Złoty wąż

Seria: Proza Iberoamerykańska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
La serpiente de oro
Alma_Mexicana

Akcja powieści wybitnego pisarza peruwiańskiego rozgrywa się w górzystej okolicy nad rzeką Maranon - jednym z dopływów Amazonki. Potężna i groźna rzeka, "zawsze ta sama, a jednak zmienna", staje się na przemian wrogiem i sprzymierzeńcem ludzi, którzy z nią związali swój los, świadomi, że są tylko ogniwem w odwiecznym łańcuchu pokoleń. Obok zasadniczego motywu, jakim jest nieustająca walka z...

Obok zasadniczego motywu, jakim jest nieustająca walka z żywiołem, w powieści wyodrębnia się wątek penetrowania okolic Calemar przez młodego inżyniera z Limy. Reprezentuje on teoretyczną wiedzę książkową, która okazuje się zupełnie nieprzydatna w zetknięciu z nieubłagana przyrodą. Życie w tym świecie wymaga raczej siły mięśni, zręczności, umiejętności wyzyskania wrodzonego instynktu i korzystania z bogatego doświadczenia pokoleń.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1973

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl

Iza | 2014-09-02

Peru, opisywane przez Ciro Alegrii, ma inną twarz od tej, zaprezentowanej przez Jose Maria Arguedasa. W "Złotym wężu" patrzymy na nie oczami cholo – Indianina z nizin, który mieszka w ‘cywilizowanej wiosce’ i łączy stare animistyczne wierzenia z wiarą przyniesioną przez konkwistadorów. Dlatego po równi czci Świętą Panienkę i wielką rzekę, nad którą przyszło mu żyć. Przyroda jest głównym bohaterem tej powieści (a właściwie zbioru mini-opowiadań, luźno łączących się w obraz codziennego życia wioski). Natura determinuje życie tych ludzi w sposób, który dla reprezentanta zachodniej cywilizacji jest wręcz trudny do wyobrażenia. Klaustrofobiczna zieleń dżungli, podszyta upałem i duchotą jest integralną częścią wspólnoty. Nad nią wyrastają groźne góry, pełne ostrych jak noże skał, zapadlin, nieoczekiwanych urwisk i zdradliwych ścieżek, które prowadzą tylko w kierunku śmierci. Czarna, wzburzona woda jest niewierną kochanką, po równo zabiera i daje. Nieraz kusi swym szumem, odsłaniając...

Konrad | 2017-01-30
Na półkach: Nieopisane, Przeczytane