Summer, Fireworks, and My Corpse

Okładka książki Summer, Fireworks, and My Corpse
Otsuichi Wydawnictwo: Haikasoru Cykl: Powieści Waneko (tom 1) horror
horror
Powieści Waneko (tom 1)
夏と花火と私の死体 (Natsu to hanabi to watashi no shitai)
Haikasoru
2010-09-21
2010-09-21
Nathan Collins
horror corpse killer

Okładka książki Mój przyjaciel koziorożec Masaru Miyokawa, Otsuichi
Mój przyjaciel... Masaru Miyokawa, Ot...
Okładka książki Słyszę twój głos Hiro Kiyohara, Otsuichi
Słyszę twój głos Hiro Kiyohara, Otsu...

Mocno pozytywnie zaskoczyłam się tym tytułem. Przyznaję, że z początku zasugerowałam się okładką, która w moim odczuciu mogła być lepiej wykonana, szczególnie, że mamy do czynienia z pierwszym tytułem z cyklu powieści Waneko. Na szczęście treść mocno rekompensuje stronę graficzną. Mamy tutaj dwa opowiadania - pierwsze o tytułowych zwłokach i zbliżającym się w wiosce festiwalu fajerwerków jak i drugie, krótsze o służącej Kiyone i lalkowej tajemnicy spowijającej posiadłość panicza.
Historie w moim odczuciu przypominały klasyczne opowiadania grozy a prosty język autora sprawiał, że lektura przebiegała gładko i bez zbędnych zawiłości. Liczę, że nie jest to pierwszy i ostatni projekt wydawnictwa, ponieważ jest to świetna okazja, by przybliżyć polskiemu czytelnikowi dotąd nieznanych, japońskich twórców(niekoniecznie grozy).

Otsuichi w swojej książce „Lato, fajerwerki i moje zwłoki” dał mi to, czego mi brakowało na przestrzeni ostatnich miesięcy, a mianowicie specyficzność. I oryginalność.

W książce mamy dwa opowiadania. Tytułowe jest historią dziewięcioletniej Satsuki zabitej przez własną przyjaciółkę Yayoi. Przez resztę stron opowiada całą akcję próby ukrycia swojego ciał poprzez Yayoi i jej brata Kena. Wszystko jest opowiadane z perspektywy martwej już dziewczynki.

Drugie opowiadanie jest nieco krótsze. Opowieść o służącej Kiyone, która poprzez zjedzenie owocu o własnościach psychodelicznych a nawet śmiertelnych dokonała nieświadomego mordu.

Dawno nie czytałem tak dobrej książki. Otsuichi gra tutaj na emocjach, a czytelnik wpada w trans chcąc więcej i więcej. Wyrabiają się opinie na temat szczególnych bohaterów, cała historia zapada głęboko w pamięć.

Drugą sprawą jest tutaj język. Prosty, nie zawiły i zrozumiały. Nie trzeba rozmyślać i zastanawiać się nad nieznajomą terminologią (pomagają też przypisu tu umieszczone).

O książce rozmyślałem jeszcze przez najbliższe dni po przeczytaniu jej. No, był to dobrze wykorzystany przeze mnie czas i myślę, że wrócę do niej myślami nie raz.

Dziwna książka, dziwna. Ale o to właśnie w niej chodzi.

„Lato, fajerwerki i moje zwłoki” to książka japońskiego autora znanego jako Otsuichi.
Pod pseudonimem kryje się Hirotaka Adachi, a ta książka stanowi jego literacki debiut.

W książce zamknięte są dwie historie. Pierwsza, tytułowa, czyli "Lato, fajerwerki i moje zwłoki", oraz druga, krótsza - Yuko.
Obie są naprawdę wciągające.

W ramach pierwszej historii udajemy się do małej, japońskiej wioski, gdzie życie płynie spokojnie. W okolicy głośno jest jednak o porywaczach dzieci. Mimo to mieszkańcy zachowują dobre nastroje, bo już niedługo ma się odbyć hanabi, czyli letnie święto fajerwerków.
Na wydarzenie to czeka trójka przyjaciół - dwie przyjaciółki oraz brat jednej z nich. Tylko czy wszystkie dzieci będą mogły świętować hanabi?

Druga historia opowiada o codzienności Kiyone - gospodyni dużej posiadłości, której właścicielem jest Masayoshi - pisarz o spokojnym usposobieniu. Mieszka on w posiadłości wraz z żoną, której Kiyone nie widziała na oczy od początku swojej pracy.
To buduje napięcie i sprawia, że wiara Kiyone w istnienie pani domu zostaje zachwiana. Wchodzimy w psychodeliczny klimat z historią, która wydaje się prosta, ale ostatecznie wcale taka nie jest.

Autor doskonale wie, jak budować napięcie i podtrzymywać klimat tajemnicy i grozy. Chciałabym, żeby Waneko wydawało więcej tego rodzaju książek.

Polecam miłośnikom opowieści z dreszczykiem i horrorów psychologicznych.

Obie są naprawdę wciągające.

W ramach pierwszej historii udajemy się do...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Dwa opowiadania, oba wciągające. Moje zastrzeżenia : w pierwszym opowiadaniu są literówki, kwestia kosmetyczna. Oraz w tym samym opowiadaniu nie kleją mi się fakty. Dziewczynka ma 9 lat i chodzi z rówieśnikami do pierwszej klasy ... Może się mylę, ale wydawało mi się, że dzieci w Japonii idą wcześniej do szkoły.

Patrząc na szkaradną okładkę i powiązania autora z mangą, podchodziłam do tego tytułu z wielką ostrożnością. Bałam się rozczarowania banalną, tandetną treścią. Na szczęście okazało się, że treść rekompensuje mankamenty wizualne. Dostajemy tutaj dwa opowiadania grozy. Niekoniecznie od razu trzeba zakładać, że to horror, raczej nastrojem przypominają klasyczne japońskie opowieści, zwłaszcza to drugie z nich, z dołożonym elementem makabreski. Jasne, można się przyczepić do wielu rzeczy: że autor chyba nie wie, że istnieje takie zjawisko jak stężenie pośmiertne, że mało uwagi jest poświęcone psychice bohaterów (ot, była niekochana, więc to i tamto albo ojej, nie mogę znaleźć córki, cóż, pójdę na festiwal)... Ale w horrorach chyba nie o realizm idzie, nie? Natomiast większe uwagi mam do wydawcy, bo jest masa literówek (pierwsza już na drugiej stronie),raz są pomylone imiona bohaterek, strona językowa czasem kuleje (stopa może być bosa, a nie naga)... Jakoś się Waneko nie przyłożyło specjalnie do tej książki, która niby miała otwierać nową serię wydawcy, "Powieści Waneko". Mam nadzieję, że kolejne przygotują już staranniej...

Lato, fajerwerki i moje zwłoki to książka japońskiego autora znanego jako Otsuichi. Jest to debiut pisarza i filmowca, stworzony jeszcze, gdy Otsuichi był nastolatkiem. Opowieść zyskała uznanie krytyków i stała się początkiem kariery autora. W Polsce tytuł został wydany dzięki Waneko. Rodzima edycja Lato, fajerwerki i moje zwłoki zawiera tytułową historię, a także opowiadanie Yuko.

Książka opowiada o perypterach trójki dzieci żyjących na peryferiach Kraju Kwitnącej Wiśni. Bohaterami są dwie dziewczynki i starszy brat jednej z nich. Dzieciaki cieszą się beztroskim życiem, latem i nadchodzącym festiwalem fajerwerków. W tle ich zabaw znajduje się jednak coś strasznego. Od jakiegoś czasu dochodzi do zaginięć dzieci z okolicznych wiosek. Czy oznacza to, że szczęśliwe dni trójki mogą zostać zakończone w koszmarny sposób.

Jeśli chodzi o Yuko, to mamy do czynienia z krótszym opowiadaniem stawiającym na tajemnicę. Bohaterką historii jest służąca Kiyone, która jest szczęśliwa z posady w pewnym domostwie w powojennej Japonii. Młoda kobieta ma jednak pewien problem. Nie widziała nigdy pani domu, a pan domu zdaje się za wszelką cenę uniemożliwiać interakcje pomiędzy komitetami. Bohaterka postanawia więc przeprowadzić małe dochodzenie na temat kobiety, której służy.

Cieszę się, że Waneko zdecydowało się na wydanie Lato, fajerwerki i moje zwłoki. To naprawdę fajna książka, o której nie miałem pojęcia, a teraz stałem się fanem. Podobnie jest z samym autorem. Wcześniej mój jedyny kontakt z Otsuichim, to film Zoo na podstawie krótkich opowiadań tego pisarza. Była to całkiem ciekawa antologia grozy. Teraz wiem, że warto sięgnąć po więcej twórczości tego autora.

Tytuł został przyporządkowany do kategorii horror, co mnie nieco zaskoczyło, ale po kolei.
Na książkę składają się dwie krótkie powieści, opowiadania można by rzec. Tytułowe „Lato, fajerwerki i moje zwłoki” oraz „Yuko”.
Skupmy się na razie na tej pierwszej.
Zaczyna się niewinnie, sielankowo, wręcz idyllicznie. Jest lato. Mieszkańcy wioski szykują się do corocznego pokazu fajerwerków. Można ulec iluzji, że słyszy się cykady i czuje jak upał oblepia ciało. Na pierwszym planie mamy trójkę dzieci: Satsuki, która pełni rolę narratorki, jej przyjaciółkę Yayoi oraz brata Yayoi – Kena.
Przez pierwsze strony nie dzieje się nic wyjątkowego. Nawet krótka wymiana zdań na temat zaginięć chłopców w okolicznych wioskach nie burzy nastroju. Jedynie rzucona mimochodem uwaga, że Ken przypomina zaginionych może spowodować, że czytelnik zacznie snuć domysły na temat przyszłych wydarzeń. Niemniej nawet to, nie zapowiada tragedii, która będzie mieć miejsce kilka linijek dalej, a w wyniku której jedno z dzieci straci życie.
Chociaż historia jest utrzymywana w klimacie grozy i ogólnie panującego niepokoju, to jednak horrorem bym tego nie nazwała. Może kryminałem lub thrillerem? Ale też nie do końca. Autor zakończył historię w momencie, w którym zachodnie powieści dopiero się rozkręcają. Historię nieco dziwną, gdzie 90% wydarzeń opiera się na ślepym szczęściu.
Druga historia – „Yuko”, to opowieść o szaleństwie. Tak po prostu. Nawet teraz zastanawiam się, kto tam tak naprawdę był zdrowy na umyśle, a kto miał urojenia (choć skłaniam się ku tej bardziej makabrycznej wersji). Podobnie jak pierwsze opowiadanie, to również utrzymane w klimacie grozy. Trudno mi o niej coś więcej opowiedzieć, bo wszystko co przychodzi mi na myśl, na kilometr pachnie spoilerem. Ograniczę się więc do stwierdzenia, że osobiście „Yuko” bardziej przypadła mi do gustu.

Ogólnie książka nie jest zła, ale na kolana mnie nie powaliła.

Skupmy się na razie na tej pierwszej.

Taka sobie opowieść "dla dzieci", choć dzieciom bym tego nie przeczytała. Straszne jak na moje nie było.

książka bardzo okej, powiedziałabym bardzo typowa japońska powieść/opowiadanie z dreszczykiem. W tomiku znajdziemy dwa opowiadania; bardzo ładnie wydana

• Horror
  • Japonia