Dziki kwiat. Niezwykłe życie w Afryce i zagadkowa śmierć

Okładka książki Dziki kwiat. Niezwykłe życie w Afryce i zagadkowa śmierć Mark Seal
Okładka książki Dziki kwiat. Niezwykłe życie w Afryce i zagadkowa śmierć
2011-09-30
2011-09-30
Małgorzata Trzebiatowska
Afryka Kenia ekolog Joan Root katastrofa

Przede wszystkim szkoda , że Joan Root nie miała zdolności pisarskich i nie napisała książki opisujacej swoje pełne przygód życie w Afryce, a zwłaszcza Kenii, tak jak to zrobiła jej utalentowana kenijska sasiadka ,Karen Blixen.

Ksiązka jest napisana przez Marka Seala, amerykańskiego dziennikarza piszacego do Vanity Fair.
Seal nigdy nie spotkał się z Joan Root. Gdy żyła , nic o niej nie wiedział., świadczy to tylko o tym ,że wszyscy znali jej męża Alana, a ona traktowana była jako osoba drugoplanowa , chociaz uczestniczyła czynnie we wszystkich zrealizowanych razem z Alanem podróżach, kręceniu filmów, przygotowaniach do wypraw. Seal trafił na artykuł o jej zagadkowym morderstwie w Naivashy/ Kenii i wtedy zaczął sie interesować życiem Rootów w Afryce. Zbierał wszystkie możliwe materiały prasowe , rozmawiał z jej eks-mężem Alanem, znajomymi , wspólpracownikami i sąsiadami, czytał pamiętniki i notatki Joan. Owocem tych dociekań stała sie ksiązka " Dziki kwiat", która jest bardzo przejmująca i przykra.

W zasadzie to Joan zawsze żyła i pracowała dla innych : swojego charyzmatycznego, ekstrowertycznego mężą, zubożałej ,rdzennej ludności kenijskiej, wymierającej faunie i florze afrykańskiej, zwłaszcza zaś pieknemu, zagrożonemu terenowi jeziora Naivasha.
Jej działaniom , w które włożyła mnóstwo serca, czasu i pieniędzy sekundowało niewielu białych i czarnych mieszkańców tego skrawka Ziemi, na którym jej rodzice mieli kiedyś dochodowe plantacje kawy.
Kenia kojarzy nam się dalej z kawą, jest to juz jednak przeszłość,jesli chodzi o dominującą gospodarkę tego kraju. Teraz ,tę rolę przejeli hodowcy kwiatów w szklarniach.
Kłusownictwo na jeziorze oraz terenach wokół niego , zatruwanie wód Naivashy odchodami, nawozami ,itp zrewolucjonowały w stosunkowo krótkim czasie spokojny żywot Joan od kiedy jej mąż, z którym pracowała nad uwiecznieniem badań i przygód w afrykańskich ostepach, na tasmie filmowej, opuścił ja dla innej, przebiegłej i bezwzględnej kobiety.

Joan długo nie mogła pogodzic sie z jego nagłym i dziwacznym odejściem. Umowa między zgodnymi w małżeństwie, dzielącymi wspólne pasje i miłośc do przyrody afrykańskiej Rootami była bowiem ewenementem. Kobieta , z która Alan Root miał romans chorowała na białaczkę i rzekomo miała prognozy lekarskie na przeżycie krótkiego czasu( paru miesięcy). Alan więc obiecywał Joan powrót do domu po smierci tamtej, długo też nie mieli rozwodu,jednak konkurentka żyła i wymagała szybkiego rozwodu . Tak sie stało, a Alan już nigdy nie wrócił do Joan, wiedząc doskonale , że poradzi sobie bez niego, jak to bywało gdy byli parą i to Joan dbała tylko i przede wszystkim o niego, wyprawy i ich przygotowanie, wyposażenie i przebieg. A wywiady, spotkania i cały splendor spływał na Alana Roota, podpisującego stale intratne umowy z brytyjskimi kanałami TV na cotygodniowe programy o afrykańskich ciekawostkach przyrodniczych puszczane wraz z jego barwnymi opisami i komentarzami.

Sama Joan przyznała sie w swoich pamietnikach , że nie powinna była tak strasznie zajmować się Alanem,"przynosiłam mu nawet papcie gdy wracał do domu". Gdy Alan z góry , z samolotu filmował zwierzeta, ona jeżdziła za nim samochodem , żeby umożliwic mu dotarcie wszędze gdzie po wylądowaniu sie wybierał oraz zapewniając mu spokojny odpoczynek i opierunek w buszu.
Była na każde jego skinięcie, zawsze.

Seal nigdy nie spotkał się z Joan Root. Gdy żyła ,...

Kobieta w chciwym i pełnym układów świecie. Zakochana w Afryce, płaci wysoką cenę za walkę z kłusownikami, ich poplecznikami, ludźmi, którzy na wszystkim chcą zbić interes. Podziwiałam jej siłę fizyczną, choć była bardzo drobna, jak i psychiczną.
Bardzo dobrze się czyta.

Bardzo dobrze się czyta.

Trafiłam na ta książkę przez przypadek,zaglądając do biblioteki, gdzie sprzedają używane książki.
Leżała na samej górze, taka niepozorna i szarawa, ale historia, którą kryje na swoich kartach tak mnie porwała, że przeczytałam ją za jednym zamachem. Nie jestesm specjalną znawczynia kinematografii, jesli chodzi o filmy przyrodnicze, to już w ogóle nie mam pojecia kto, kiedy i jakie nakręcił. Afryka także specjalnie mnie nie interesuje jako kontynent. Mimo to życie i śmierć J. R. zafascynowały mnie i zahipnotyzowały do tego stopnia, że choć od przeczytania książki minął już tydzień, ciągle o niej myślę. Niezwykła kobieta, silna, odważna, gotowa na wszytko aby ratować przyrodę. Jej były mąż to całkowite jej przeciwieństwo. Może i doskonale filmował, może i dostał Oskara, ale jak dla mnie...był zwykłym dupkiem i showmenem, który nigdy nie miał dosyć i nigdy nie czuł się spełniony. J.R zasłużyła na kogoś lepszego u swojego boku, czego nie było dane jej zaznać. Takie scenariusze pisze samo życie.

2041

Nie lubię biografii, ale czasem robię wyjątki. Na szczęście, bo historia życia białej Afrykanki opisana w książce chwyta za serce i uruchamia wyobraźnię. Książkę bardzo polecam. Znajdziecie w niej niezwykłych ludzi, wspaniałą, choć okrutną Afrykę, mnóstwo zwierząt i wielki kawał przyrody.

Ciekawa.

Ciekawa.

W styczniu 2006 roku, w swojej kenijskiej posiadłości zostaje zastrzelona Joan Root. Sprawcy i motywy tego morderstwa pozostają nieznane, chociaż wszystko wskazuje na to, że Joan zginęła z powodu swojego zaangażowania w ochronę przyrody w Afryce. Nie ona jedna zresztą...
Brzmi to podobnie do "Wiernego ogrodnika" Johna Le Carre, lecz "Dziki kwiat" to nie kryminał, ani powieść sensacyjna, a literatura faktu. Joan Root to badaczka i obrończyni przyrody, postać autentyczna, a Mark Seal opowiada nam o jej życiu i tragicznej śmierci.
Przyznaję, że nazwisko Joan Root nie było mi wcześniej znane. Podobnie zresztą jak autorowi książki, zanim przeczytał w gazetach o jej śmierci. Joan, wraz ze swoim mężem Alanem była autorką wielu niezwykłych i pionierskich filmów przyrodniczych, które święciły triumfy m.in. w BBC, a nawet były nominowane do Oscara w kategorii filmu dokumentalnego. To działo się jednak w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku, więc mam prawo o tym nie wiedzieć. Joan stała zawsze w drugim szeregu – organizowała, załatwiała, transportowała, ale jako autor i gwiazda owych filmów figurował zawsze jej mąż, Alan. Joan, bezgranicznie zakochana w swoim Alanie, przez 20 lat podróżowała z nim po Afryce i nie tylko, służąc pomocą i nigdy nie wychodząc z cienia. Przeżyła z nim najwspanialsze lata swojego życia. Jak to się skończyło – nietrudno się domyślić. Oddana małżonka została porzucona dla innej kobiety. Zarazem skończyła się era filmowa Rootów, ponieważ kochanka Alana nie wspierała jego kariery i nie życzyła sobie, by Alan w jakikolwiek sposób kontaktował się ze swoją byłą żoną...
Zdruzgotana Joan, próbując jakoś poskładać swoje życie zaangażowała się w ochronę jeziora, nad którym od lat zamieszkiwała, a które stanowiło niezwykły zakątek, pełen afrykańskiej fauny i flory.

Dziennikarz Mark Seal pisze o Joan w piękny sposób: ukazuje jaką była osobą, wydobywa ją z cienia, oddaje jej sprawiedliwość. Opisuje w jaki sposób poświęcała się dla swojego męża oraz z jakim oddaniem opiekowała się ukochanymi zwierzętami. "Dziki kwiat" to również kolejna książka uświadamiająca nam jak bardzo człowiek narusza idealną równowagę w przyrodzie i jakie to niesie ze sobą skutki. Szczególnie widoczne jest to w Afryce, gdzie wszechobecna bieda sprawia, że pieniądze są ważniejsze niż wszystko inne: to dlatego niszczone są obszary bezcenne przyrodniczo, a kolejne gatunki znikają z powierzchni ziemi. Ci zaś, którzy starają się z tym walczyć – tak jak Joan – sami narażają się na ogromne niebezpieczeństwo ze strony wszelakich kłusowników, przemytników, biznesmenów oraz skorumpowanych władz. O tym pisze Seal w bardzo zajmujący sposób. Jak rzadko kiedy, opis na okładce książki odpowiada temu, co w rzeczywistości w niej znajdziemy.

"Dziki kwiat" to bardzo smutna opowieść. Alan Root twierdził, że filmuje przyrodę, póki ona jeszcze istnieje – był bowiem pewien, że nie da się jej uratować. Czytając takie książki jak "Dziki kwiat", ja też jestem o tym coraz mocniej przekonana. Może przynajmniej dzięki Markowi Sealowi, postać Joan Root nie zostanie zapomniana.

Mark Seal – dziennikarz współpracujący z Vanity Fair – pewnego dnia przeczytał w gazecie o zabójstwie kobiety, której nazwiska nigdy wcześniej nie słyszał.
Wysłał więc e-mail do byłego męża Joan Root - Alana, który zaprosił go na nabożeństwo żałobne ku czci zmarłej, a także zaproponował opisanie jej życia. Dziennikarz podjął się tego zadania: przeprowadził wiele rozmów ze znajomymi Joan i jej byłym mężem; przeanalizował jej listy i dzienniki. I w ten sposób powstała fascynująca dokumentalna opowieść o niezwykłej kobiecie, jej niezwykłym życiu i zagadkowej śmierci.

więcej:

Opowieść o niezwykłej kobiecie, która właściwie zginęła w imię wartości, w które wierzyła: ochronę przyrody Afryki. Zupełnie wyjątkowa kobieta. Szacunek.

• Afryka
  • Non fiction