Żółte oczy prowadzą do domu

Wydawnictwo: Good Books
Žluté oči vedou domů
978-83-928051-6-8
mojeknihovna

Marta i Lena, córki czeskich emigrantów z São Paulo, uciekły do Europy od swoich problemów, duszącego smogu i dżungli, w której czas przestaje istnieć. Przypadkiem spotykają się w Pradze, gdzie w grudniu pada śnieg, a na ulicy można patrzeć ludziom w oczy. Próbują tu zrekonstruować historię, która nie mogłaby się już wydarzyć, a w której przeplata się oddanie, ból, samotność i strach. Towarzyszą im w tym Maruszka i Luiza, kobiety u schyłku życia, które połączył jeden mężczyzna. Jaromir nawet po swojej śmierci plącze ich losy. Nic w tym dziwnego, w końcu przez niemal całe życie był szpiegiem.

Żółte oczy prowadzą do domu, łącząc ironię Kundery z wnikliwą obserwacją ludzkich zachowań, opowiadają historię o przyjaźni, tęsknocie i miłości ponad wszystko. Zabierając nas w podróż do barwnego świata Ameryki Południowej, pozwalają doświadczyć zderzenia dwóch kultur i dwóch pokoleń. Losy emigrantów i ich tęsknota za ojczyzną, skłaniają do refleksji, czym jest dom i gdzie każdy z nas ma swoje miejsce na ziemi. Jak je odnaleźć? Czy lekiem na nostalgię okaże się składanie papierowych żurawi orizuru?

Markéta Pilátová pomysł do napisania powieści zaczerpnęła z historii czeskich emigrantów i ich dzieci, które uczyła w Brazylii ojczystego języka. Dla młodych ludzi niepotrafiących zrozumieć tęsknoty za krajem przodków, to właśnie język stanowi klucz do poznania ojczyzny. Dla starszych jest zaś ostatnim pomostem łączącym z utraconą krainą. Te dwa pokolenia nawiązują w powieści relacje, które na zawsze odmienią ich życie.

źródło opisu: Wydawnictwo Good Books, 2011

źródło okładki: www.goodbooks.pl

monidecor | 2011-10-18
Przeczytana: 16 października 2011

Jest to historia Marty i Leny które są córkami czeskich emigrantów którzy wyemigrowali do Brazylii a konkretnie do Sao Paulo. Postanowiły one poznać ojczyznę swoich przodków i wyjechać do Pragi, każda z osobna. W Pradze spotykają się ze sobą przypadkiem. Tutaj poznają również dwie niezwykłe kobiety - Luizę i Maruszkę które były zakochane w jednym mężczyźnie Jaromirze. Wszystkie cztery kobiety zaprzyjaźniają się ze sobą. Wspólnie chcą odtworzyć miłosną historię jaka połączyła Maruszkę z Jaromirem na podstawie listów które do siebie pisali, dzieląc swoją miłość pomiędzy Pragę a Brazylię.
Cała historia jest dość pogmatwana, jednakże niesie ze sobą pewien przekaz. Jest to historia o odnajdywaniu swojego miejsca na ziemi, o tęsknocie za ojczyzną i miłością ale także o różnych kulturach życia w Brazylii i Pradze.
Czytając tą powieść musiałam się na początku bardzo skupić żeby połapać się wśród bohaterów, jednakże brnąc dalej w lekturę cała historia bardzo ładnie ułożyła się w całość....

Mata | 2014-01-15
Przeczytana: 2013 rok

Książka dla wszystkich, którzy są w podróży przez dłuższy czas i szukają swoje miejsce w świecie i swoim życiu.

Grzegorz Krystek | 2016-11-13
RAFKOR | 2015-09-09
Przeczytana: 18 czerwca 2016
Szafran | 2015-08-31
Znamy tytuły książek nominowanych do Nagrody Angelusa 2012

Wczoraj ogłoszono czternaście książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W ćwierć finale znalazło się sześciu polskich pisarzy. Na liście dominują powieści i reportaże literackie.