Niedyskretne klejnoty

Les bijoux indiscrets
83-06-02038-3
klasyka
Amused

"Niedyskretne klejnoty" to frywolna powieść poruszająca poważne tematy, jak mawiał o niej Lessing.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

utracjusz | 2015-07-15

W autobusie usiadła koło mnie urodziwa niewiasta, rzuciła okiem na okładkę "Niedyskretnych klejnotów" i zapytała, o czym to jest. Zgodnie z prawdą odparłem, że o gadających cipkach.
Jeśli ktoś, drogie dziatki, będzie Wam wmawiał, że szczerość popłaca, kopnijcie go ode mnie w dupę.

| 2013-04-02
Na półkach: Przeczytane, Proza

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytało się bardzo przyjemnie, nie powiem; podobnie jak w "Kubusiu Fataliście", i tu autor nie szczędzi sobie tak przeze mnie ukochanych manewrów: "tę umiejętność bohater zdobył w poprzednim rozdziale", "afrykański autor postanowił przytoczyć" oraz inne mniej lub bardziej rozbudowane zdania, dzięki którym można się poczuć nie tyle czytelnikiem, ile słuchaczem. "Niedyskretne Klejnoty" zawierają owej interakcji z odbiorcą zdecydowanie mniej, lecz nie zmienia to faktu, że urozmaica ona nużącą momentami lekturę.

Przechodząc do istoty powieści: sam pomysł skrycia twarzy francuskiego społeczeństwa oraz elementów jego historii pod maską przypadków kongijskich obywateli wydał mi się bardzo zabawny, a postępki głównego bohatera, śmiało poczynającego sobie z otrzymanym pierścieniem, również zyskały mą aprobatę. Osobiście bywam niekiedy równie (jeżeli nie bardziej) "cięta" na przedstawicielki własnej płci, co Diderot, toteż z uśmiechem gorzkiej satysfakcji śledziłam ich bezowocne próby...

anxiety | 2017-04-22
Przeczytana: 29 kwietnia 2017