Doktor Muchołapski: fantastyczne przygody w świecie owadów

Okładka książki Doktor Muchołapski: fantastyczne przygody w świecie owadów Erazm Majewski
Okładka książki Doktor Muchołapski: fantastyczne przygody w świecie owadów
Erazm Majewski Wydawnictwo: Czytelnik powieść przygodowa
powieść przygodowa
Czytelnik
1957-01-01
1957-01-01
Julian Maszyński

Ubawiłam się. Doktór od motylów jest cudowny. Jego honorowe utarczki w maleńkim stanie z Lordem to wprost poezja. Antropomorfizacja miesza się z łacińskimi nazwami, fakty brutalne z błazenadą. Trochę w ogóle jakby Lovecraft się ućpał i pisał dla dzieci zapomniawszy że dzieci to nie są miniaturowi dorośli. Pycha!!

Książkę podrzucił mi pod nos tata,zawszy wynajdywał specyficzne ,pełne fantazji a czytałam mając 10 lat. Wspominam z sentymentem;dziwiłam się ,ze nie została sfilmowana !

Nie pamiętam już skąd wzięłam pomysł przeczytania tej książki, może FB, może z Książek bądź z któregoś z przeglądanych blogów. Zdecydowanie było to już jednak jakiś czas temu, gdyż konieczność przejścia celem wypożyczenia do działu dla dzieci i młodzieży wzbudziła moje zdziwienie. Książka mimo, iż dostosowana do czytelnika młodszego, opowieść o owadach połączona jest z historyjką o doktorze Muchołapskim, zminiaturyzowanym celem odszukania zaginionego Anglika, jest również przyjemna w odbiorze przez osobę dorosłą. Przypomniałam sobie informacje zdobyte w czasie edukacji, dowiedziałam się również wiele nowych, ciekawych faktów dotyczących cech zewnętrznych, „charakteru”, zwyczajów związanych z wyżywieniem, rozmnażaniem tej grupy zwierząt. Książka jest całkiem przyjemna w odbiorze, choć widać przez zastosowany język, iż napisana została na początku ubiegłego stulecia. Informacje przekazane przez autora zostały zaktualizowane do wiedzy znanej w czasach obecnych, jeśli więc nastąpiły jakieś nowe odkrycia czy po prostu zmiana nazewnictwa jest to odnotowane.
Myślę, że książka powinna zainteresować nastoletniego czytelnika, fana obcowania z przyrodą i zwierzakami. Dorosły czytelnik będzie pewnie nieco znudzony kilkoma pierwszymi rozdziałami książki, czyli opisem doktora Muchołapskiego i jego celu w zażyciu eliksiru zmniejszającego, ale późniejsza część z opisem konkretnych gatunków owadów jest całkiem do rzeczy.

Genialna lektura dla dzieci i młodzieży. Książka doskonała na prezent dla młodych odkrywców świata. Napisana przepięknym językiem, doskonała w swojej treści, pobudzająca wyobraźnię. Może remedium na szybko biegnące i zapatrzone w ekran telefonu pokolenie. Moim zdaniem, ta książka, to nie tylko doskonała odtrutka na jazgot współczesności, ale możliwy początek fascynującej podróży intelektualnej dla młodego czytelnika. A wiadomo, że raz odpowiednio pobudzony młody umysł, w przyszłości będzie rozróżniał blichtr od rzeczy istotnych, ważnych. Warto!

• Dla dzieci i młodzieży
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Weterynaria
  • Dla Dzieci
  • 02. Bezgrzeszne lata

Dodaj cytat z książki Doktor Muchołapski: fantastyczne przygody w świecie owadów