Książka Roku 2018

Niewyznane grzechy siostry Juany

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Mała Kurka
5,93 (44 ocen i 11 opinii) Zobacz oceny
10
2
9
1
8
8
7
5
6
11
5
5
4
6
3
6
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
ISBN
978-83-62745-00-5
język
polski
dodała
Monika Adamczyk

Siostra Juana Inés de la Cruz - meksykański feniks...... wzbiła się z popiołu konwenansów i zasad rządzących kobietami w XVII wieku i ujawniła światu przenikliwość osądów oraz intelekt równy mądrości najznakomitszych umysłów swoich czasów. Jej sonety, komedie, farsy, listy wciąż zachwycają subtelną erudycją i kunsztem kompozycji. Czy życie siostry Juany mogło skrywać jakąś tajemnicę? Czy...

Siostra Juana Inés de la Cruz - meksykański feniks...... wzbiła się z popiołu konwenansów i zasad rządzących kobietami w XVII wieku i ujawniła światu przenikliwość osądów oraz intelekt równy mądrości najznakomitszych umysłów swoich czasów. Jej sonety, komedie, farsy, listy wciąż zachwycają subtelną erudycją i kunsztem kompozycji. Czy życie siostry Juany mogło skrywać jakąś tajemnicę? Czy poezja miłosna, którą tworzyła była wytworem czystego intelektu czy może jedyną dozwoloną manifestacją skrywanego uczucia?

Kyra Galván, meksykańska poetka, debiutuje w roli powieściopisarki i stawia przed sobą trudne zadanie pokazania rzeczywistości zakonów żeńskich XVII wieku z perspektywy kobiety, która chcąc kontynuować naukę nie miała innego wyboru jak tylko przywdziać mnisi welon, w ten sposób zadość czyniąc oczekiwaniom społeczeństwa. Ukazuje to poprzez skonstruowanie powieści osadzonej współcześnie i w czasach siostry Juany. Przedziwny dialog jaki toczy się między Laurą Ulloa, młodą doktorantką, przypadkowo znajdującą sekretne mansuskrypty, a autorką zapisków Isabelą, siostrzenicą Juany, przypomina rozmowę dwóch przyjaciółek. Mimo dzielących je wieków zadziwiająco dobrze się rozumieją. Zagubienie, podziw, zniechęcenie, strach nie znają zachłannej ręki czasu. Isabela, z woli rodziców, umieszczona w klasztorze pod opieką ciotki w Królewskim Mieście Meksyk, z młodzieńczą szczerością opisuje rozterki rozstania z domem rodzinnym i radość rozpoczynającej się przygody. Świeżość jej spojrzenia sprawia, że Laura słyszy gwar wielkiego miasta, widzi niezwykłą architekturę i nie zdaje sobie sprawy z tego, że została wciągnięta w intrygę przekraczającą stulecia.

Czy Laurze uda się odkryć dlaczego Święte Oficjum szukało obrazu pędzla mistrza Cristobala de Villalpando? Jaki związek mogło mieć zaginione płótno z osobą znamienitej hieronimitki? Może odpowiedź znajdzie w zapomnianych manuskryptach.....

 

źródło opisu: Merlin.pl, 2011

źródło okładki: Merlin.pl, 2011

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (112)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 2104
Aneczka | 2017-03-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 marca 2017

Laura Ulloa znajduje się w sali Generalnego Archiwum Indii Zachodnich i odkrywa rękopisy zdumiona, iż zachowały się w tak świetnym stanie. Od pewnego czasu szukała informacji na temat pieniędzy, które markiz de Mancera, wicekról Meksyku przesłał w XVII wieku królowej Mariannie Austriackiej wkrótce po śmierci jej męża, króla Filipa IV, pomiędzy 1665 a 1666 rokiem. Wspominał o tym książę de Maura w jednej ze swoich rozpraw, a także inne źródła, ale nigdy nie został odnaleziony żaden dokument, który by potwierdzał ten fakt. Podobno markiz przesłał królowej dużą sumę, którą uzyskał z biednego już wówczas skarbca meksykańskiego, a królowa przekazała je swojemu protegowanemu, ojcu Everardo Nithardowi. Tak przynajmniej głosiła plotka, jednak źródła nie były zgodne co do wysokości tej kwoty. Mówiono o sumie pomiędzy czterema, a szesnastoma tysiącami pesos w złocie. Było to na tyle dużo na ówczesne czasy, że musiało gdzieś zostać zaksięgowane, a nie trafiono na żaden ślad tego zapisu....

książek: 3094
BetiFiore | 2016-10-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 30 października 2016

Książkę tę, w formie e-booka, dostałam gratis do zakupów w księgarni. Przyznam, że tytuł już trochę mnie odrzucał, więc upłynęło sporo czasu, zanim zaczęłam lekturę. Książka średnia, bardzo średnia. Nie do końca sensowna postać Laury, szczegółowe opisy erotyczne miały chyba przyciągnąć czytelnika z efektem wprost przeciwnym. Nie polecam.

książek: 384
HankaU | 2017-08-26
Przeczytana: sierpień 2017

"Niewyznane grzechy siostry Juany" to debiut meksykańskiej poetki Kyry Galvan.

Duma narodowa i ogromny autorytet w Meksyku: siostra Juana inés de la Cruz, zakonnica profeska i klauzurowa z Klasztoru Świętej Pauli Zakonu Świętego Hieronima. Poetka, pisarka, malarka, kompozytorka. Jak na XVII wiek, kobieta niezwykle wykształcona. Studiowała bowiem gramatykę, retorykę, medycynę i anatomię.
Jej siostrzenica Isabel María de San José w swoich dziennikach spisywała losy ciotki, słuchając jej opowieści, siedząc nocami w klasztornej celi.
Na manuskrypty natrafia, jak się potem okaże, nie całkiem przypadkowo, Laura Ulloa, która w Generalnym Archiwum Indii Zachodnich w Sewilli przygotowuje materiały do pracy doktorskiej.

Prowadzona dwutorowo opowieść oprowadza nas po siedemnastowiecznym mieście Meksyku, odzierając go ze wszelkich złudzeń.

Jest tu bogactwo i bieda, szara rzeczywistość i bajkowy dobrobyt, miłość i nienawiść, zawiść i zazdrość.

"Miłość robi uniki. Omija nas raz i drugi....

książek: 1212
Weronika | 2011-12-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 grudnia 2011

Siostra Juana Ines de la Cruz – zakonnica, poetka, pisarka, malarka, kompozytorka. Studiowała medycynę, gramatykę i retorykę, anatomię. I to nie współcześnie, a w XVII wieku! Kobieta!
Nic więc dziwnego, że jest dla Meksykanów autorytetem, powodem dumy narodowej.

Aż dziw za to, że ktoś ośmiela się podnieść na ten nieskazitelny wizerunek własne pióro. Jednak Kyra Galvan się odważyła. Postanowiła zmierzyć się z legendą i pokazać, że nawet, albo raczej szczególnie takie osoby nie czuły tylko litości do osób ubogich, ale miały własne ambicje, namiętności. Czasem nawet zakazane…
Poprzez dzienniki siostrzenicy tytułowej bohaterki autorka wprowadza nas do XVII-wiecznego Meksyku, gdzie króluje kościół, panuje bieda, a kobiety pozbawione są większości praw. Juana porzucona przez matkę mieszka u wuja, potem pewnym splotem okoliczności znajduje się na dworze samego wicekróla. Jej błogosławieństwem, a jednocześnie przekleństwem jest magnetyzm, inteligencja silnie przyciągająca mężczyzn....

książek: 1058
Agnieszka | 2016-05-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 maja 2016

Rzadko się zdarza, by książka wciągnęła mnie tak bardzo, by zamiast spać w nocy - czytać. Do końca.

książek: 528
leahh | 2011-11-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 16 listopada 2011

XVII wiek. Meksyk Ciemne i ponure klasztory, ubóstwo, czystość, klauzura sumienia. A pośród tego siostra Juana. Niewiarygodnie inteligentna, wykształcona i obyta, poetka, twórczyni rozlicznych poezji i sonetów o miłości. Obdarzona niewiarygodnym talentem, malarka, „swoje życie poświęciła nauce i pomocy najuboższym”-tak oficjalnie twierdzą historycy. Jednak jaką prawdę można odkryć, spoglądając na tę postać z zupełnie innej perspektywy? Perspektywy kogoś, kto znał siostrę Juanę bardzo dobrze? Kogoś, kto był z nią w dzień w dzień, kogoś, kogo zdanie może zrewolucjonizować cała opinię publiczną.

XX wiek. Hiszpania. Studentka z Meksyku Laura Ulloa odkrywa pamiętniki siostry Juany-Isabel Marii De San Jose. Niewiarygodne odkrycie burzy znany dotąd obraz poetki. Ujawniają się wątki, których nikt się nie spodziewał, a w momentami niechlubną przeszłość Juany zamieszana jest całkiem spora liczba wysoko postawionych osób, które dotąd świeciły przykładem i moralnością.

Laura chcąc nie...

książek: 817

Postać Laury jest zupełnie zbędna, wręcz irytująca, książkę ratują tylko i wyłącznie odnalezione rękopisy tytułowe bohaterki, siostry Juany.

książek: 136
Arlo | 2013-08-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Słabiutko...nie porwał mnie calkowicie styl pisania..prosto zwyczajnie..nie mialo to zycia.....nie polecam

książek: 3378
aleksnadra | 2012-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2012

Laura Ulloa to młoda meksykanką, tworzy parę z Meno, który był jej wykładowcą. Zajmuje się historią Nowej Hiszpanii w wieku XVII i XVIII. W swojej pracy naukowej wykorzystuje dokumenty kolonialne z Archiwum Indii Zachodnich w Sewilli. Podczas zbierania danych natrafia na zagadkowy rękopis zakonnicy ze Zgromadzenia Św. Hieronima. Były to dwa zeszyty zapisane ręcznym pismem , siedemnastowiecznym kastylijskim. Po krótkiej lekturze Laura zdaje sobie sprawę, że dokonała ważnego odkrycia. Stwierdza, że te manuskrypty mogą posłużyć jej jako temat doktoratu, że jego treść powinni poznać również specjaliści i szeroka publiczność. Autorką pamiętnika była Siostra Isabel Maria de San Jose , zakonnica profeska w Klasztorze Św. Pauli Zakonu Św. Hieronima na przełomie XVII I XVIII w., siostrzenica najwybitniejszej meksykańskiej pisarki Siostry Juany Inés de La Cruz.

Juana Ramirez de Asbaje, urodzona w 1648 roku, w małym miasteczku w pobliżu stolicy Meksyku, w pobliżu majestatycznego wulkanu...

książek: 97
Zuzanna Bućko | 2011-11-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 listopada 2011

Choć siostra Juana Inés de la Cruz nie jest w naszym kraju postacią dobrze znaną, powieść meksykańskiej autorki ”Niewyznane Grzechy Siostry Juany” to pozycja, na którą naprawdę warto zwrócić uwagę. Ukazała się ona w naszych księgarniach dzięki staraniom Domu Wydawniczemu Mała Kurka. Jest to historia składająca się zarówno z faktów, jak i fikcji, która z pewnością zafascynowała twórców wydawnictwa, a teraz może oczarować czytelników.

W trakcie czytania powieści wahamy się pomiędzy dwoma światami: czasami współczesnymi, a przeszłością, do której przenosi nas młoda studentka. Laura Ulloa podczas badań w archiwum odkrywa przez przypadek (lub przeznaczenie) dzienniki pochodzące z siedemnastowiecznej rzeczywistości. Poznajemy ją poprzez spisane manuskrypty siostry Isabel Maríi de San José – siostrzenicy Sor Juany. Jej wspomnienia ujawniają nieznane dotąd fakty z życia wielkiej poetki, uzdolnionej artystki, oskarżanej o brak dyscypliny zakonnicy. Im bardziej bohaterki pozwalają nam...

zobacz kolejne z 102 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd