Niezwykłe bitwy i szarże husarii

Wydawnictwo: Erica
husaria
masaii

Jest to książka poświęcona najciekawszym starciom tego rycerstwa, a w szczególności jego spektakularnym zwycięstwom, osiąganym nad wielokrotnie liczniejszym przeciwnikiem. Można w niej przeczytać m.in. o szarżach husarii, które rozbiły kilkunastokrotnie silniejszych nieprzyjaciół, czy też o heroicznej obronie przed około stokrotnie liczniejszym wrogiem. Nie zabrakło także epizodów...

Nie zabrakło także epizodów przegranych, które pokazują, że sama obecność husarii na placu boju nie wystarczała, aby wygrać walkę. Często ważniejsze okazywały się okoliczności, w których do niej doszło. Omówiono także bitwy, wokół których narosło wiele nieporozumień i które wciąż, niesłusznie, funkcjonują w literaturze jako symbole kryzysu tej kawalerii.

Pozycja zawiera liczne ilustracje kolorowe oraz mapy.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Erica, 2011

źródło okładki: http://www.strefaksiazki.net/sites/books/125

Agnesja | 2011-09-10
Przeczytana: 10 września 2011

„Niezwykłe bitwy i szarże husarii” to książka autorstwa Radosława Sikory, doktora nauk historycznych oraz eksperta w dziedzinie staropolskiej wojskowości i kawalerii. Dotychczas nie przeczytałam żadnej powieści historycznej, dlatego też zapragnęłam zapoznać się z lekturą. Książka okazała się być pełną informacji analizą bitew formacji kawalerskiej w XVI–wiecznej Rzeczpospolitej. Dzieło ma wiele zalet, które docenią pasjonaci historii, jednakże ja nie odnalazłam się w temacie szarż i bitew.

Husaria była znaną z wielu zwycięstw formacją kawalerską Rzeczpospolitej, obecną na polach bitew od XVI do połowy XVII wieku. W najważniejszym okresie jej istnienia wojny kończyły się zazwyczaj zwycięstwami, jednakże nie mogło też zabraknąć błędów taktycznych i epizodów klęsk. Radosław Sikora we wnikliwy sposób opisuje każdą z 16 bitew uświadamiając czytelnikowi, jak wielką rolę w Rzeczpospolitej pełniła husaria, bo z pewnością odbiorca nie miał pojęcia o większości wojen wspomnianych w książce....

Kasiek m | 2011-09-16
Na półkach: Akcja 52, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 września 2011

Ku mojej zgrozie, ktoś nazwał tą książkę powieścią historyczną! Chcę zaznaczyć wyraźnie, że to absolutnie nie jest powieść historyczna o ile orientuję się w układzie księgarnianych półek to nawet koło powieści historycznych nie ma prawa stać! Zresztą, jeśli ktoś otworzy książkę i zada sobie trud przeczytania bodajże dwóch pierwszych akapitów wstępu dowie się, ze jest to książka naukowa, nawet autor podkreśla, że jest to pozycja stricte naukowa a wiec ludzi którzy na historii ucinali sobie drzemkę, lub odrabiali zaległe zadania i są przekonani, że na pewno nie interesuje ich temat wojen i historii polskich sił zbrojnych, na pewno ta książka nie zainteresuje, znudzi, lub zirytuje.
Akurat recenzowanie tej książki trafiło mi się w ciekawym czasie, albowiem w mieście mego urodzenia, pracy oraz wcześniejszej edukacji odsłonięto w niedzielę pomnik patrioty, który na moje oko jest husarzem, dlatego czytając o tej ciężkiej jeździe miałam przed oczami ten ogromny pomnik.
Ja można zauważyć...

Macin | 2015-07-19
Przeczytana: 01 lipca 2015

Żeby lepiej zrozumieć tą książkę, polecam tak samo jak autor przeczytać jego wcześniejszą książkę pt."Z Dziejów Husarii".Ta książka zawiera jedne z ważniejszych bitew w których Husaria odegrała kluczową role. Ukazuję że ta wspaniała jazda potrafiła walczyć w wielu warunkach pokonując dużo liczniejsze oddziały przeciwnika. I to nie zawsze dosiadając koni ! Lub nawet szarżując bez najbardziej zabójczej broni jaką była kopia husarska. Czytając niektóre bitwy wgniatało mnie w fotel, a do głowy przychodziło tylko pytanie "Jak ?!, Przecież to niemożliwe". Nie zabrakło też bitew gdzie nawet potęga Husarii nie starczyła by zwyciężyć. A przy niektórych starciach brakowało bardziej szczegółowego opisu. Dodatkowo różne mapki i ilustracje pomagają zrozumieć jeszcze bardziej bitwy i pokazują jak i z czym husaria musiała się zmagać, co pomaga czytelnikowi jeszcze bardziej to sobie wyobrazić.

ilcattivo13 | 2016-10-09
Przeczytana: 23 października 2011

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Poradnik dla początkującego autora-militarysty.

Część druga: Skrzydlata szarża.

Hubert Przybylski

O tym, że lubię historię i militaria, już wspominałem. O tym, że sięgając po military fiction, albo powieści historyczne, często napotykam się na różnego kalibru i rodzaju baboły, również. A że kilka dni temu do rąk moich trafiła książka Radosława Sikory - „Niezwykłe bitwy i szarże husarii” – więc postanowiłem zwrócić na nią uwagę w drugiej części mojego poradnika.

Radosław Sikora w zeszłym roku obronił pracę doktorską nt. husarii i „Niezwykłe bitwy…” są kolejnym (zaraz do tego wrócę) pokłosiem tej pracy. Niniejsza książka skupia się na uczestnictwie husarii w kilkunastu bitwach, w okresie od 1577 do 1702 roku, od Lubieszowa po Kliszów. Przybliża nam ona przyczyny wielkich zwycięstw i porażek, przy okazji obalając wiele narosłych przez dziesięciolecia - jeśli nie stulecia - mitów. Autor nie waha się wskazywać błędy, które...

fochinii | 2012-07-19

Już od dawna pasjonuje mnie husaria. Ci wspaniali rycerze w lśniących zbrojach, dosiadający rączych rumaków. To moje zainteresowanie zaczęło się, gdy po raz pierwszy obejrzałam film „Ogniem i mieczem”, a miałam wtedy około dziesięciu lat. Od tamtej pory zawsze z radością powracam do tej wspaniałej ekranizacji słynnej powieści Henryka Sienkiewicza. Oglądałam już ją tyle razy, że znam większość dialogów na pamięć, a mimo to nadal mi się nie nudzi i oczarowuje.

Gdy tylko zobaczyłam książkę „Niezwykłe bitwy i szarże husarii” uznałam, że warto by pogłębić wiedzę na temat dokonań moich bohaterów młodości. Z zapartym tchem czytałam opisy przebiegu bitew, które rozegrały się w miejscach takich jak: Kircholm, Chocim, Mitawa, Smoleńsk, Domany, Wiedeń, czy Hodów, a także wielu, wielu innych… Dzięki temu opracowaniu dowiedziałam się, co je spowodowało, ile osób brało w nich udział, czy jakim wynikiem się zakończyły.

W pełnym zrozumieniu strategii pomogły mi liczne mapy, gdzie rozrysowane...

Radwan74 | 2014-09-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014

Szacunek za wiedzę, jednak sposób jej przekazania dość nudny, jeśli ma to zarazić kogoś tematem, to lepiej przeczytać opis owych bitew na wiki, serio większy dynamizm, ciekawiej opisane.

Michał Deputat | 2012-10-04

Świetnie napisana, ukazuje mało znane epizody z walk husarii i obala mity z nia związane! Brawo Radku!

| 2013-11-10
Przeczytana: 03 listopada 2013