Wiedza lecznicza św. Hildegardy z Bingen od A do Z. Jak być zdrowym "od stóp do głów"

Tłumaczenie: Edyta Panek
Wydawnictwo: Esprit
Hildegard Heilkunde von A-Z. Kerngesund von Kopf bis Fuss.
978-83-61989-22-6
piankolis

Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem, urodą, odnaleźć szczęście i spokój duchowy? Poznaj medycynę Hildegardy z Bingen, która widzi człowieka kompleksowo, nie oddzielając sfer fizycznej, psychicznej i duchowej! Medycyna Hildegardy popadła w zapomnienie na okres ośmiuset lat. Dopiero w XX wieku, współcześni niemieccy lekarze, badając teksty świętej z Bingen, zainteresowali się jej kompleksowym...

Medycyna Hildegardy popadła w zapomnienie na okres ośmiuset lat. Dopiero w XX wieku, współcześni niemieccy lekarze, badając teksty świętej z Bingen, zainteresowali się jej kompleksowym widzeniem człowieka i niezwykłą jak na czasy, w których żyła wiedzą, a przede wszystkim możliwością zastosowania jej odkryć we współczesnej medycynie. Wyniki ich prac okazały się niebywałe – praktyka medyczna dowiodła, że konsekwentne stosowanie rad Hildegardy nie tylko zmniejsza znaczenie ryzyko zachorowania na wiele chorób, ale może również istotnie wspomóc organizm w walce z infekcjami, które się rozpoczęły, również przewlekłymi.

Książka dra Wigharda Strehlowa, to już trzecia publikacja słynnego niemieckiego lekarza, która pojawia się w polskim wydaniu. Autor, autorytet w dziedzinie współczesnego zastosowania medycyny Hildegardy, przedstawia czytelnikowi prosty poradnik, w którym znajdzie on wszystkie informacje potrzebne do zastosowania w praktyce wiedzy medycznej Hildegardy.

źródło opisu: Wydawnictwo Esprit, 2010

źródło okładki: www.esprit.com.pl

Koronczarka | 2013-08-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Chciałam bardzo dowiedzieć się, jak leczono się w średniowieczu, a św. Hildegarda, oprócz wielu swoich zainteresowań, także tym się zajmowała. Ciekawość w pewnym stopniu zaspokoiłam, choć forma tej książki jest nieco irytująca. Autor traktuje wskazania świętej ze śmiertelną powagą i radzi stosować jej lekarstwa dziś, sugerując, że skuteczniejsze to będzie i mniej szkodliwe dla naszych organizmów niż leki konwencjonalnej medycyny. Znajdują się więc porady, by w razie migreny oblepić sobie głowę ciastem chlebowym z maki orkiszowej, czy nosić czapkę z futra borsuka. Takich porad nawet najbardziej nawiedzeni współcześni znachorzy nie ordynują. Choć kuracja na bazie orkiszu, chyba znajduje coraz więcej zwolenników.

czytelnik | 2013-06-26

[Recenzja pochodzi z bloga: librimagistri.blogspot.com]

Kim była św. Hildegarda z Bingen? Co oznacza jej kompleksowe spojrzenie na człowieka? Czym wyróżnia się jej medycyna? Co takiego dokonała, że w tamtym roku papież Benedykt XVI ogłosił ją Doktorem Kościoła? Na te pytanie możemy znaleźć odpowiedzi w książce "Wiedza lecznicza św. Hildegady od A do Z". Autor powraca do porad świętej opracowanych 800 lat temu! Nie wszystkie są aktualne do dzisiaj. Mimo to z wielu możemy naprawdę wiele wynieść.

Podstawową zasadą medycyny św. Hildegardy jest korzystanie z naturalnych środków. Taką zasadę znajdziemy w jej programie zdrowia: "W celu utrzymania i odzyskania do zdrowia stosuj w pierwszej kolejności środki lecznicze pochodzenia naturalnego". Wszystkie przepisy są wytłumaczone klarownie. Myślę, że nikt nie powinien mieć problemów z przygotowaniem polecanych mikstur. Nie zawsze jednak zdobycie wszystkich składników będzie proste. Po część z nich trzeba udać się do zielarni.

W książce...

keres1372 | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Ta książka jest najlepszym dowodem że medycyna w średniowieczu nie była prymitywa, a historie że leczono tylko modlitwą można wsadzić między bajki. Co można o tej książce powiedzieć ,,Wiedza lecznica św Hindegardy.
Książkę można polecić komuś, kto zajmuje się średniowieczną medycyną, oraz przeciętnemu człowiekowi, który lubi ,,domową" aptekę.

Halina | 2016-12-29
teaknight | 2014-12-28