Charlie i fabryka czekolady

Jerzy Łoziński
Charlie and the Chocolate Factory
Quentin Blake, Pan Wonka

Inne wydania

Pan Wonka ma pomysły doprawdy nie z tego świata: w swej sławnej fabryce czekolady wymyśla niesłychane smakołyki, ale nikt jeszcze nie był w środku ani nie widział pana Wonki! Charlie Bucket nie może uwierzyć w swoje szczęście, kiedy znajduje Złoty Talon, który pozwala mu zwiedzić wspaniała fabrykę.

Ilustrował Quentin Blake.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2010

źródło okładki: Zysk i S-ka, 2010

• Ogród spieczonej ziemi
  • Tylko ty
  • Obce dziecko
  • Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie
  • Pora westchnień, pora burz
  • Ślepy trop
  • Owieczki dobre, owieczki złe
  • Red Rising: Gwiazda zaranna
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Malfetto. Drużyna Róży

6,81 (27 ocen i opinii)
Obce dziecko
Rachel Abbott

8,45 (11 ocen i opinii)
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

9 (2 ocen i opinii)
Red Rising: Gwiazda zaranna
Pierce Brown

9,2 (10 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

Sen sów
Jerzy Sosnowski

6 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
elyria | 2014-11-20
Na półkach: Przeczytane, 52 (2014 rok)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W Internecie krąży lista 100 najlepszych książek, która została opublikowana przez BBC. Na niej znalazła się książka Roalda Dahla. Nie ukrywam, że uwielbiam film Charlie i fabryka czekolady nakręcony przez Tima Burtona (jeden z moich ulubionych reżyserów). Dlatego też postanowiłam sięgnąć po pierwowzór.

Charlie Bucket pochodzi z bardzo ubogiej rodziny. Mieszka wraz z rodzicami i dziadkami w maleńkim domu. Rodzinę utrzymuje jedynie ojciec chłopca – pan Bucket, który w niedługim czasie traci pracę w fabryce produkującej pastę do zębów. Rodzinie zaczyna doskwierać brak pieniędzy i głód. Natomiast Charlie jak każde dziecko lubi słodycze, a szczególnie czekoladę. Codziennie przechodząc obok największej Fabryki Czekolady pana Wonki marzy o tabliczce tego smakołyku. Co roku na urodziny, chłopiec dostaje jedną czekoladkę, którą zawsze delektował się… Pewnego dnia Willy Wonka, do swojej fabryki słodyczy zaprasza piątkę dzieci. Jest to niezwykła okazja, gdyż dotychczas nikt z zewnątrz...

Ania | 2015-01-07
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Książka przy której na kilka chwil poczułam się znowu dzieckiem.
Zabawna, pomysłowa, oryginalna.
Czekoladowa rzeka, landrynkowa łódka, miętowa trawa - fabryka marzeń :)
Żeby jednak nie było zbyt słodko, to nie podobały mi się środki jakie wykorzystano do ukazania morału opowieści. Biedny = dobry, bogaty = zły. Ale to książka dla dzieci, dlatego wybaczam.

Rose | 2012-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2012

Dlaczego naprawdę nie ma TAKICH fabryk?! Dlaczego?!
Jak byłam mała chciałam pracować u pana Wonki.
No dobra, niech wam będzie...
Wciąż chcę;)

Nemeni | 2010-12-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książka dla wszystkich – dla dzieci, dla tych, którzy dziećmi być dawno przestali i tych, którzy dziećmi pozostaną na zawsze :) Przesympatyczny, zwariowany pan Wonka i jego magiczna fabryka z wynalazkami, jakich tylko pozazdrościć może wytwórnia czekolady „Milka”. Do tego – jak to w bajkach bywa – oczywiście pouczający morał, a całość napisana z humorem i pomysłowością.
Oczywiście film Burtona na podstawie książki genialny, ale nie film tutaj oceniam :)

sheina_3 | 2015-11-15

Ta książka nie musi mieć przedziału wiekowego,może być również dla młodzieży jak i dorosłych. To fantastyczna opowieść, czyta się ją lekko choć potrafi poruszyć nasze serca i problemy z jakimi musimy sobie radzić np z ubóstwem lub różnymi innymi rodzajami problemów. Otóż książka jest niezwykła, można się przenieść do wspaniałej fabryki czekolady Willego Wonki. Przeżyć przygodę z głównymi postaciami, jeść różnego rodzaju słodycze, śmiać się, bawić, a w szczególności poznać samego Willego Wonke, postać zwariowaną, niezwykłą który kochał swoją fabrykę. Aby dowiedzieć się więcej musicie sami przeczytać tę książkę bo warto znaleźć się w świecie Wonki. Polecam wszystkim.

Magdalena | 2013-09-16
Przeczytana: 02 września 2013

„Charlie i fabryka czekolady” to opowieść o chłopcu , który pochodzi z bardzo ubogiej rodziny. Charlie mieszka razem z rodzicami oraz z dwiema babciami i dwoma dziadkami. To na barkach ojca chłopca - pana Bucketa - spoczywa ciężar utrzymania tak licznej rodziny. Jednak i on nie zarabia zbyt wiele pracując w fabryce produkującej pastę do zębów. Rodzina Bucketów ma finansowe problemy, którym musi stawiać czoła każdego dnia. Bywa tak źle, że rodzice Charliego zmuszeni są zmniejszać porcje posiłków, które mama chłopca i tak przygotowuje z najtańszych produktów.

Charlie uwielbia jeść czekoladę w każdej postaci. Jednak jego rodziny na nią nie stać. Cóż za tortury przeżywa ten mały chłopiec, codziennie wracając ze szkoły, przechodząc koło fabryki i czując rozlewający się w powietrzu zapach upragnionego smakołyku. Rodzina chłopca wiedziała, co sprawia mu największą przyjemność i o czym marzy. W związku z tym co roku na urodziny, Charlie jako prezent dostawał jedną czekoladkę, której...

Jucia58542 | 2014-02-27
Przeczytana: 14 lipca 2013

Kocham tę książkę,czytałam ją już chyba z dwieście razy i dalej mogłabym ją czytać i czytać, tak mi się podoba. Opowieść o biednym chłopcu który nie ma pieniędzy na zakup czekolady doprowadza mnie do rozpaczy. Ja uwielbiam jeść czekoladę i nie wiem jak ja bym zniosła sytuację finansową gdybym miała tak biedną rodzinę jak Charlie, ale na szczęście nie mam, więc będę się cieszyć tym co mam:-)

flameleaf | 2013-09-26
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane
Przeczytana: 20 września 2013

Warto przeczytać chociażby dla grzecznych cukierków oczekujących (na)gości. Kto nie czytał, nie zrozumie:P

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka , nie zrobiła dla mnie NIESAMOWITEGO wrażenia . Bowiem , była moim zdaniem za bardzo nudnawa .

Hmm... . Jedyne co mi się spodobało to zachowanie Charliego , po tym jak został jedynym dzieciakiem i miał otrzymać całą fabryką Pana Wonki . Lecz był tak rozsądnym chłopcem że nie chciał opuścić swojego domu i rodziny , mino że byli biedni , praktycznie nie mieli co jeść , to on kochał swoją rodzinę , oni byli dla niego wszystkim. To zachowanie jest godne naśladowania i podziwu .
Mianowicie w dzisiejszych czasach panuje znieczulica , chciwość na pieniądze , okrutność i serce z KAMIENIA . Ludzie nie myślą o innych , parzą wyłącznie na siebie , są egoistami . Liczą się pieniądze , bogactwo , " full wypasione" samochody , smartfony , laptopy czy tablety . Kiedyś tego nie było . Dla każdego liczyło się dobro , rodzina i bliscy , ciepło w domu a przede wszystkim dach nad głową .

Większość kolacji w domu Bucketów to cienki kapuśniak, którym mały Charlie z radością dzieli...

Hannya | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Miły przerywnik od trudniejszych pozycji. Dobrze mi było przeczytać w miarę lekką, a zarazem niebanalną i intrygującą książkę, której motywem przewodnim jest czekolada. Co prawda jest taka 'czarno-biała' (np. niegrzeczne, rozkapryszone dzieci zostały ukarane), a w życiu bywa różnie, lecz jako treść promująca (typową) moralność wypada bardzo przyzwoicie. No i jeszcze polubiłam pana Wonkę. Ogromnie mi przypadła mi do gustu jego nietypowa, spokojna postawa wobec rozhisteryzowanych rodziców niegrzecznych dzieci. Z resztą to w ogóle udana postać jak i Charlie oraz jego dziadkowie.

100 książek dla dzieci, które trzeba przeczytać raz w życiu (wg Amazona)

Po liście 100 książek, które musisz przeczytać raz w życiu, Amazon przygotował kolejną listę. Tym razem znalazły się na niej książki dla dzieci, choć adresatami listy mogą być także dorośli, którzy chcieliby nadrobić ewentualne zaległości z dzieciństwa.

10 pisarzy w roli scenarzystów

Jedną z profesji, jakimi zajmują się pisarze, zwłaszcza gdy staną się już sławni, jest scenopisarstwo. Porywająca fabuła, skrzące się dowcipem dialogi, plastycznie odmalowane sceny - któż napisze je lepiej niż świetny autor? Jacy prozaicy związani byli z filmem?