Przewodnik literacki po świecie

Wydawnictwo: Daunpol
978-83-7475-573-3
Karolina

Bogato ilustrowany przewodnik przybliżający życie, podróże i twórczość zarówno znanych, jak i mniej popularnych, 20 podróżujących pisarzy. Są wśród nich postacie współczesne, ale również autorzy już nieżyjący i nawet z odległych czasów, m.in. J. N. Potocki, J. Conrad, W. Cejrowski i M. Wojciechowska. Wszystkich ich łączy pasja podróżowania, poznawania i opisywania wrażeń z wypraw. Krótkie życiorysy pisarzy, informacje o ich książkach i innych publikacjach, poglądach i działalności społecznej czy politycznej i przede wszystkim obszerne notki o podróżach: o miejscach, do których dotarli, o ludziach, których poznali i doświadczeniach, które zdobyli dzięki wyprawom.

Autor tekstów literackich: Andrzej Rozesłaniec.

źródło opisu: Weltbild, 2011.

źródło okładki: http://www.weltbild.pl/przewodnik-literacki-po-swiecie_p11127818.html

korcia | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Tę niewielką książeczkę dostałam już dosyć dawno temu gratis przy okazji składaniu zamówienia w jednej z internetowych księgarń. Mówi się, że "darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby", ale ja jednak spróbuję. Książka przeleżała u mnie na półce sporo czasu, potem równie długo jeździła ze mną wszędzie w torebce, bo uparłam się, że chcę ją przeczytać. W domu nie było na to szans, bo mam pod ręką zbyt dużo innych tytułów, a w poczekalni w gabinecie lekarskim dla zabicia czasu robi się różne rzeczy... Można czytać ogłoszenia, ulotki lub znalezioną w torebce książkę. Dzięki temu, że sporo czasu ostatnio spędziłam w takich miejscach, w końcu uporałam się z lekturą, więc mogę się podzielić opinią na jej temat.

"Przewodnik literacki po Świecie" przybliża nam sylwetki podróżników: Jana Nepomucena Potockiego, Josepha Conrada, Ferdynanda Ossendowskiego, Bronisława Malinowskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Jarosława Iwaszkiewicza, Arkadego Fiedlera, Aliny i Czesława Centkiewiczów, Elli...

Monika | 2012-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 grudnia 2012

Nie rozumiem aż tak niskiej oceny tej książki. Jest malutka, kupujemy ją za naprawdę niewielkie pieniądze lub dostajemy w prezencie w jednej z księgarni internetowych, a oczekujemy literatury najwyższych lotów i bajecznego wydania...?

Książeczka jest malutka, cieniutka i czarno-biała, ale nie pozbawiona uroku. Podaje nam skrócone życiorysy polskich pisarzy - podróżników.

Znalazłam w niej kilka ciekawostek, jak na przykład:

Czy wiecie, że Arkady Fiedler przeznaczył honorarium za "Dywizjon 303" na budowę Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie?

Czy wiecie, że Marek Kamiński zna 8 języków i uczy się kolejnych?

Nie mogę też nie wspomnieć o kilku pięknych cytatach. Do mojego serca najgłębiej trafiły trzy poniższe:

"Niestety! Podróżnicy oglądają świat zazwyczaj przez okulary przywiezione z ojczyzny i przybywszy do obcego kraju, nie zadają sobie trudu, by przeszlifować swe szkła w inny sposób. Stąd tyle nietrafnych spostrzeżeń."
Jan Potocki

"Różnica między ludźmi, którzy realizują...

Michael Shootbook | 2013-10-26
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, ~ G4
Przeczytana: 2012 rok

Swego czasu dorzucany do zamówień jako bonus, kieszonkowy informator o podróżnikach, ich podróżach i twórczości. Nie dowiemy się - z tej "książeczki" przypominającej rozbudowaną ulotkę - niczego czego nie znaleźlibyśmy w sieci. Wikipedia obfituje w więcej informacji, aniżeli broszurka wydana (nie wiem po jaką cholerę) przez Weltbild.

Czytać, od dechy do dechy, się tego nie da, ale okazjonalnie można zajrzeć, kiedy akurat mamy awarię internetu, a chcemy zasięgnąć podstawowej wiedzy, o którymś z polskich podróżników.

anevita | 2012-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2012

Dobrze że dostałam tę książkę w gratisie,bo nie płacąc mniej się zawiodłam.
Interesujące nazwiska ,ale wszystkiego mało,niezbyt ciekawie napisane,głównie suche fakty -kto kiedy się urodził,jakie książki napisał,gdzie podróżował itd.
Niestety przewodnik nie okazał się wciągającą lekturą.
W sumie to bardziej nazwałabym to broszurką,w połowie czytania zaczęła się rozklejać..

Matacz | 2013-03-28
Przeczytana: 12 lutego 2013

Bardzo podoba mi się idea tej książki. Jednak sam pomysł to zdecydowanie za mało i przewodnikiem jestem rozczarowany. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze format i ilość stron - zdecydowanie za mały i za krótki. Co prawda jego cena jest adekwatna do rzeczywistej wartości, ale wolałbym zdecydowanie obszerniejsze opracowanie za większe pieniądze. Po drugie ilość opisanych podróżników - za mała. Wiadomo, że wiąże się to z kosztami, ale moim zdaniem warto było je ponieść. Po trzecie - wydanie. Szare strony i zdjęcia raczej przygnębiają niż rozbudzają ciekawość. Po czwarte... i tak mógłbym wymieniać jeszcze parę rzeczy które mi nie pasowały, ale szkoda na to mojego i Waszego czasu. Książka mogła być fajna, ale niestety nie jest stąd marna ocena. Nie polecam...

książek: 2023
Agata | 2012-12-07

Dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy odnośnie podróży naszych polskich pisarzy :)

Karolina | 2011-07-19
Przeczytana: lipiec 2011