Pamiątka po dobrej matce, czyli ostatnie jej rady dla córki

Wydawnictwo: Nakładem G. Sennewalda
5 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

Wyd VII, Warszawa, 1855

źródło opisu: http://bc.wimbp.lodz.pl/

źródło okładki: http://bc.wimbp.lodz.pl/

| 2011-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2011

„Pamiątka po dobrej matce…” to rady i napomnienia umierajacej matki, dla dorosłej córki. Autorka udziela szczegółowych wskazówek dotyczących m.in. nauki, sposobu bycia i spędzania wolnego czasu, małżeństwa, posłuszeństwa wobec rodziców i społeczeństwa, macierzyństwa i moralności.
Hoffmanowa reprezentuje swoje czasy – jest konserwatywna, bogobojna i surowa dla własnej płci. Dzisiaj zapewne zostałaby ulubioną publicystką Korwin-Mikkego. Według Hoffmanowej dziewczynę ta i młode kobiety powinny zdawać sobie sprawę ze słabości swoich umysłów, ale nie ubolewać nad nią – przeznaczeniem żeńskim jest bowiem podobać się Bogu i otoczeniu i wyjść za mąż, by przez resztę życia uszczęśliwiać mężczyznę. Niewskazane jest odzywanie się bez pytania, nauka języków starożytnych, zbytnia śmiałość, kokieteria, zbyt częste czytanie ksiąg i dążenie do dominacji. Warto natomiast czasem się zarumienić, ładnie haftować i realizować ambicje perfekcyjnej pani domu. Pojawia się kilka złotych myśli, w tym...

MonicaAlice | 2016-10-22
Na półkach: XIX wiek, Przeczytane, Historia
Przeczytana: październik 2016

XIX-wieczny poradnik matki dla córki, jak być dobrą żoną i matką. Świadectwo mentalności epoki i sposobu postrzegania roli kobiety przez ówczesne społeczeństwo.

Goliardus | 2014-07-24
Zabencja | 2013-04-17