Książę niezłomny

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
dramat, romantyzm

Dzieło Słowackiego nie jest prostym przekładem dramatu Calderona. Raczej parafrazą utworu hiszpańskiego poety, wzbogaconą i rozbudowaną. Stworzył tu Słowacki bohatera nowego typu, dla którego wiara i ojczyzna są najważniejszym nakazem. Dramat nabrał dzięki temu charakteru opowieści ewangelicznej z ducha.

źródło opisu: opracowanie własne

źródło okładki: zdjęcie autorskie

AnnaSikorska | 2017-07-15

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

STRESZCZENIE
Don Fernand (książę), Don Henryk (książę), Don Żuan Coutinio, Król Fezu, Mulej, Selim, Brytasz (sługa), Don Alfons (król Portugalii), Tarudant (któl Maroka), Feniksana (księżniczka mauretańska), Roza, Zara (służąca królewny Fezu), Estrella, Selina, Żołnierze, Niewolnicy.
Dzień I
Do ogrodu na morzem w Marytanii wchodzi Zara i prosi niewolników o smutny śpiew dla jej pani, która właśnie się kąpie. Feniksana przychodzi z niewolnicami: Estrellą, Rozą i Seliną. Księżniczka cierpi z miłości. Do ogrodu przychodzi jej ojciec (król Fezu), aby powiedzieć jej o kandydacie na męża, który proponuje za rękę jego córki dziesięć tysięcy łuczników, dzięki czemu będzie mógł zdobyć Ceutę. Feniksana kocha Muleja, ale boi się powiedzieć o tym ojcu. Król wręcza księżniczce portret przyszłego małżonka, kiedy do ogrodu wchodzi Selim z wieścią, że Mulej przybył z Fezańskiego morza i chce widzieć króla. Włada prosi swojego dowódcę do ogrodu.
Mulej z dwoma galerami wypłynął, aby poznać...

mnemozyna | 2012-10-16
Przeczytana: 16 października 2012