Niepospolite umysły

Książka jest przypisana do serii/cyklu "MasterMinds". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
Extraordinary Minds
biografie, psychologia, eseje, Woolf
maiale

Opisując biografie i dokonania Mozarta, Virginii Woolf, Freuda i Gandhiego, jeden z najciekawszych obecnie psychologów amerykańskich rozwija w swojej książce nową gałąź psychologii: naukę o wyjątkowych talentach. Pokazuje również, jak mniej utalentowani ludzie mogą wykorzystywać swoje możliwości - jak "niezwykłe może narodzić się ze zwykłego". Dowodzi, że możemy przezwyciężyć przypadek i znaleźć sobie w świecie miejsce, gdzie zdoła w pełni rozkwitnąć nasza osobowość. Gardner nie obiecuje, że dzięki jego radom zaczniemy przeradzać się w Einsteinów, Leonardów da Vinci i Vivaldich. Nie stara się też przygnębiać nas porównywaniem z geniuszami. Uświadamia nam jednak, że jesteśmy winni sobie samym rozpoznanie i wykorzystanie tego, co zostało nam dane.

źródło opisu: W.A.B. Wydawnictwo, 1998

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=88

gorska-domatorka | 2016-12-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 grudnia 2016

niezwykła książka! Jedna z tych, które miały w moim życiu chyba największy wpływ. Z pewnością nadaje się jednak dla ludzi, którzy nie znoszą prostackiej beletrystyki w stylu "Chwili dla ciebie", bo wstęp jest bardzo psychologiczny - naukowy, ale napisany dla nie-psychologów. Może nie laików w tym temacie (absolutnych), równocześnie inteligentnych, wykształconych osób. A mówię to jako humanistka... Uzupełnię komentarz, gdy przeczytają to moi przyjaciele - informatyk i projektantka zieleni ;)

Ta książka wyposaża nas w ogromną ilość wiedzy, bardzo "przydatnej" - bo wiele wyjaśniającej. Ale zapewne przydatnej nie z tego względu, że nagle uznamy siebie za idealny materiał na wybitną postać... Wydaje mi się jednak, że odnalezienie w sobie określonych cech - jak np. Wychowawcy, czy Stwórcy - pomaga nam lepiej zrozumieć samych siebie. W czasach, gdy według Woody Allena każdemu potrzeba psychoterapii, taka świadomość jest niezwykle cenna - a w cenie książki! ;)

Energumentka | 2016-01-10
Magika | 2013-01-18