Zakon Krańca Świata Tom 2

Cykl: Zakon Krańca Świata (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Casthaluth

Świat, który odrzuca swą bezwzględnością i fascynuje z ogromną siłą. Długo nie będziecie ani chcieli, ani mogli go opuścić. Lars Bergerson, Grabieżca wędrujący pomiędzy wymiarami, staje się marionetką w sieci mocy, której nie potrafi ogarnąć umysłem. Tajemnicze Drzewo nie przestaje go wzywać, a on nie może oprzeć się wezwaniu zdolnemu przełamać każdy opór. Na swojej drodze ku Zakonowi Krańca...

Na swojej drodze ku Zakonowi Krańca Świata Bergerson spotka niejeden czarny charakter. W tym mrocznym i postapokaliptycznym świecie rzadko trafia się odrobina dobra, a prawda, która czeka na końcu wyprawy jest porażająca...

To dobra proza – wciągająca, misterna, dowcipna, a przede wszystkim inteligentna i poruszająca. W zasadzie to książka idealna.
Jakub Winiarski, pisarz i redaktor naczelny "Nowej Fantastyki"

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2011

źródło okładki: www.fabrykaslow.com.pl

Krzysztof Baliński | 2011-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Mam pewien problem z oceną tej książki i z zalecaniem jej czytelnikom, bo czasem trudno zrozumieć o co autorce chodzi opisując rzeczywistość literacką tak a nie inaczej? Oczywiście jest pewna wizja i misja zawarta na stronach książki, tego co jest ważne, czyli opis świata przedstawionego i to jest interesujące i mamy całą masę nawiązań czy to do Biblii, a także do wielu mitologii. Z Biblii mamy motyw armagedonu na który wierzący w Boga czekają. A z mitologii, a także z legend mamy motyw wieków złotych czy srebrnych, kiedy to cywilizacja była wielka, a ludzie funkcjonowali na poziomie bóstw. A więc mamy widoczną tęsknotę bohaterów za tym co było przed katastrofą kiedy cywilizacja była na wysokim poziomie, a więc metaforycznym złotym wiekiem. W opisywanej apokalipsie, mamy motyw, że spiritus movens tego cyrku nie był żaden Bóg, tylko właśnie my ludzie zgotowaliśmy sami sobie to zamieszanie.
Koniec świata załatwili sekciarze i ideolodzy wszelkiej maści. Na dzień dobry poszło...

Kaingorn | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Troszkę gorsza od poprzedniej części, ale historia pięknie składa się w jedną całość. Bergerson odbywa niezwykle trudną przygodę i wreszcie w całości poznaje samego siebie. Tom pierwszy bardziej mnie wciągnął, ale przy drugim chciałem poznać koniec drogi Larsa. Przyznam, że się nie zawiodłem, książka zostawia wiele miłych pytań :) Jak każda dobra pozycja. Nie chcę spoilerować, więc podsumuję tylko krótkim zdaniem: książka nie nudzi a przygody Larsa dalej są podniecające. Za sam drugim tom postawiłbym 6 gwiazdek, ale dzięki poprzedniej części, myślę że zasługuje na siódemkę.

Hersus | 2014-03-15
Przeczytana: marzec 2014

Najczęściej wykorzystywane wersje końca świata to bunt maszyn, wojna atomowa albo uderzenie w powierzchnie planety wielkiej asteroidy. Sami możecie poświadczyć, że wiele razy czytaliście książki albo oglądaliście filmy z tego rodzaju kataklizmem. Pewna pisarka poszła jednak o krok dalej. Stworzyła historię o postapokaliptycznej masakrze. Dwunastu przywódców sekt w noc Jesiennego Przesilenia zesłało na ludzkość zagładę tak straszną, że nawet w koszmarach się ona nie pojawiała. Nastał dzień sądu razy dwanaście. Pewnie domyślacie się, o jakiej autorce mówię i jakie dzieło planuję zrecenzować. „Zakon Krańca Świata” tom 2 Mai Lidii Kossakowskiej to dzieło naprawdę wyjątkowe. Jednak na zachwyty nadejdzie jeszcze pora. Czas powiedzieć, co spotka głównego bohatera tym razem.

Lars Bergerson (Berg) zwany również Końską Czaszką jest Grabieżcą. Osobą, która potrafi poruszać się między wymiarami by okradać Mistrzów Blasku z ich tajemnic. Każda wyprawa to masa niebezpieczeństw, ale jeżeli się...

raczek06 | 2015-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Ogólnie rzecz biorąc podobały mi się książki. Były momenty które czytałam jednym tchem, wciągały niesamowicie. Zakończenie, jak dla mnie,jedna wielka niespodzianka!

Jola | 2011-09-21
Przeczytana: maj 2011

Tom drugi powoli odkrywa przed nami niektóre z tajemnic, które zaprezentowała nam część pierwsza. Nie będę nawet rozważała, która z nich jest lepsza, jako że stanowią spójną całość.
Co mogę powiedzieć? Zakon Krańca Świata to seria inna niż wszystkie, przypomina mi skrzyżowanie fantastyki z horrorem, prowadzi nas po najmroczniejszych odmętach wyobraźni - naszej i autorki.
Gdybym miała zdecydować się na sięgnięcie po tę powieść, to właśnie nie dla akcji czy dla bohaterów, ale dla tego nastroju niepokoju, czasami beznadziei, czasami przerażenia, które potrafi wzbudzić w czytelniku. Oczywiście, nie w każdym, ale ze mną jej się udało.
Z czystym sumieniem mogę polecić.

WojteK | 2013-09-13
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Oceniam jako całość, a nie tylko ten jeden tom, bo te dwie książki to tak naprawdę jedna historia. Dobrze poprowadzona fabuła i satysfakcjonujące sceny. Czyta się z przyjemnością i pewną dozą ciekawości. Nie jest może idealne, tu i ówdzie zdarzają się zapchajdziury albo rzeczy wyjaśnione w niewystarczającym stopniu w zakończeniu. Mamy trochę magii, zdegradowanego świata, prostych ludzi jak i takich uważających się za nadistoty. Mamy tu sci-fi jak i motywy przypominające fantasy z okolic średniowiecza. Ciekawa mieszanka na zimowe wieczory kiedy to właśnie ukończyłem czytać, dodam że z satysfakcją.

kordyn | 2014-05-04
Przeczytana: 03 maja 2014

Cała historia ma bardzo duży potencjał, ale odnoszę wrażenie, że nie został on wykorzystany .Pierwszy tom wydawał się być wstępem do drugiego. Drugi jawił się jako powieść drogi, ale czegoś brakło. Historia nie wciąga, nie zaskakuje, przynajmniej mnie.

Skellen | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

Tom drugi Zakonu na krańcu świata jest w moim przekonaniu nieco słabszy niż część pierwsza. Stanowi logiczną fabularnie kontynuację, choć jej charakter ulega zmianie, ale narracja mniej wciąga (przynajmniej mnie). Bohater dąży do odnalezienia tytułowego zakonu, i aby uwieńczyć powodzeniem ów cel, udaje się na kraniec świata. Po drodze następują liczne przystanki. Jedne dłuższe, inne krótsze, ale ogólnie mamy tu literaturę drogi w anturażu fantasy.
Poprzednia część była, że tak powiem umownie, stacjonarna przez co bardziej zwarta, konkretniej uformowana i dopieszczona. Tom drugi, choć widać, że autorka wiedziała jak chce poprowadzić akcję, sprawia wrażenie trochę chaotycznej, pisanej metodą prób i błędów. Odnoszę wrażenie rwanej narracji, jakby niepewnej, czy do tego samego celu dojść tą lub może inną drogą. Dziwne odczucie powodujące lekki dyskomfort.
Jednakowoż książka strawna i ostatecznie, summa summarum spójna w całościowym zamyśle. Kto przeczytał część pierwszą, przeczyta...

Seraff | 2016-07-24

Na początku ciężko "dostroić się" do świata książki, ale z czasem ciężko oderwać się od historii.

Okot | 2014-01-01
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Początek jeszcze mi się podobał, ale od połowy zrobiło się zdecydowanie mniej ciekawie.