Magija współczesna

2011-08-01
2011-08-01
Maciej Lorenc, Adam Kościuk
magia ezoteryka

Aż za poważnie potraktowany temat. Trochę jak napisana przez maniaka. Wydaje się momentami wręcz niebezpieczna nawet w moim mniemaniu, a jestem naprawdę otwarta na wiele. Mam mieszane uczucia co do zawartej treści. Jedyne co z tego wyciągnęłam dla siebie to nauka zapamiętywania snów, i przejęcie kontroli nad ta strefą. Nie polecam dla osób, które szukają lekkiej lekturki o magii, nie jest ona ani lekka ani prosta. Przechodzenie do kolejnych rozdziałów wymaga przepraktykowania właśnie przeczytanego. Ogólnie 6/10.

Nie wiem czego się spodziewałam.

Ale nie trafiłam.

Może kiedyś..

Nie wiem czego się spodziewałam.

Ale nie trafiłam.

Może kiedyś..

Dokładnie opisy, dobry podział na lekcje. Książkę cechuje wielowątkowość, jest złożona. Przeczytałam ją jako ciekawostkę, bo ten typ czarostwa do mnie nie przemawia. Nie przemówiła też mocno zaznaczona osoba autora.

Magia... - to słowo kojarzy się nam wszystkim z literacką bajką, filmową baśnią, legendami i historiami szeptanymi dzieciom na dobranoc... Tymczasem wielu ludzi na świecie wierzy, że magia naprawdę istnieje! Magia rytuałów, symboli, projekcji, czy też medytacji, która to może pomóc osiągnąć nam wymarzone cele i pełnię szczęśliwego życia. I to właśnie dla tych osób, ale też i zaintrygowanych tym zagadnieniem - laików, powstała znakomita książka Donalda Michaela Kraiga pt. "Magija współczesna. Dwanaście lekcji wysokiej sztuki magicznej", której to najnowsze i wzbogacone wydanie, ukazało się właśnie nakładem Wydawnictwa Kobiece!

Pozycja ta, w zgodzie ze swoim tytułem, stanowi swoisty podręcznik współczesnej magiji (magii),który nie tylko wprowadza nas w teoretyczne, praktyczne i duchowe arkana tej sztuki, ale też i wyjaśnia to, czym ona jest. To właśnie tu znajdziemy szereg informacji na temat tego, czym jest ezoteryka, jak ważną rolę odgrywa w jej zakresie Kabała, czy też wreszcie poznamy praktyczne czynności i rytuały na polu okultyzmu. I tym, co zwraca naszą szczególną uwagę w tym względzie jest to, że treść tej książki cechuje największy możliwy profesjonalizm, jak i też niezwykła lekkość podania tejże wiedzy, po którą to może sięgnąć każdy czytelnik....

Całość książki została podzielona na 12 części - lekcji, które to prowadzą nas przez świat magiji...

Całą recenzję znajdziecie tu:

No co tu dużo pisać. Całkowity zawód. Książka, która jest powinna stać się dla mnie "podręcznikiem" okazała się ... no w zasadzie to sam do końca nie wiem czy, może to i lepiej?
Może jednak od początku. Zacznę od pozytywów, bo mimo wszystko kilka ich ma.
1. Poruszone są w niej kwestie, które faktycznie mogą być przydatne, powiedzmy, że w miarę przystępnie przedstawione. Choć i do tego mam pewne uwagi.
2. Są dość dobre ilustracje, dopełniające treść.
Teraz wady:
1. Książka, która liczy sobie ponad 600 stron, zaciekawiła mnie w dosłownie 3 rozdziałach! oraz 10 stronach lub akapitach! jest to straszny wynik.
2. Wspomniane ilustracje są, ale wielokrotnie do opisu rzeczy, których ilustracji nie potrzeba, a tam gdzie by się przydały to ich nie ma.
3. W sprawach, które mnie zaciekawiły też nie mogę traktować książki jak podręcznik, gdyż po kilku wpisach autora, najzwyczajniej nie ufam w jego słowa. Nie wiem czy ponownie nie wprowadza w błąd, bodź celowo nie mówi o wszystkim, de facto narażając potencjalnego kursanta na dość duże ryzyko!

Ogólnie jakbym miał uczestniczyć w kursach autora i miałyby wyglądać tak jak ta książka to wyszedłbym po 10 minutach słuchania tego bełkotu. Cała książka niby pisana w stylu łączenia różnych tradycji magicznych, a w rzeczywistości na każdym kroku można spotkać wywyższanie poglądów autora i jego samego wobec innych tradycji i innych osób. Sprytnie zakamuflowany brak szacunku dla innych poglądów, niż przedstawia autor.
Kolejną sprawą jest w sumie bardzo uboga bibliografia uzupełniająca, która ogranicza się tylko do kilku autorów wywodzących się ze Złotego Brzasku. Swoją drogą, czy i Wy nie odnosicie wrażenia, że autor ma żal, że organizacja ta się rozpadła, a on sam w niej nie uczestniczy?

Podsumowując, jest to smutne, ale jeśli miałbym tą pozycję komuś polecić to z przykrością, ale nie zrobiłbym tego. Nie wezmę na siebie odpowiedzialności za treść znajdującą się w książce, która może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Może jednak od początku. Zacznę od pozytywów, bo mimo wszystko kilka ich ma.

Książka ciekawa, chociaż magia ceremonialna to nie moja bajka, tak samo, jak cała symbolika judeochrześcijańska, która mnie w niej odpycha. Zdecydowanie wolę podręczniki magii o charakterze neopogańskim, a ta forma nie jest dla mnie.

Nie dlatego jednak obniżyłem ilość gwiazdek. denerwuje mnie w tej książce traktowanie magii ceremonialnej z wyższością. Autor przeciwstawia jej na przykład neopogańskie czarownictwo, nazywając je magią niską, podczas gdy to uogólnienie to bzdura. W czarownictwie neopogańskim magia wysoka jest ważna, chociaż różne osoby praktykujące ją kładą różny nacisk na obie formy i są takie, które praktykują niemal wyłącznie to, co określa się jako magia wysoka. Poza tym już samo rozróżnienie na te dwa rodzaje magii jest dla mnie trochę przestarzałe i nieaktualne. Autor nie posiadając wystarczającej wiedzy na temat innych tradycji magicznych, przedstawia je w takim świetle, aby udowodnić wyższość magii ceremonialnej nad nimi i ten wątek przewija się przez całą książkę.

"Od ponad dwóch dekad „Magija współczesna” to najpopularniejszy i najbardziej kompletny podręcznik do nauki magiji ceremonialnej, jaki kiedykolwiek opublikowano. Dziesiątki tysięcy adeptów sztuki magicznej z całego świata korzystało z tej książki jako z podstawowego praktycznego przewodnika po świecie magiji."

Magia to ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i określonych czynności. Co tu dużo gadać. Prawie każdy z nas w skrytości ducha marzy lub marzył o tym, żeby umieć choć trochę czarować. Chociażby wiedzieć co inni myślą, czy też wiedzieć gdzie coś się dzieje, gdy nas tam nie ma. Od dziecka wyobrażamy sobie, że otrzymamy w wieku jedenastu lat list z Hogwartu, jak tytułowy bohater cyklu powieści Joanne Kathleen Rownling, Harry Potter.

"Czym jest magija? Zadaj to pytanie dziesięciu osobom, a otrzymasz dziesięć odmiennych odpowiedzi."

Chcemy być czarownicami, czarodziejami, czy magami. Pragniemy umieć ujarzmić żywioły, odpędzać złe duchy, bronić się przed klątwami, potrafić zrobić ochronny amulet. Ja najbardziej chciałabym posiadać pelerynę niewidkę, ale nie wiem czy na dobre by mi to wyszło. Czasem lepiej jest nie wiedzieć.

Magija współczesna to kompendium wiedzy magicznej dla każdego, od początkującego po zaawansowanego adepta. Chociaż po lekturze tego okazałego tomiszcza, ja kompletny laik, śmiem stwierdzić, że początkujący uczeń powinien rozpocząć swoją przygodę z magiją od łatwiejszej i bardziej przystępnej pozycji.

"Zacznę od tego, że wszystkie bajki i historie o mocach czarowników, wiedźm i magów, które słyszałeś przez całe życie, są prawdziwe."

Książka podzielona jest na dwie części: Zakon Zewnętrzny i Zakon Wewnętrzny, a każda z nich zawiera po sześć lekcji, które pomogą z zapoznaniem się z serią praktycznych ćwiczeń i rytuałów, uzupełnionych dawką historii i teorii. Dzięki tej publikacji poznasz m.in. Tajemnice Kabały, Medytację, Projekcję Astralną, narzędzia magii, przywoływanie duchów, Tarot, talizmany i amulety.

Lekcje są prowadzone dość czytelnie, choć przyznaję, że niewprawnemu uczniowi może się wszystko pomieszać i możliwe, że będzie czuć się odrobinę zagubiony. Terminologia jest dość skomplikowana, a zaklęcia i inkantacje też do najłatwiejszych nie należą. Lekcje są dodatkowo licznie ilustrowane, a na końcu każdej z nich znajdują się kilka pytań utrwalających przeczytany materiał.

"Magija jest nauką i sztuką powodowania zmian (w Twojej świadomości) tak, by wystepowały one w zgodzie z Twoją wolą, wykorzystując sposoby niekoniecznie znajdujące wytłumaczenie w zachodniej nauce."

Dla kogo Magija współczesna? Myślę, że przede wszystkim dla tych, którzy już rozpoczęli swoją drogę i postawili pierwsze kroki w magiji. Choć z tyłu okładki można przeczytać, że publikacja jest przeznaczona również dla początkujących magów, to uważam, iż prawdziwy pożytek będą mieli z niej średnio zaawansowani i zaawansowani studenci. Ja ze swej strony Magiję współczesną polecam.

Czy chcesz zostać współczesną czarownicą/czarodziejem?

"Magija nie jest czymś, co się robi. Magija jest tym, czym jesteś."

Magia to ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o...

"Magija współczesna" jest niesamowitym kompendium wiedzy tajemnej spisanej w przystępny sposób - choć nie będę ukrywać , że w trakcie lektury czytelnik (a zwłaszcza ktoś , kto nigdy wcześniej nie miał do czynienia z fachową literaturą z dziedziny magiji) może czuć się nieco zdezorientowany i zagubiony, mimo wszytko jak najbardziej polecam tę książkę jako przewodnik, dzięki któremu laik bezpiecznie wkroczy na ścieżkę wiodącą ku odkrywaniu swojego wewnętrznego świata...dlaczego polecam akurat ten kurs? gdyż wszystko w nim składa się w zharmonizowaną całość , mimo iż na początku można odnieść zupełnie inne wrażenie , nawet zwątpienia i zmęczenia lekturą, to zbliżając się ku końcowi uświadamiamy sobie ,że wynieśliśmy z wnętrza tej książki ogrom wiedzy ( mimo,że nie łatwej do przyswojenia na starcie ) wiedzy, która jest niesamowicie kompletna i jasna, którą warto niezaprzestanie poszerzać.

Jeśli ktokolwiek dał tej książce pełen pakiet gwiazdek... Znaczy to, że apokalipsa umysłowa już trwa.

Dlaczego? Otóż prawda w oczy znów zakole: Są lepsze książki, sensowniejsze, wyzute z lania wody i zbędnego bełkotu.

Owszem. Warto sięgnąć po tę książkę - aby w następstwie dotarcia do jej końca, docenić lepiej " te wartościowe" papierowe pozycje.

• Magia
  • Ezoteryka
  • 🔮 Okultyzm, magia, ezoteryka itp.
  • Witchcraft

Dodaj cytat z książki Magija współczesna