Prywatna historia XX wieku

5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia, rody, Polska, Węgry
historia
migi

Ta książka nie jest kroniką wydarzeń, pamiętnikiem czy sagą rodu Giełżyńskich. Nie jest traktatem naukowym ani kolekcją anegdot o minionych czasach, nie jest też podręcznikiem historii najnowszej. Książka ta jest wszystkim jednocześnie. Chciałem w niej opisać mojego Ojca, postać niezwykłą - założyciela pierwszej Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Warszawie, jej wieloletniego wykładowcę....

Książka ta jest wszystkim jednocześnie. Chciałem w niej opisać mojego Ojca, postać niezwykłą - założyciela pierwszej Wyższej Szkoły Dziennikarskiej w Warszawie, jej wieloletniego wykładowcę. Wcześniej... założyciela loży masońskiej. To w zgodzie z jej ideami i własnymi przekonaniami pomagał wszystkim potrzebującym pomocy, nie troszcząc się o własne dochody i wygody. Przez niespełna rok piastował ważne stanowisko rządowe - przez resztę życia tkwił w opozycji. Był wrogiem skrajności prawych i lewych, miłośnikiem umiaru, dobrego wina i pięknych pań. Poszedłem śladami Ojca. Też nie wyobrażam sobie pracy w innym zawodzie niż dziennikarstwo. I też w jesieni życia uczę młodzież.

źródło opisu: Rosner & Wspólnicy, 2005

źródło okładki: http://www.riw.pl

tomsn | 2015-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Historia trzech tercji XX wieku pisana z konkretnej, rodzinnej, towarzyskiej perspektywy. Oczywiście nie wyczerpuje zagadnien i nijak jest niezrozumiała dla każdego, kto owej historii nie przerobił. Dla tych, co historią się interesują będzie to dobre uzupełnienie o ciekawostki, anegdoty, nieznane fakty i ciekawe opinie Autora. Wzbogacająca opowieść dla "wykształciuchów" humanistycznych i tylko Takim w sumie polecam. Innym polecam, by w mozole stali się w stanie być czytelnikami owej książki. Dalej jeszcze Giełżyński opisuje własne dość ciekawe przeżycia z czasów, gdy na ubeckich papierach (co w książce nie pada, ale skądinąd wiadome jest)jeździł po świecie. Jak powiedziałem - dla wytrawnych historyków i amatorów w starym sensie tego słowa.

magdac | 2014-01-04
migi | 2011-07-10