Smakosz wina palmowego

The Palm-Wine Drinkard
8320704057
Nigeria
mariagianna

„Smakosz wina palmowego" był pierwszym dziełem literackim Afrykanina napisanym po angielsku i opublikowanym w Anglii. Powieść ukazała się w roku 1952, roku uważanym dziś za datę narodzin współczesnej literatury afro-angielskiej. Specyficzna jest nie tylko pozycja społeczno-zawodowa Tutuoli — pariasa wśród panów z elity — ale także cała jego twórczość, składająca się z sześciu powieści i wielu...

Specyficzna jest nie tylko pozycja społeczno-zawodowa Tutuoli — pariasa wśród panów z elity — ale także cała jego twórczość, składająca się z sześciu powieści i wielu opowiadań. Jego utwory stoją na pograniczu epiki ludowej i nowoczesnej powieści. Tutuola wypełnia poważną luką w literaturze Nigerii, stanowi jedyne ogniwo łączące tradycyjną literaturę ustną z tym, co później wyszło spod pióra wykształconych literatów, piszących już „po europejsku".
Tutuola jest bodaj jedynym pisarzem afrykańskim, wśród piszących po angielsku, którego twórczość reprezentuje nurt fantastyczny. Tym bardziej zdumiewa fakt, że jego technikę narracyjną cechuje niezwykła precyzja i dokładność w sprawach dotyczących czasu, odległości, miary, wagi, objętości itp. Ten realizm, nacisk na szczegół, drobiazgowe opracowanie tła, jakby w myśl zasady indywidualizacji Locke'a, polegającej na usytuowaniu danej rzeczy w czasie, miejscu i przestrzeni, zgodne są z .założeniami nowożytnej powieści europejskiej. Czyżby więc Tutuola korzystał z dorobku literatury europejskiej? Przecież jej nie zna, prawie nic nie czytał. Odpowiedzi na to pytanie należy szukać zgoła gdzie indziej. To w jorub-skich baśniach i legendach oraz w całej literaturze ustnej istniała tendencja do konkretu, do ścisłości, wymierzalności..."

źródło opisu: Iskry, 1983

źródło okładki: Iskry, 1983

BookLoaf | 2015-07-31
Przeczytana: 26 lipca 2015

Afryka, Czarny Ląd - ten kawałek świata nierozerwalnie kojarzy nam się z legendami, egzotyczną, zupełnie odmienną od naszej kulturą. Ten kontynent jest na mojej liście miejsc, które kiedyś chciałabym przemierzyć wzdłuż i wszerz. Póki co muszą jednak wystarczyć mi podróże literackie, nie mniej kształcące od tych tradycyjnych.

Amos Tutuola, jeden z najważniejszych pisarzy afrykańskich, dzięki "Smakoszowi wina palmowego" stał się ambasadorem kultury nigeryjskiej na całym świecie. Choć w Polsce jest raczej mało znany, jego twórczość zachwyciła miliony czytelników na całym świecie. Pod wrażeniem pióra Nigeryjczyka był sam T.S. Eliot. Lepszej rekomendacji nie potrzeba. Ale jeśli ktoś ciągle waha się nad tą książką, to proszę o uwagę - będę chwalić.

Tytułowy Smakosz to bohater idealny; jest mądry, ale nie przemądrzały, jest sprytny, ale nie na tyle, by uniknąć licznych przygód. Opętany misją odnalezienia swego zmarłego winiarza przemierza światy i zaświaty, spotyka ludzi, zwierzęta,...

drPo | 2015-07-25
Przeczytana: 2011 rok

Jeśli ktoś jest gotów na zupełnie inne, odmienne, afrykańskie postrzeganie świata. Na zupełne oderwanie od znanych mu w Europie ram czasu, na zanurzenie się w świecie duchów, abstrakcyjność myślenia, nietuzinkowość historii, i to specyficzne poczucie humoru będzie zachwycony. Jeśli zamierzasz się zmierzyć ze Smakoszem...od tak, przypadkiem, będzie Ci trudno. Chyba, że jesteś tym kimś, kto nie potrzebuje gry wstępnej ;)...jesteś zawsze w odpowiednim czasie i nastroju.

dawier | 2015-09-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane