Mitologia Greków i Rzymian

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klub Świat Książki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
83-7129-585-5
Zygmunt Kubiak, mitologia
historyczna
Asia

Jest to dzieło słynnego znawcy kultury antycznej, pisarza i tłumacza - Zygmunta Kubiaka. W książce tej autor opisuje losy Bogów, związane z nimi historie i wierzenia.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Queequeg | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

Uważam tę książkę za bardzo dobrą siląc się mocno na obiektywizm, bo tylko mi to pozostało i już tłumaczę o co mi chodzi.

Uwielbiam mitologię grecką (a zwłaszcza kocham mity w opracowaniu Wandy Markowskiej), od zawsze się w niej zaczytywałem i często do niej wracam. Interesuje mnie wszystko z nią związane. Ale czytanie opracowania mitologii w moim przypadku było błędem.

Mitologia opiera się na symbolice, niedopowiedzeniu, fantazji i swego rodzaju snuciu wizji świata wyznawców danej religii. I w tym jest cały urok. Lektura książki Zygmunta Kubiaka odarła całą mitologię z jej symboliki i fantazji, to było jak rozebranie jej na czynniki pierwsze. Równie dobrze można by było wyłapać dajmy na to Muminiki lub dzieci z Bullerbyn i na sali operacyjnej rozkroić żeby się przyjrzeć ich anatomii…

Nie umniejszam autorowi wiedzy. Ma ją na ten temat ogromną. Odwalił kawał porządnej roboty co widać. A że ja niepotrzebnie to czytałem to już inna kwestia. Jego książka to tak jak lektura z...

BagatElka | 2014-07-30
Na półkach: 📚 Posiadam, Przeczytane

Kupiłam komplet trzech tomów w promocji już bardzo dawno temu i od razu pochłonęłam.Zajęło mi to sporo dni ale świat mitów zawsze mnie fascynował i uwielbiałam lekcje na których mity były omawiane.
Z uwagi na to,że ciągle było mi mało informacji na ich temat szukałam innych źródeł co lata temu nie było tak proste.
Pan Zygmunt Kubiak zaspokoił w końcu mój głód;-)

Adrian | 2016-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2016

„Mitologia Greków i Rzymian” to kolejny zbiór mitów grecko-rzymskich, który przeczytałem. Opracowanie Zygmunta Kubiaka jest według mnie ciekawsze, niż „Mitologia” Jana Paradowskiego, ale ciągle cieplej wspominam „Mity Greków i Rzymian” Wandy Markowskiej, przez którą pokochałem opowieści stworzone przez starożytnych Hellenów. W dziele pana Kubiaka brakowało mi trochę występującej tam magii, dzięki której lubię analizować te historie, szukać ich źródeł i nawiązań. Nie jest to jednak wada tej książki. Wielką zaletą jest zebranie licznych wersji mitów oraz umieszczenie wielu fragmentów dzieł antycznych autorów, wraz próbą wyjaśnienia pochodzenia tych legend. Zdecydowanie polecam.

Pafnucy | 2010-09-12

Książka - mimo wielości wątków i faktów - napisana tak żarliwie, że samemu chce się zostać wyznawcą starożytnej Grecji. Zygmunt Kubiak pisze jak czarodziej: poruszająco i uwodzicielsko, inaczej jednak niż Zieliński. "Mitologia" Kubiaka nie jest bajką czy baśnią dla dorastających dziewcząt czy grzecznych chłopców. Groza, śmierć i to, co się stanie z nami w zaświatach i inne ważkie zagadnienia są stale obecne na kartach tej pięknej księgi, którą należy czytać co jakiś czas, z uwagą, powoli - bo uczy ona mądrego spojrzenia na świat, ludzi i życie własne.

Jagrys | 2017-08-04

Otrzymałam książkę w prezencie. Ucieszyłam się. To był mój błąd. Od strony technicznej i merytorycznej książka zasługuje na uznanie i najwyższe noty. Drobiazgowość, gruntowna znajomość tematu, ogrom włożonej pracy i pasja z jaką został on opisany może budzić tylko głęboki respekt i szacunek dla autora. Obiektywnie patrząc nie mam się czego czepiać. Dostałam do ręki bardzo wyczerpujące naukowe opracowanie... Właśnie. Bardzo szczegółowe, naukowe opracowanie. Wychowałam się na mitologii w wydaniu Wandy Markowskiej i Jana Parandowskiego. Opowieściach magicznych, osnutych mgiełką mistycyzmu, alegorii i zapomnianych wierzeń. W porównaniu z nimi, prof. Kubiak w swoim dziele przeprowadza regularną wiwisekcję. Bardzo dokładną i bardzo naukową. I bardzo mi się to nie podobało. Z każdą kolejną stroną prof. Kubiak odbierał mitom ich niezwykłą aurę zostawiając tylko suchy szkielet a i ten jest mocno pocięty. Tak się czuje dziecko, gdy jakiś zły człowiek drze i niszczy jego najukochańszą zabawkę...

Ciacho | 2011-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2011

Książka opracowana bardzo szczegółowo przez autora,który nie przedstawia nam mitów w sposób suchy,tylko ciekawy i przekonujący. Jest to książka zupełnie inna od Markowskiej,czy Zielińskiego. Przede wszystkim czuć w niej wielkie zamiłowanie autora do tematu oraz lekkość z jaką przybliża nam kolejne historie. Bardzo często odsyła nas do źródeł,i to nie tylko ograniczając się do samego tytułu,ale do konkretnych wersów!-co jest niezwykle przydatne,jeśli chce się dodatkowo poszerzyć swoją wiedzę.

Trzeba również zaznaczyć,że Kubiak wiele tekstów tłumaczył sam,więc dużo jakby dał w tej mitologii od siebie (niejednokrotnie zresztą wyraża swoje osobiste myśli w danym momencie), i jest to naprawdę widoczne podczas czytania,więc warto zwrócić na tę książkę uwagę. Polecam wszystkim,a a dla tych zamiłowanych mitologią jest to pozycja obowiązkowa!

Książka jest owocem pasji całego życia i blisko dwuletniego trudu pisarskiego słynnego znawcy kultury antycznej - pisarza i tłumacza. Stała się wydarzeniem jeszcze zanim powstała. Nic dziwnego - współczesny Czytelnik polski, zainteresowany tematem, miał wciąż do dyspozycji dwie klasyczne pozycje: Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian Jana Parandowskiego, której pierwsze wydanie ukazało się w 1924 r. oraz Mity greckie Roberta Gravesa, które powstały w 1955 r., a przecież zmienił się stan badań, język i - co równie ważne - Czytelnik. Dlatego to dzieło Zygmunta Kubiaka od razu zdobyło ogromna popularność. Mitologia Greków i Rzymian jest podróżą w czasie i przestrzeni, źródłem informacji pogłębiającej wiedzę o kulturze antycznej oraz wspaniałą opowieściąnie tylko o wierzeniach starożytnych, ale i o początkach naszej cywilizacji.

Bardzo dobra książka, kompleksowo przedstawia mitologię grecką. W tekście wyraźnie widać wielką pasję autora do tejże mitologii i kultury antycznej, dzieli się on z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami, przytacza wiele fragmentów dzieł literatury antycznej, podaje także mnóstwo odnośników do tekstów źródłowych. Jest to pozycja napisana w sposób przystępny, zrozumiały i ciekawy. Polecam.

Katsumi | 2015-01-03
Przeczytana: 23 września 2014

Nie można odmówić tej książce pięknego języka oraz rzetelnego podejścia, jednak forma podania informacji jest tak nieprzystępna, że aż odechciewa się czytać. Autor zbyt często odbiega od tematu, a suche fakty nie zapadają w pamięć. Mimo że uwielbiam wszelakie mitologie, tej pozycji nie dałam rady skończyć.

Ka_Ha | 2014-04-04

Ojejku, kochałam! Ta książka to historia szczytu moich dziecięcych pomysłów. Mając lat ze 11 postanowiłam stworzyć drzewo genealogiczne na podstawie "Mitologii", a zrezygnowałam dopiero po 30 kartkach stwierdzając, że nie ma to sensu, bo wszędzie albo płodził Zeus, albo jego pierworodni...