Okładka książki Charlie i fabryka czekolady

Charlie i fabryka czekolady

Zysk i S-ka
Quentin Blake, Pan Wonka
typ
papier
7,04 (1151 ocen i 88 opinii)

Opis książki

Pan Wonka ma pomysły doprawdy nie z tego świata: w swej sławnej fabryce czekolady wymyśla niesłychane smakołyki, ale nikt jeszcze nie był w środku ani nie widział pana Wonki! Charlie Bucket nie może uwierzyć w swoje szczęście, kiedy znajduje Złoty Talon, który pozwala mu zwiedzić wspaniała fabrykę.

Ilustrował Quentin Blake.

Opinie czytelników
książek: 2081
Rose | 2012-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2012

Dlaczego naprawdę nie ma TAKICH fabryk?! Dlaczego?!
Jak byłam mała chciałam pracować u pana Wonki.
No dobra, niech wam będzie...
Wciąż chcę;)

Nemeni | 2010-12-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Książka dla wszystkich – dla dzieci, dla tych, którzy dziećmi być dawno przestali i tych, którzy dziećmi pozostaną na zawsze :) Przesympatyczny, zwariowany pan Wonka i jego magiczna fabryka z wynalazkami, jakich tylko pozazdrościć może wytwórnia czekolady „Milka”. Do tego – jak to w bajkach bywa – oczywiście pouczający morał, a całość napisana z humorem i pomysłowością.
Oczywiście film Burtona na podstawie książki genialny, ale nie film tutaj oceniam :)

W Internecie krąży lista 100 najlepszych książek, która została opublikowana przez BBC. Na niej znalazła się książka Roalda Dahla. Nie ukrywam, że uwielbiam film Charlie i fabryka czekolady nakręcony przez Tima Burtona (jeden z moich ulubionych reżyserów). Dlatego też postanowiłam sięgnąć po pierwowzór.

Charlie Bucket pochodzi z bardzo ubogiej rodziny. Mieszka wraz z rodzicami i dziadkami w maleńkim domu. Rodzinę utrzymuje jedynie ojciec chłopca – pan Bucket, który w niedługim czasie traci pracę w fabryce produkującej pastę do zębów. Rodzinie zaczyna doskwierać brak pieniędzy i głód. Natomiast Charlie jak każde dziecko lubi słodycze, a szczególnie czekoladę. Codziennie przechodząc obok największej Fabryki Czekolady pana Wonki marzy o tabliczce tego smakołyku. Co roku na urodziny, chłopiec dostaje jedną czekoladkę, którą zawsze delektował się… Pewnego dnia Willy Wonka, do swojej fabryki słodyczy zaprasza piątkę dzieci. Jest to niezwykła okazja, gdyż dotychczas nikt z zewnątrz nie mi...

Magdalena | 2013-09-16
Przeczytana: 02 września 2013

„Charlie i fabryka czekolady” to opowieść o chłopcu , który pochodzi z bardzo ubogiej rodziny. Charlie mieszka razem z rodzicami oraz z dwiema babciami i dwoma dziadkami. To na barkach ojca chłopca - pana Bucketa - spoczywa ciężar utrzymania tak licznej rodziny. Jednak i on nie zarabia zbyt wiele pracując w fabryce produkującej pastę do zębów. Rodzina Bucketów ma finansowe problemy, którym musi stawiać czoła każdego dnia. Bywa tak źle, że rodzice Charliego zmuszeni są zmniejszać porcje posiłków, które mama chłopca i tak przygotowuje z najtańszych produktów.

Charlie uwielbia jeść czekoladę w każdej postaci. Jednak jego rodziny na nią nie stać. Cóż za tortury przeżywa ten mały chłopiec, codziennie wracając ze szkoły, przechodząc koło fabryki i czując rozlewający się w powietrzu zapach upragnionego smakołyku. Rodzina chłopca wiedziała, co sprawia mu największą przyjemność i o czym marzy. W związku z tym co roku na urodziny, Charlie jako prezent dostawał jedną czekoladkę, której jedzenie...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka , nie zrobiła dla mnie NIESAMOWITEGO wrażenia . Bowiem , była moim zdaniem za bardzo nudnawa .

Hmm... . Jedyne co mi się spodobało to zachowanie Charliego , po tym jak został jedynym dzieciakiem i miał otrzymać całą fabryką Pana Wonki . Lecz był tak rozsądnym chłopcem że nie chciał opuścić swojego domu i rodziny , mino że byli biedni , praktycznie nie mieli co jeść , to on kochał swoją rodzinę , oni byli dla niego wszystkim. To zachowanie jest godne naśladowania i podziwu .
Mianowicie w dzisiejszych czasach panuje znieczulica , chciwość na pieniądze , okrutność i serce z KAMIENIA . Ludzie nie myślą o innych , parzą wyłącznie na siebie , są egoistami . Liczą się pieniądze , bogactwo , " full wypasione" samochody , smartfony , laptopy czy tablety . Kiedyś tego nie było . Dla każdego liczyło się dobro , rodzina i bliscy , ciepło w domu a przede wszystkim dach nad głową .

Większość kolacji w domu Bucketów to cienki kapuśniak, którym mały Charlie z radością dzieli się z...

Jucia58542 | 2014-02-27
Przeczytana: 14 lipca 2013

Kocham tę książkę,czytałam ją już chyba z dwieście razy i dalej mogłabym ją czytać i czytać, tak mi się podoba. Opowieść o biednym chłopcu który nie ma pieniędzy na zakup czekolady doprowadza mnie do rozpaczy. Ja uwielbiam jeść czekoladę i nie wiem jak ja bym zniosła sytuację finansową gdybym miała tak biedną rodzinę jak Charlie, ale na szczęście nie mam, więc będę się cieszyć tym co mam:-)

anialea | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, Młodzieżowe

Autor książki ma wielką wyobraźnię, bo wymyślił tyle rzeczy i smakołyków z czekolady. Szkoda, że w rzeczywistości one nie istnieją. Polecam tą książkę pełną wyobraźni i słodkości każdemu. Bądźcie jednym z bohaterów i w wyobraźni spróbujcie życia w fabryce czekolady.

flameleaf | 2013-09-26
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane
Przeczytana: 20 września 2013

Warto przeczytać chociażby dla grzecznych cukierków oczekujących (na)gości. Kto nie czytał, nie zrozumie:P

Karolka | 2011-05-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

„Charlie i fabryka czekolady” to książka na którą trafiłam z tego co pamiętam przypadkowo. Coś tam chyba o niej słyszałam, ale zachęcił mnie przede wszystkim tytuł. Intrygujący i zaciekawiający – dlaczego nie sięgnąć?
Charlie pochodzi z bardzo ubogiej rodziny. Mieszka razem z rodzicami i ich rodzicami, czyli z babciami i dziadkami w małym domu. Posiadają tylko jedno łóżko, które zajmują seniorzy rodu ze względu na ich podeszły wiek. Rodzinę utrzymuje jedynie ojciec Charliego, który pracuje w niewielkiej firmie produkującej pastę do zębów. Kiedy firma zaczyna upadać, mężczyzna traci pracę, a rodzina dochody. Pewnego dnia dowiadują się, że Willy Wonka, który posiada największą fabrykę słodyczy na świecie do tej pory zamkniętą przed ludźmi, zaprasza do swojego królestwa piątkę dzieci. Przepustką jest bilet, który można znaleźć w czekoladzie.

Charlie, który dostaje czekoladę tylko raz w roku, w swoje urodziny, również bardzo chce zwiedzić fabrykę. Wie jednak, że szanse na to, że znajdzi...

Ola | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Nawet, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy w beznadziejnej sytuacji, nasze marzenia mogą się spełnić. I tak oto biedny chłopiec- Charlie (lub w polskiej wersji Karol) znajduje złoty bilet, który upoważnia go do odwiedzenia słynnej fabryki czekolady pana Wonki. Na pewno większość z Was widziała film i tutaj pewne odstępstwo od normy- z reguły filmy to uproszczona i zubożała wersja książkowej historii. Tutaj było na odwrót- niektóre wątki zostały dopisane dopiero w scenariuszu filmowym (mówię tu o wersji z Johnym Depp'em z roku 2005).

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Carlo Collodi
    188. rocznica
    urodzin
    - I co dalej? - spytał Pinokio.
    - Nic - westchnął Gepetto z rezygnacją. - Jesteśmy zgubieni..
    - Zgubieni? Dlaczego zgubieni? - zaprotestował Pinokio. - Daj mi, tato, rękę i uważaj, żebyś się nie poślizgnął.
    - Dokąd mnie teraz prowadzisz?
    - Spróbujemy raz jeszcze. Chodź i nic się nie bój.
  • Dale Carnegie
    126. rocznica
  • Michele Fitoussi
    60. rocznica
    urodzin
    Nienawiść zżera, paraliżuje i przeszkadza żyć
  • Frances Hodgson Burnett
    165. rocznica
    urodzin
    To takie smutne, gdy książka się kończy
  • Laurence Sterne
    301. rocznica
    urodzin
    Miłość jest niczym bez sentymentu. A sentyment jest jeszcze mniej wart bez miłości.
  • Bartosz Łapiński
    40. rocznica
    urodzin
    ... słowo "kurwa" jest w naszym kraju rodzajem mantry. Indyjscy mnisi całymi dniami powtarzają różne mantry, na przykład OMM... OMM... albo TAU... TAU... czy coś w tym rodzaju. Natomiast u nas prawie cały naród nieświadomie stosuje jako mantrę wyżej wspomniane słowo. Jego układ liter, a zwłaszcza mo... pokaż więcej
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
    123. rocznica
    urodzin
    Nie widziałam Cię już od miesiąca.
    I nic. Jestem może bledsza,
    trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca.
    Lecz widać można żyć bez powietrza.
  • Arundhati Roy
    53. rocznica
    urodzin
    Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.
  • Karol Bunsch
    27. rocznica
    śmierci
    Ja walczę z takim bogiem, którego względy kupić, a usługi wynająć można!
  • Ferdynand Goetel
    54. rocznica
    śmierci
    ...górale, ludność podtatrzańska. Ci, są takim samym fenomenem etnicznym, jak Tatry przyrodzonym. Nieodgadłe zmieszanie typów etnicznych, jakie się tu kiedyś dokonało, wyodrębniło ich nie tylko z reszty polskiego ludu, ale chyba i z ludów Europy. Wywodzono rodowód ich od Rzymian, nordyków, czerwonos... pokaż więcej
  • Arthur Hailey
    10. rocznica