Dzień, w którym nie wróciła Columbia : fakty, dokumenty, fotografie

Okładka książki Dzień, w którym nie wróciła Columbia : fakty, dokumenty, fotografie Tomas Pribyl
Tomas Pribyl Wydawnictwo: Debit popularnonaukowa
popularnonaukowa
Den, kdy se nevrátila Columbia: Těm, kteří se nevrátili a těm, kteří se nedočkali
Debit
2003-01-01
2003-01-01
83-7167-224-1
Michał Mietelski, Sławomir Wykręt
astronautyka historia podboju kosmosu program kosmiczny wahadłowiec prom

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników eksporacji kosmosu, ale nie tylko. Książka obfituje w szczegóły, a mimo tego zupełnie nie nudzi. W każdym zdaniu widać ogromną wiedzę będącą efektem pasji autora (bardzo młodego człowieka zresztą, naszego południowego sąsiada).

To reportaż, kryminał, dramat czy horror? Sama nie wiem. Na pewno ma charakter reportażu, bo opowiada o tym co się wydarzyło w amerykańskiej historii podboju kosmosu od momentu wprowadzenia do eksploatacji promów kosmicznych. Kosmos zawsze mnie fascynował, więc nic dziwnego, że taka lektura musiała wpaść w moje ręce, zwłaszcza po niezwykle widowiskowych katastrofach Challengera i Columbii. Oglądaliśmy je przecież w telewizji. Czy uczestnictwo w misjach kosmicznych jest zawsze skrajnie niebezpieczne? Zdaniem ekspertów - nie. Na 113 misji tylko 2 skończyły się wypadkami. Natomiast misje bezzałogowe kończyły się fiaskiem co 25 lotów. Ciekawe, że właśnie 25-ty start wahadłowca skończył się eksplozją. Challenger nie był ani najstarszym obiektem tego typu, ani nie był jakoś szczególnie awaryjny. Miał pecha po prostu. Podczas startu rozszczelnił się jeden z silników startowych. To uznano za największą przyczynę eksplozji. Natomiast Columbia w momencie katastrofy miała już ponad 20 lat, a to był jej 28-my lot. Za podstawową przyczynę eksplozji uznano uderzenie i uszkodzenie lewego skrzydła wahadłowca przez płytkę izolacyjną, która odpadła w trakcie startu z głównego zbiornika paliwa. Niezwykłe jest to, że uszkodzenie zadecydowało o śmierci astronautów dopiero 15 dni później - przy wejściu w atmosferę w drodze powrotnej na Ziemię. Książka przybliża nie tylko sylwetki uczestników ostatnich lotów obu wahadłowców, ale także opowiada o wielu innych ofiarach amerykańskiego programu kosmicznego. Czy astronauta to niebezpieczny zawód? Tak! Wielu nieszczęśników zginęło podczas prób i testów w ośrodkach kosmicznych. W tej książce są informacje na ten temat. Trup ściele się gęsto, że tak powiem - jak w jakiejś mordowni. W trakcie jednego z takich testów zginęła w płomieniach cała załoga, w dniu ich pogrzebu spłonęli w trakcie testów następni astronauci. Horror jak się patrzy! Ale o tych ofiarach się głośno nie mówi, prawda? Może to za mało widowiskowe?....
Książka opowiada także o wielu innych sprawach - o tym jak jest prom zbudowany, jak się tam śpi, je, czy za przeproszeniem... wydala ;D zawsze mnie to ciekawiło - zwłaszcza to ostanie ;D ale opis ani trochę nie pasuje do "konstelacji uryna" z filmu Apollo 13 ;D
Jest tu też trochę opisów technicznych - czy wiecie, że wystarczy mieć ciekły wodór i ciekły tlen, by wyprodukować sobie prąd, mieć czym oddychać i co pić?
Znajduje się tu też wiele ciekawych zdjęć (dziś można je chyba odnaleźć w internecie) z centrum kosmicznego, hali montażowej, czy ruchomej platformy transportowej.
Swojego czasu ta książka zrobiła na mnie spore wrażenie. Na pewno jest warta polecenia.

• Astronomia, astronautyka, fizyka itp.
  • Chcę kupić
  • Wszechświat
  • Astronomia, fizyka, chemia, biologia
  • (rodzaj) astronautyka i podbój kosmosu

Dodaj cytat z książki Dzień, w którym nie wróciła Columbia : fakty, dokumenty, fotografie