Bezgrzeszna

Cykl: Protektorat parasola (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Blameless
fantasy, wampiry
Leonor

Lady Maccon wraca do Londynu, gdzie rodzina bierze ją w obroty, a plotkarze na języki. Zostaje wyrzucona z gabinetu cieni, a jedyna osoba, która mogłaby wyjaśnić sprawę – czyli lord Akeldama –nieoczekiwanie znika jak kamfora. Na domiar złego ktoś napuszcza na nią mechaniczne biedronki, co dobitnie świadczy o tym, że wampiry chcą ją zabić – na śmierć. Podczas gdy lord Maccon postanawia się...

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Oficjalna recenzja
Majka książek: 0

Protektorat Parasola znów w akcji!

Po zaskakującym finale „Bezzmiennej” Gail Carriger powraca z dalszym ciągiem losów Alexii Maccon, nadludzkiej bezdusznej, żony wilkołaka, alfy londyńskiej sfory. Lady Maccon zostaje postawiona w trudnej sytuacji: mąż właśnie odmówił uznania ojcostwa ich dziecka, co oznacza towarzyską kompromitację. Alexia chcąc rozwikłać tajemnicę – zarówno bezduszni jak i wilkołaki nie mogą spłodzić potomka – postanawia wyruszyć do Włoch. W podróży towarzyszyć jej będzie madame Lefoux i krwiożercze mechaniczne biedronki.

Akcent w „Bezgrzesznej” zdecydowanie przesuwa się ze strony romansowej na techniczną. Carriger, zwolniona z obowiązku wprowadzenia czytelnika w opisywany świat, zyskała możliwość wyeksponowania steampunkowych klimatów serii. W powieści aż roi się więc od rozmaitych wynalazków, do których należą między innymi kolejka górska, ornitopter i wspomniane już biedronki.

Akcja tej części zdecydowanie przyspiesza w porównaniu do dwóch poprzednich tomów – autorka zgrabnie przeplata historię podróży Alexii i zmagania profesora Lyalla usiłującego zapanować nad sforą wilkołaków, pijanym z rozpaczy alfą i zaginięciem lorda Akeldamy, jedynego wampira, który mógłby pomóc lady Maccon w jej kłopotach.

Podobnie jak w poprzednich częściach, seria nie została pozbawiona charakterystycznego dla autorki humoru. Ironiczne podejście Alexii do kwestii dzieciofeleru, jak nazywa przyszłego potomka pozwoliło uciec od patosu i ckliwości, które zupełnie nie pasowałyby do wizerunku tej postaci. Odrobina lukru wkradła się co prawda do zakończenia, można to jednak autorce wybaczyć.

Nie zabrakło również szczególnego klimatu wiktoriańskiej Anglii. Autorka dość swobodnie wykorzystuje rozmaite elementy dziewiętnastowiecznej obyczajowości. Sama Alexia nie jest bohaterką szczególnie typową dla swoich czasów, to samo dotyczy madame Lefoux, która w tej części dość odważnie okazuje lady Maccon swoje uczucia. Mimo to, ilość drobiazgowych opisów strojów obu pań, proszonych herbatek i kapeluszy z pewnością usatysfakcjonuje wszystkich tych, którzy, podobnie jak sama autorka, należą do fanów dziewiętnastowiecznej Anglii.

Gail Carriger udowadnia „Bezgrzeszną”, iż nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w kwestii istot nadprzyrodzonych – koncepcja „pożeracza dusz” otwiera całkiem nowe, interesujące perspektywy dla przyszłych tomów „Protektoratu Parasola”.

Maria Guzelak-Robaszkiewicz

kaktusowaona71 | 2015-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2015

No i stało się.
"Bezgrzeszna" nie dotrzymała niestety kroku dwóm pierwszym częściom.
Tom trzeci utrzymany w klimatach specyficznych dla "Jamesa Bonda" ( czyli świat pogoni, ucieczek i bijatyk ) zatracił niestety większość sarkastycznej ironii, którą tak wysoce sobie ceniłam. Zostało na szczęście całkiem sporo humoru jako takiego, więc brak mojej ukochanej nuty, nie był tak szokująco bolesny.
Zupełnie niepotrzebnie autorka zbacza i poświęca całkiem sporo miejsca "pseudo wynalazkom" oraz prowadzi rozważania z domeny "pseudo genetyki".
Dla mnie te dywagacje stanowiły czysty bełkot i tylko mnie rozpraszały.
Mam nadzieję, że to tylko wypadek przy pracy i wyjątek od reguły, a nie nowa reguła sama w sobie.
No nic - sprawdzimy. Pora na tom 4

Meredith | 2014-03-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

I skończyłam część trzecią.
Odłożyłam ją, na chwilę się zamyśliłam, a potem: "Koniecznie muszę przeczytać kolejną część".
"Bezgrzeszna" była świetna. Co prawda, byłam wściekła na lorda Maccona, bo wyrzucił Alexię. Jak on mógł?! A potem jeszcze nie mógł się pozbierać po jej odejściu! Zostawił ją na pastwę wampirów! Ja na miejscu Alexii nie wybaczyłabym mu tak łatwo, jak ona to zrobiła pod koniec książki.
Bardzo spodobał mi się wątek z Biffy'm. Był to jeden z momentów, których się nie spodziewałam. Chciał zostać wampirem, a tu proszę, żeby ocalić swoje życie, musiał zmienić się w wilkołaka. I to bez swojej zgody czy nawet wiedzy.
Cóż, książkę oceniam wysoko. Nie spodziewałam się nawet, że aż tak bardzo mnie zaciekawi.

Ewa-Książkówka | 2012-05-07
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

W zeszłym tygodniu Londynem wstrząsnęła informacja o tym, że lady Maccon, dawniej Alexia Tarabotti, córka pani Loontwill, siostra Felicyty i Evylin oraz pasierbica pana Loontwilla, opuściła dom męża po powrocie ze Szkocji bez wyżej wspomnianego.[1]

Takie oto zatrważające wieści zagościły pewnego dnia na łamach szanowanej gazety. Po tak skandalicznym wydarzeniu świat dam nazwiskiem Loontwill mógł już jedynie legnąć w gruzach, a ich życie zakończyć się w kwiecie wieku. Taki wstyd, taka hańba!

Oj, niedobrze rozpoczyna się trzecia część przygód słynnej poskramiaczki wilkołaczego zła i właścicielki stuningowanej do granic możliwości parasolki. Jednak, jak sam tytuł książki wskazuje, Alexia zrobi wszystko, by odzyskać dobre imię i dowieść światu, że zasługuje na miano bezgrzesznej. Perypetie z poprzedniej części, których szczegółów zdradzić nie śmiem (bo jeszcze zdolna jest przybyć w moje strony z waleczną parasolką i wybić mi z głowy plotki!) zaprowadziły naszą bohaterkę na samo dno...

KŁOPOTÓW ALEXII TOM TRZECI

recenzja zawiera spoilery z poprzednich tomów - czytasz na własną odpowiedzialność

Podczas gdy lord Maccon postanawia się zapić, a profesor Lyall nie dopuścić do rozpadu pierwszej watahy Anglii, Alexia wyjeżdża z kraju na poszukiwanie tajemniczych templariuszy, którzy jako jedyni mogą rozwiązać zagadkę jej kłopotliwego położenia. Rzecz w tym, że mogą być gorsi niż wampiry, a do tego mają Pesto – i nie zawahają się go użyć.

[źródło opisu: okładka]

Po Bezgrzeszną sięgnęłam tydzień po ukończeniu Bezzmiennej....

Scarlettrose | 2016-01-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Nasza ulubiona bezduszna nie próżnuje.
Lady Maccon została wyrzucona z towarzystwa. Będąc w ciąży (której mąż się wyparł), wyrzucona z rodzinnego domu pozostaje jej szukać schronienia u swojego dobrego przyjaciela wampira. Jednak pech jej nie odstępuje w domu nikogo nie zostaje, jej drogi przyjaciel zaginą bez wieści wraz z trutniami. Chcąc się dowiedzieć gdzie on może przebywać zostaje napadnięta przez biedronki, które chcą ją zabić. W tym momencie zaczyna się pościg. Na Lady Maccon zostaje wydany wyrok śmierci.
Nie mając wyjścia, chcąc się czegoś dowiedzieć o jej niezwykłej ciąży rusza do ojczyzny jej ojca, Włoch. Od tego momentu zaczyna się pościg, podczas którego poznajemy ciekawych ludzi, sama zaś L. Maccon z wrodzoną zdolnością pakuje się z jednych kłopotów w inne. Jak się zakończy podróż, co czeka na bezduszną we Włoszech musisz przekonać się sam ;)
Książka jak zwykle napisana lekko, czyta się szybko. Dozuje nam też dawkę humoru, w sam raz na wieczór z książką :)

Die_Toten_Maus | 2018-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2018

Śmiech to zdrowie i niech każdy się dowie, że ta seria to duża dawka leku!

Alexia została wyrzucona z domu; dla całego Londynu jest na cenzurowanym. To dziecko nie może być męża, bo ten przecież jest wilkołakiem. Ten dzieciofeler (cudowne słowo!) narobi naszej bohaterce jeszcze wiele problemów, gdy ta, by udowodnić, że nie zdradziła męża wyjedzie do Florencji do Templariuszy, którzy od wieków zajmują się tępieniem wilkołaków i wampirów.

Ten tom zdecydowanie bardziej mroczny, krwawy i niebezpieczny. Nie policzę ile razy nasza bohaterka otarła się o śmierć, a jej mąż zapija się w trupa, co nie jest łatwe dla wilkołaka. Bardzo szkoda było mi Biffiego i Lorda Akeldamy, ale dlaczego dowiecie się czytają tę część.

Tak jak przy poprzednich zrywałam boki ze śmiechu. W tym tomie było wszystko akcja, miłość, żądza władzy, strach, śmierć i życie.

"-Znów dobrałeś się do moich słoików, co? Doprawdy, milordzie, to były ostatnie okazy.
- Conall lubić formalinkę."

A Magda lubić tę...

magda | 2011-12-29
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 17 grudnia 2011

Bezgrzeszna to trzecia odsłona przygód Alexii Maccon. Lady Woolsey w tej części musi stawić czoła nadszarpniętej reputacji - czyli dzieciofelerowi - mechanicznym biedronkom oraz templariuszom. A nie będzie to łatwe bez ochrony ze strony watahy.
Jej męża pochłonęła najpierw iście nadprzyrodzona furia w wyniku której Alexia musiała wrócić pod rodzicielskie skrzydła, następnie zaś wpadł w godny alfy (choć czy godny?) ciąg alkoholowy - w końcu jak żona mogła zajść w ciążę, skoro mąż jest, technicznie rzecz ujmując, martwy? Zapewne Lord Akeldama mógłby rzucić nieco światła na tę niezręczną kwestię, niestety jednak został pozbawiony czegoś niezwykle cennego i w chwili obecnej jest nieuchwytny.
Nadludzka, dzięki niedyskrecji siostry, zostaje napiętnowana przez społeczeństwo za swą niedyskrecję. Już nawet nie może się w celach leczniczych napić herbaty w modnej, a co za tym idzie bezpiecznej, herbaciarni, gdzie schroniła się przed atakiem mechanicznych biedronek - tu, dla odmiany, atakują...

monishka90 | 2014-08-25
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Lady Maccon wyrusza w podróż po Europie szukając rozwiązania swojego problemu wraz z wiernymi przyjaciółmi na których zawsze może liczyć.
Mąż ją wyrzucił, królowa pozbawiła stanowiska,Londyn huczy od plotek, a wampiry chcą zabić.
Czy Alexia w trakcie podróży znajdzie rozwiązanie swojego problemu, a może znajdzie coś więcej?
Według mnie ta część jest lepsza niż poprzednia.

Cassin89 | 2011-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2011

PRZESZŁOŚĆ BEZDUSZNOŚCI
La Diva Alexia Tarabotti zmuszona będzie tym razem do swojej pierwszej podróży poza granice rodzinnego Imperium Brytyjskiego. Oskarżana przez lorda Maccona o zdradę małżeńską pakuje się bezwzwłocznie i przenosi się (o zgrozo!) ponownie do matki i sióstr. Jakby nie było już nie dość źle, wszystko pogarsza się jeszcze bardziej wraz z wydaniem porannego dziennika, który wszem i wobec ogłasza stan naszej bohaterki. Zabierając z sobą paru przyjaciół Alexia wyrusza do kraju swojego ojca, gdzie być może uda jej się znaleźć dowody aby dowieźć zarówno swej niewinności jak i jej dziecka (nazywanego dzieciofelerem).
Na Alexia zdaje się został już podpisany wyrok śmierci i właśnie w takiej chwili jest ona bez opieki watachy. Poprzez Paryż do Florencji, gdzie poza ochydną kawą mają też na szczęście sporo pesto.

MECHANICZNE BIEDRONKI I TEMPLARIUSZE
Trzecia już część przygód bezdusznej Alexii Tarabotii w steampunkowej Anglii. Kolejne hipotezy na poparcie teorii o...

eMka_Bezunia | 2015-07-19
Przeczytana: 2012 rok

No to już szczyt szczytów!!!! Żeby oskarżać Alexię o zdradę!!! Ten MC Tuman, mąż naszej kochanej Alexii ma czelność wysnuwać takie podejrzenia !!! Oooo piekło i szatani – niedoczekanie !!! Alexia nie będzie tego tolerować!!! Alexio nie bacz na dobre wychowanie, tylko weź parasolkę i zdziel głupiego męża przez łeb!!!
W atmosferze skandalu Alexia wraca do domu rodzinnego, gdzie oczywiście nie znajduje współczucia i zrozumienia. W dodatku Królowa wyrzuca ją z Gabinetu Cieni.
Mało tego. Ktoś nasyła na nią krwiożercze, mechaniczne biedronki!! I te pytania: kto chce zabić ciężarną żonę alfy londyńskiej sfory, w dodatku Bezduszną ?! Za co ?!
I jakim cudem Bezduszna zaszła w ciążę z wilkołakiem ??!!
Co robić? Proste. Znaleźć odpowiedzi. Gdzie? We Włoszech.
Proste? Nie dajcie się zwieść. Rzecz w tym, że ci co znają odpowiedzi na te pytania są niebezpieczni i chcą powybijać wszystkich Nadprzyrodzonych.
Kolejna część super. Humor, sarkazm, ironia i … przygoda. Polecam.