Psalmy wszystkie

83-06-00438-8
poezja, psalm
poezja
KarmaPolice

„Nie mogłem przecież wiedzieć, bo w naszej wsi nikt o tym nie wiedział, że owe psalmy śpiewał niegdyś król Dawid, a nam przetłumaczył je dworzanin królewski-Jan Kochanowski. Nie przeczuwałem też, że kolędy, które wyśpiewywałem jako jasełkowy pastuszek, anioł, diabeł czy też turoń, napisał kiedyś polski szlachetka-Franciszek Karpiński. Jakoż jeszcze wtedy sądziłem, że owe psalmy i kolędy zeszły z nieba na ręce i na usta świętych na podobieństwo złotego deszczu czy też aksamitnego śniegu. Takie było moje pierwsze i chyba najserdeczniejsze zetknięcie z poezją” (Tadeusz Nowak, Mój wiersz, „Poglądy” 1963, nr 20)

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1980

dobek | 2016-04-23