Empatia i rozwój moralny

Tłumaczenie: Olena Waśkiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Psychologia Społeczna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Empathy and moral development. Implications for caring and justice
83-60083-12-6
Grzegorz

Współczesne teorie skupiają się na ogół na behawioralnym, poznawczym lub emocjonalnym wymiarze prospołecznego rozwoju moralnego. W niniejszej książce Martin L. Hoffman łączy te trzy wymiary, przekazując czytelnikom pierwsze wszechstronne ujęcie prospołecznego rozwoju moralnego u dzieci. Rozpatruje rolę empatii w pięciu sytuacjach moralnych: wyrządzanie krzywdy; pozycja niewinnego obserwatora; oskarżanie siebie mimo braku winy; konieczność wyboru jednej osoby spośród kilku potrzebujących; rozterka pomiędzy sprzecznymi oczekiwaniami opiekuńczości i sprawiedliwości.

źródło opisu: http://www.gwp.pl/1553,empatia-i-rozwoj-moralny.html

źródło okładki: http://gwp.pl/1553,empatia-i-rozwoj-moralny.html

Grzegorz | 2011-07-16
Na półkach: Psychologia, Przeczytane
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo dobrym językiem, szczegółowo omówione zagadnienie empatii. Najkrócej: Empatia rośnie w człowieku i z człowiekiem dzięki jego świadomości (więc niezbędny jest rozum) i środowisku, które służy wzorcami. Współgra z emocjami (więc potrzebne jest serce) i kiedy człowiek naprawdę jest dojrzały - dojrzała jest jego empatia. Nie ma tu miejsca na litość czy politowanie, na fałsz... Jest prawdziwe współodczuwanie. Trzeba rosnąć z nią od najmłodszych lat, od prawie pierwszych chwil życia.

kretek | 2017-01-27
Outcast | 2015-12-14