Antyczne korzenie chrześcijaństwa

7 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-88542-21-4
NH2501

Książką Danuty Musiał, profesora Uniwersytety Mikołaja Kopernika w Toruniu, przybliża atmosferę religijną epoki, w której rozwijało się chrześcijaństwo w pierwszych wiekach swej historii. Żadna ze znanych nam religii nie pojawiła się bowiem nagle, nie narodziła się jak Atena z głowy Zeusa. Oznacza to, że żadna religia nie jest też w pełni nowa, nawet jeżeli jej wyznawcy są przekonani o swej wyjątkowości. Zwykle mamy do czynienia z procesem odnawiania pewnych idei, ich przewartościowaniem i wzbogaceniem o nową jakość. Nie inaczej było z chrześcijaństwem, które rozwijało się w konkretnej społecznej, politycznej i religijnej rzeczywistości.

źródło opisu: Wydawnictwo TRIO, 2001

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Książka nieco mnie zawiodła. Zacznę od tego, że jej tytuł jest nieadekwatny do treści: praca jest zarysem religii antyku śródziemnomorskiego (kulty tradycyjne, misteria, dionizyzm, mitraizm, kult Izydy, religia etruska) oraz magii antycznej, a nie ujęciem problemu wpływu religii pogańskich na powstające chrześcijaństwo. To pierwsza sprawa. Po wtóre, książka przeznaczona jest wyraźnie dla mało zaznajomionego z tematyką czytelnika, rzecz by można, że to kompilacja kilku ważniejszych opracowań. Zdecydowanie na więcej liczyłem. Myślę jednak, że ta pozycja dobrze spełni funkcję wprowadzenia w tematykę religijności antycznej.

Tomasz Babnis

Radykalnaja | 2014-11-13