Pietia i Witia. Co złego, to nie my!

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pietia i Witia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Time Warner Books
978-83-932486-1-2
pietia, witia, słowiańska fantasy
Kostuszka

WNIMANIE! Pietia i Witia, nieudany eksperyment genetyczny Towarzysza Sekretarza, dwa klony, twory eksperymentu naukowego, wydostały się na wolność. Ruszyły w świat w sobie tylko znanym kierunku i bliżej nieokreślonym celu. Jeśli nie wiesz, co tak naprawdę wydarzyło się w Tajdze Tunguskiej, czym są prawdziwe Znaki, jak zlikwidować Marzannę i Terminatora oraz na czym polegają prawdziwe egzorcyzmy - to książka dla CIEBIE! 12 opowiadań, które po prostu trzeba przeczytać.

Adin, dwa, tri... Kup książkę dla własnego dobra!

***
Po jaką cholerę dwa dziwolągi, Pietia i Witia, szwendają się po polskich siołach, przysiółkach i „perypetiach” miast? No właśnie – bo walczą z każdą możliwą cholerą, zarazą, francą, zołzą i gołdą. Aktualne i częste problemy polskiej rzeczywistości pokazane dowcipnie i oryginalnie. Można się nad nimi zadumać. A można po prostu pochichotać. Boki zrywać. Jak można być tak bezinteresownym? I tak skutecznym?
[Eugeniusz Dębski – pisarz, autor przygód detektywa Owena Yeatesa oraz Hondelyka i Cadrona]

źródło opisu: Wydawnictwo Time Warner Paperbacks, 2011

źródło okładki: Time Warner Paperbacks

eR_ | 2016-12-08
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Częstym zjawiskiem, wśród książek, które z założenia powinny bawić czytelnika, jest to, że raczej jest wprost przeciwnie. Autor wstawia sceny, sytuacje, które nikogo nie bawią i uważa, że jest wprost prze zabawny. Na szczęście nie jest tak źle. lektur, które poprawiają humor, sprawiając, że dzień jest znośniejszy, jest całkiem sporo. Przykład? Ta ksiązka.

"Pietia i Mitia. Co złego to nie my" opowiada historie dwóch starszych panów, którzy są ni mniej ni więcej efektem nieudanego eksperymentu klonowania. W zamierzeniu Towarzysza Sekretarza, miały powstać twory doskonałe. Jednak coś poszło nie tak, a efektem tego są dwaj wspomniani delikwenci. Którzy uciekają z laboratorium, a efektem tego są ich liczny przygody. Bohaterowie specjalizują się bowiem, w różnego rodzaju egzorcyzmach, walcząc z potworami, czy zapomnianymi przez świat stworzeniami.

Oto na przykład ich pierwsza przygoda to kręgi w zbożu i kosmici, którzy wyglądają zupełnie jak oni. Klony klonów, można by rzec.
Albo...

Przyznam, że zostawiłam sobie tą książkę na koniec twierdząc, że pewnie spodoba mi się najbardziej. Początkowo sądziłam, że się myliłam, jednak z czasem, gdy akcja nabiera tempa, nie mogłam się oderwać. Sama fabuła jest niesamowita...

W Rosji postanowiono stworzyć idealnego klona. Pobrano materiał genetyczny od człowieka, który uważany jest za praktycznie doskonałego i przekazano Krasawickiej, by przetransportowała fiolkę do laboratorium. Niestety, przez jej nieuwagę cenny przedmiot rozbija się na malutkie kawałeczki a wnętrze wsiąka w podłogę. Niezrażona kobieta pobiera materiał genetyczny od osób, które mają w sobie jakąś z pożądanych cech.

Nie zorientował się nawet, gdy Tatiana wbiła mu strzykawkę , pobierając kolejne komórki potrzebne do stworzenia doskonałego klona.

Niestety, nie wszystko idzie tak, jak powinno. Kobieta nie przewidziała, że może stać się tak, że klon nie odziedziczy tych idealnych cech nieświadomych dawców. I nie dość, że tak się stało, to na dodatek...

Marcus | 2014-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2014

SUper zbiór. Bardzo... słowiański. Z przymrużaniem oka i dystansem. Specyficzne poczucie humoru, które trzeba lubić. Mnie postaci Pietii i Witii ujęły od początku. Dom kultury rewelacja, podobnie kilka innych opowiadań. Jest w nich coś więcej niż na pierwszy rzut oka się wydaje. Polecam!

OkiemKuby | 2014-01-18

Jedna z najgorszych książek jaką miałem kiedykolwiek w rękach!

literackakanciapa | 2012-11-21
Przeczytana: 2012 rok

Zbiór opowiadań Tomasza Duszyńskiego wypatrzyłem kiedyś w zabrzańskiej bibliotece. Zarówno okładka jak i opis na niej zamieszczony kusiły. Niestety… miałem zbyt wiele ciekawych rzeczy na oku i pełne konto, by się zająć tym niewielkim tomikiem wydanym przez PaperBack w roku ubiegłym. Przez cały czas miałem go jednak na oku. I tak bym na niego zerkał aż do dziś, gdyby portal Kostnica nie zrobił mi prezentu przysyłając książkę do przetestowania.

Pietia i Witia. Co złego to nie my to dwanaście krótkich form prozatorskich, a ich bohaterami są dwa klony, które uciekły z radzieckich laboratoriów naukowych. Jak się okazuje, opętani zabawą w Boga szaleni naukowcy i politycy chcieli stworzyć super-żołnierzy. Idealne genetycznie twory, jakie można będzie w nieskończoność replikować.

I takowe stworzyli, tylko nieco żylaste, humorzaste i niepokorne. Na dodatek prototypy chyłkiem wymknęły się w świat, a ich wojaże podziwiamy w wyżej wspomnianych opowiadaniach. Co wyrabiają, w jakie kłopoty się...

Manufakturatekstu | 2011-09-04

Pietia Potiomkin i Witia Wasilijewicz – owoce nieudanego rosyjskiego eksperymentu wędrują po ziemiach polskich i ratują ludzi z opresji. Mieli być tajną bronią sił rosyjskich w walce z zachodnim komercjalizmem, a są ostatnią nadzieją dla sfrustrowanych sołtysów. Włóczą się po polskich wsiach i przysiółkach, gdzie za wikt i opierunek likwidują problem zjawisk nadprzyrodzonych, które nękają biednych chłopów. Wychudzeni, w gumofilcach i chłopskich kufajkach doskonale wtapiają się w otaczający krajobraz.

Każde z dwunastu opowiadań, które wchodzą w skład zbioru "Pietia i Witia. Co złego, to nie my!" przedstawia inną przygodę tych dwóch sympatycznych postaci. Trochę nierozgarnięty Pietia i wiecznie strofujący przyjaciela Witia kłócą się i spierają, ale tak naprawdę nie potrafią bez siebie żyć. Bohaterowie budzą sympatię czytelnika, bo pomagają ludziom za darmo i w dodatku uważają, że to jest ich obowiązek. Przy okazji wplątują się w różne zabawne sytuacje, a mimo wszystko nie rezygnują...

Boogin | 2013-11-29
Przeczytana: 05 października 2012

W pierwszej chwili pomyślałem, że to Pilipiuk :) Ale od Wędrowycza obaj panowie Pietia i Witia różnią się znacznie. Ich historie też. Duszyńskiemu udało się stworzyć zbiór, który dostarcza mnóstwo zabawy. Humor specyficzny, a kilka perełek jak "Dom kultury", "Pensjonariusze", "Wymiana" czy "Zdjełano w CCCP" bawią do łez. Polecam. I miłośnikom Wędrowycza i tym, którzy lubią udaną rozrywkę z książką.

Malachit | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Lekkie i dobre do poczytania w tramwaju, jednak według mnie czegoś temu utworowi brakuje... pomysły na niektóre opowiadania naprawdę mają potencjał, ale on gdzieś umyka, jakby naprędce urwany. Szkoda, bo klimat przyjemny i mogłaby to być naprawdę fajna książka, porównywalna do przygód Jakuba Wędrowycza.

christof | 2018-07-28
Przeczytana: 04 września 2018