Rewolucja Czerwonych Khmerów 1975-1978. Studium autarkicznego rozwoju

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Scholar
7 (6 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historia
n0e

Autor analizuje jedną z najbardziej radykalnych rewolucji w historii - rewolucję Czerwonych Khmerów - jej genezę, przebieg, kontekst historyczny. Centralnym problemem książki jest wskazanie na empiryczne przejawy autarkicznego rozwoju; rozważenie, jakie koncepcje postrzegania zmiany społecznej z nim korespondują i w jakich sytuacjach staje się szczególnie atrakcyjny politycznie, jakie są jego zewnętrzne uwarunkowania i co stanowi o jego politycznych niepowodzeniach.

źródło opisu: http://scholar.com.pl/

źródło okładki: http://scholar.com.pl/

Bartek | 2013-11-22

Bardzo dobra książka. Autor oszacował liczbę ofiar reżimu Czerwonych Khmerów podając znacznie niższą liczbę niż podają inni autorzy. W przeciwieństwie do nich autor podaje źródła swoich wyliczeń. Nie zmienia to faktu, że popełniono masowe zbrodnie.
Kierownictwo ruchu Czerwonych Khmerów zdobyło wykształcenie na paryskim uniwersytecie Sorbona. Autor przybliżył ich drogę do władzy oraz pomysł na modernizację zacofanego kraju. Przeanalizował też politykę wewnętrzna i zagraniczną rządu Pol Pota.

Paweł Soja | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Bardzo interesująca pozycja, która, co przyznaję z żalem, wciąż pozostaje najlepszym polskim opracowaniem dot. problematyki Rewolucji Czerwonych Khmerów. Stan ten utrzymuje się pomimo ponad piętnastu lat od momentu wydania i faktu, że książka w istocie stanowi "zaledwie" rozwinięcie pracy doktorskiej autora. Niemniej, dzieło w zwięzły i sumaryczny sposób odnosi się do wszystkich najważniejszych zagadnień dotyczących namacalnych skutków Rewolucji, ujmując temat przez pryzmat gospodarczej samowystarczalności, leżącej u podstaw przemian podjętych przez Czerwonych Khmerów. W ramach tak przyjętej perspektywy praca posiada teoretyczny wstęp wraz z zakończeniem, pozwalające lepiej zrozumieć zjawisko autarkii w odniesieniu zarówno do perspektywy wewnętrznej Kambodży, jak i międzynarodowej.

Mimo, że książka Adama Jelonka liczy sobie nieco mniej niż 200 stron i jest, jak wspomniałem, jedynie syntezą najważniejszych faktów związanych z kwazi-komunistycznym reżimem Pol Pota, to przeznaczona...

Imachuemanch | 2013-08-12

W sposób zwięzły i jasny przedstawia całościowo zagadnienie rewolucji (od strony ideologicznej i praktycznej) w Kambodży. Temat prawie nie istniejący w polskiej literaturze, a szkoda - bo bardzo ważny i bliższy niż się wielu wydaje.

Artur | 2014-07-05
Przeczytana: 23 października 2013