiero wtedy może powrócić do Polski

Zaletą książki są adnotacje,co działo się z bohaterami (nawet tymi drugoplanowymi, np. dowódcami AK) po zakończeniu wojny. Dobrze, że powstała taka książka. Pokolenie wojenne powoli odchodzi, już niedługo...

książek: 793
Agnieszka | 2011-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Dzisiaj proponuję Wam, abyśmy cofnęli się wstecz do pamiętnego i chyba najbardziej tragicznego w dziejach Polski, roku 1939. Ostatnie dni upalnego sierpnia 1939 roku nie wróżyły niczego niepokojącego. Niczego, do czego Polacy nie byliby przyzwyczajeni. Tak, jak każdego dnia, wielkie słońce rozświetlało lazurowe niebo, a nerwy, które towarzyszyły Polakom już od marca, stały się czymś naturalnym. Były czymś, z czym ludzie stopniowo zaczynali się oswajać. W powietrzu wisiało niebezpieczeństwo, ale nie wydawało się ono być aż tak bardzo realne.

piątek, 1 września 1939 roku


„Zarządzam w całym kraju alarm przeciwlotniczy. Uwaga! Uwaga! Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy! Uwaga! Uwaga! Nadchodzi, koma trzy…”


Te słowa rozpoczęły najokrutniejszą w historii świata rzeź ludności. Kilka dni później, kiedy skończyły się bombardowania, a zaczął terror Hitler i Stalin podali sobie ręce nad Polską. Prześladowania stały się główną rozrywką zarówno dla Niemców, jak i dla Sowietów. Wróg na...

książek: 855
Joasia | 2013-05-01
Przeczytana: 01 maja 2013

Niezwykłe historie całkiem zwykłych dziewczyn, które wraz z wybuchem wojny musiały pożegnać się z beztroskim dzieciństwem i młodością i zamiast studiować, bawić się i snuć plany na przyszłość stawały się żołnierzami, partyzantami, agentkami, sanitariuszkami walczącymi z okupantami. „Dziewczyny wojenne” to opowieści niesamowite, to gotowe scenariusze filmów sensacyjno-szpiegowskich, to także piękne, wzruszające historie miłosne i wnikliwy opis codziennego życie w okupowanej Polsce…. aż trudno uwierzyć, że zdarzyły się naprawdę… Gorąco polecam!!!!

zobacz kolejne z 4860 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd