Wyzwanie czytelnicze LC

Mieszko Pierwszy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka "Kroniki Wielkopolski"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: ABOS
6,65 (23 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
10
0
9
0
8
4
7
10
6
6
5
3
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
8385811648
liczba stron
207
kategoria
historia
język
polski
dodała
Małgośka

Książka napisana "skromnym wyrazem hołdu dla budowniczego państwa polskiego". Najpierw ukazane źródła historyczne na podstawie których można poznać dzieje życia Mieszka Pierwszego, jak i tło historyczne ówczesnych czasów, następnie informacje znane, potwierdzone, takie, które dają prawie pełny obraz bohatera książki. Autor we wstępie pisze, że chce przedstawić postać pierwszego władcy Polski...

Książka napisana "skromnym wyrazem hołdu dla budowniczego państwa polskiego". Najpierw ukazane źródła historyczne na podstawie których można poznać dzieje życia Mieszka Pierwszego, jak i tło historyczne ówczesnych czasów, następnie informacje znane, potwierdzone, takie, które dają prawie pełny obraz bohatera książki. Autor we wstępie pisze, że chce przedstawić postać pierwszego władcy Polski "nie za wszelką cenę, to znaczy ani na chwilę nie porzucając gruntu faktów i uzasadnionych hipotez".

 

źródło opisu: opis autorski, cytaty ze wstępu wydania drugiego ...(?)

źródło okładki: http://openlibrary.org/works/OL678648W/Mieszko_Pierwszy

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (145)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 831
Marcin | 2015-09-10
Na półkach: Przeczytane, historia

Książkę Jerzego Strzelczyka można czytać jako biografię pierwszego historycznego władcy Polski, można też sięgnąć do niej jako do źródła wiedzy o początkach państwa polskiego. W istocie bowiem o samym Mieszku I zbyt dużo nie wiemy. Większość posiadanych informacji zawdzięczamy źródłom, przede wszystkim kronikom niemieckim (Thietmar i Widukind), czy czeskim (Kosmas). Dzieje panowania Mieszka to wciąż jeszcze ciąg domysłów i hipotez, jak choćby tych wywodzących ród Piastów ze Skandynawii (jak analogicznie miało to miejsce w przypadku sąsiednich Rurykowiczów). Tych niejasności jest zresztą więcej. Nie wiadomo więc skąd wzięły się pierwsze słowa aktu "Dagome iudex" (992), być może był to zwykły błąd kopisty i właściwymi byłyby tu słowa: "Ego Mesco dux...". Nie do końca jest też znany terytorialny zasięg władztwa Mieszka i związanego z tym trybutu uiszczanego przezeń na rzecz margrabiego Hodona (pokonanego przez mieszkowego brata Czcibora w bitwie pod Cedynią w roku 972). Lekturę...

książek: 649
Adrian F | 2018-03-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 19 marca 2018

Książka dosyć trudna w odbiorze. Tak naprawdę krąży ona dookoła Mieszka I opowiadając o ziemiach pierwszych Polan, Niemcach, Czechach i innych Prusach. Postać samego księcia ginie w natłoku innych informacji. Wszystko to jednak zostało przez autora wyjaśnione i usprawiedliwione. W mojej opinii całkiem dobry materiał, gdy ktoś chce poszerzyć swoją wiedzę o pierwszych Piastach.

książek: 274
mack | 2017-01-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Książka profesora Strzelczyka to bardzo dobrze przekazany obecny stan wiedzy historycznej na temat życia i działalności naszego pierwszego władcy, czyli Mieszka I. Autor przedstawia posiadaną przez siebie wiedzę w bardzo przystępny sposób. Jednocześnie stara się być obiektywny i wszędzie gdzie tylko możliwe oprócz własnego poglądu na daną kwestę przedstawia również alternatywne spojrzenia innych historyków. To bardzo podnosi wartość tej pozycji, gdyż autor wskazuje tym samym że nie ma wyłączności na prawdę historyczną, a jednocześnie traktuje czytelnika poważnie. To właśnie sam czytelnik, dzięki takiemu zabiegowi, jest w stanie sam ocenić co w jego odczuciu jest słusznym poglądem na daną kwestię, a co nie. Dodam, że książka w moim odczuciu jest kompletna, gdyż pomimo tak niewielu materiałów źródłowych jakimi dysponujemy zawiera naprawdę dużo dobrze uzasadnionych informacji na temat Mieszka I i jego czasów. Polecam wszystkim lubiącym historię i nie tylko.

książek: 110
Malgalad | 2017-04-22
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Książka ta została przygotowana raczej z myślą o laikach w temacie Polski X wieku, pragnących zacząć swoją przygodę intelektualną z książkami historycznymi. Dużą część pracy J. Strzelczyk przeznaczył bowiem na omówienie realiów politycznych Europy w tym okresie, natomiast mocno ograniczył polemikę odnośnie sedna tematu. Autor raczej nie wgłębiał się w poszczególne zagadnienia, dość płytko je potraktował - zdecydowanie hołdując przy tym bardzo konserwatywnym i tradycyjnym wizjom. Praca ta jest mocno już nieaktualna (z początku lat 90-tych) i niestety jej ujęcie nijak się nie odnosi do nowszych, mocniej opartych na badaniach archeologicznych publikacji. Przez to dla osoby znającej nieźle tematykę Monarchii Wczesnopiastowskiej jest ona mocno wtórna i mało odkrywcza, a momentami aż razi silnym przywiązaniem do mocno zakorzenionych w Polsce tradycji historiograficznych, które nie mają solidnego oparcia źródłowego. Bardzo nikłą rolę w pracy pełni archeologia, co dodatkowo zawęża pole...

książek: 540
jarr74 | 2014-01-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Postać Mieszka I naszego pierwszego historycznego władcy i faktycznego twórcy polskiej państwowości (niczego oczywiście nie ujmując jago znakomitym przodkom: Siemowitowi, Lestkowi i Siemomysłowi) bez wątpienia jawi się w naszej historiografii jako osobowość nietuzinkowa, wybitna i obdarzona horyzontami daleko wykraczającymi poza czasy mu współczesne i własne dziedzictwo. Ginące w pomrokach dziejów czasowe ramy dotyczące jego panowania (oraz czasów je poprzedzających), wydarzeń, faktów czy losów poszczególnych postaci owocują tym że niestety nie znajdujemy pełnego ich odzwierciedlenia w tekstach źródłowych co daje możliwość rozmaitych nadinterpretacji i czasem zgoła fantastycznych hipotez i teorii.

Nie dzieje się tak jednak w przypadku Jerzego Strzelczyka i prezentowanej to książki zatytułowanej „Mieszko I”, będąca pierwsza odsłoną (bardzo udana zresztą) mającego ukazać się cyklu „Poczet Władców”, przybliżającego nam ważne a czasem wybitne postacie z areny naszych...

książek: 171
Doris28 | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2017

Przyznaję, rozczarowała mnie ta książka. Lecz nie dlatego że jest słaba - tylko dlatego, że dotąd nie zdawałam sobie sprawy, jak ubogimi źródłami dysponuje nauka jeśli idzie o początki państwa polskiego. Liczyłam, że poznam tajniki mieszkowych rządów, ówczesne problemy władcy, zagadnienia związane z porzucaniem rodzimych wierzeń słowiańskich na rzecz chrześcijaństwa, i tak dalej... Niestety - całe źródła na ten temat sprowadzają się do kilku akapitów tu i tam, i choć autor robi co może, by na ich podstawie przybliżyć nam postać Mieszka, wiele wydarzeń i postaci wciąż pozostaje w sferze domysłów. Nie brakuje tu jednak informacji bardzo ciekawych i stawiających w nieco innym świetle np. postać Bolesława Chrobrego. Mimo wszystko książka godna polecenia!

książek: 210
izi_96 | 2016-05-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 maja 2016

Tak właśnie powinny wyglądać książki historyczne..Doskonały przykład na to, że można przekazać rzetelnie wiedzę historyczną, bez tej ,,twardej i suchej" mowy. Cóż można rzec więcej..Bardzo dobrze czytało się powyższą pracę profesora Strzelczyka.

książek: 418
Arek | 2018-02-25
Na półkach: Przeczytane

Czytało się szybko i przyjemnie, na pół naukowa i popularnonakukowa

książek: 20
privilegio | 2015-08-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Ciekawe czasy no i dobra książka.

książek: 404
Kaduk | 2018-11-25
Przeczytana: 2018 rok
zobacz kolejne z 135 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd