Wspaniały dar króla i inne lubelskie opowieści

Wydawnictwo: Norbertinum
0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-86837-08-X
historyczna
pole_minowe

"Wspaniały dar króla" to szesnaście barwnych opowieści z przeszłości Lublina. Część z nich ukazała się w tomie "Szklaneczka króla Stasia" (I wyd. 1977, II wyd. 1983). Obydwa cieszyły się dużą popularnością wśród czytelników całego kraju. Oprócz wiedzy o przeszłości opartej na dostępnych źródłach historycznych i literackich czytelnik otrzymuje tu sporo anegdot i często humorystycznych obrazków...

Oprócz wiedzy o przeszłości opartej na dostępnych źródłach historycznych i literackich czytelnik otrzymuje tu sporo anegdot i często humorystycznych obrazków obyczajowych.
Książkę można bez obaw polecić zarówno młodzieży jak i dorosłych. Może też służyć jako pomoc na lekcjach przybliżających wiedzę o regionie.
Odwiedzający Lublin turyści znajdą w niej wiele szczegółów o najcenniejszych zabytkach i życiu mieszkańców 'koziego grodu'.

źródło opisu: Norbertinum, 1996

źródło okładki: zdjęcie autorskie

pole_minowe | 2011-07-29
Na półkach: Przeczytane, Misz-masz, Polska, 2011
Przeczytana: 26 lipca 2011

Moje pierwsze wrażenie o świecie w którym się znalazłam to: ‘płonie ognisko i szumią knieje, drużynowy jest wśród nas, opowiada starodawne dzieje, bohaterski wskrzesza czas’... – piękna historia, bogaty język, ukwiecone słowo stylizowane na czas, o których opowiada, oddające klimat i atmosferę zdarzeń i miejsc sprzed wieków. Jak drużynowy przy wieczornym ognisku; jak dziadek wnukom przy kominku w zimowe popołudnie. Im słuchacz bardziej zaczarowany, tym większa skłonność do dygresji i rozbudowanych wątków pobocznych. Im słuchacz bardziej znudzony, tym szybszy powrót do tematu głównego i podanie kolejnej informacji na którą ów słuchacz czeka, by rozbudzić jego ciekawość na nowo. Tu żart, tam anegdotka, gdzie indziej trochę ‘prawdziwej’ historii... I o ile takie zasłuchanie się w bajaniu potrafi być w pełni magiczne i wciągnąć słuchacza bez reszty, o tyle ciężkie jest podanie go w formie słowa pisanego – fascynacja opowieścią przechodzi we frustrację, tajemnica uchodzi gdzieś bokami i...

paulina | 2015-01-04