Modlitwa za odjeżdżających

Wydawnictwo: Rosner i Wspólnicy
83-89217-59-7

W tomie „Modlitwa za odjeżdżających” znalazły się głośne opowiadania charakteryzujące najważniejsze etapy twórczości pisarza, pokazujące literacką drogę tego wybitnego twórcy. „Proza Kornela Filipowicza należy do najlepszej tradycji polskiej nowelistyki. Oszczędność i celność słowa. Żelazna konstrukcja utworów. Precyzja i nastrojowość, rzetelność opisu i smutek. Nostalgia, melancholia, a przy...

„Proza Kornela Filipowicza należy do najlepszej tradycji polskiej nowelistyki. Oszczędność i celność słowa. Żelazna konstrukcja utworów. Precyzja i nastrojowość, rzetelność opisu i smutek. Nostalgia, melancholia, a przy tym - pogoda ducha. Lektura wciągająca i zawsze poruszająca”. Antoni Libera

źródło opisu: Rosner & Współnicy 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

rokita49 Boruta | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

W oczekiwaniu na "Najlepiej w życiu ma twój kot.Listy",z dużą przyjemnością przeczytałem "Kot w mokrej trawie" z tego świetnego tomu opowiadań Kornela Filipowicza.Fragment:"O niepowodzeniu,które przeżył przed chwilą,wcale nie myślał.Niepowodzenie jest zresztą niczym innym jak tylko tym,co przybliża sukces.Niechby nawet dziesięć,dwadzieścia razy nie udało się-kot Murder nie przestanie polować.Bo łowy są jego namiętnością i koniecznością".

ekruda | 2014-12-26
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Modlitwa za odjeżdżających to wybór dwudziestu pięciu opowiadań pochodzących z różnych etapów twórczości Filipowicza. Świetnie w nich widać, z jaką uwagą autor przyglądał się światu. Wiem, to brzmi jak frazes, ale w przypadku tych tekstów charakterystyczne są precyzyjne (wcale nie nudne) opisy. Bo niezależnie od tematu, który poruszał, Filipowicz zwracał uwagę na szczegóły, dzięki czemu każde z tych opowiadań to chwila, którą zatrzymał jak na fotografii. Myślicie pewnie, że zapisywał jakieś wyjątkowe, ważne wydarzenia? Otóż nie, potrafił dostrzec coś ciekawego nawet w mozolnym wchodzeniu po schodach (Rozmowy na schodach) albo w wędkowaniu (Kobieta czeka).

Jego tworzywem była codzienność. Pamiętajcie jednak, że dzieciństwo i młodość Filipowicza przypadały na burzliwe czasy (urodził się w 1913 roku), a jego codziennością w pewnym momencie było więzienie i obóz koncentracyjny. Dlatego w tym tomie pojawiają się na przykład teksty opowiadające o wojnie z perspektywy dziecka (Jutro...

baklazan | 2016-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book