Przeżyłam... Lwów - Warszawa 1939-1946

Wydawnictwo: WAM
justi

Wspomnienia wojenne Wandy Ossowskiej są przepojone katolicyzmem i polskością. Dla autorki wróg nie przestaje być człowiekiem. A będąc człowiekiem, jest dzieckiem Bożym. Powołana początkowo do służb medycznych we Lwowie, a następnie do komórki "Stragan" wywiadu ofensywnego ZWZ, pojmana przez Gestapo, Wanda Ossowska po bardzo trudnym śledztwie została wysłana do obozu koncentracyjnego Majdanek. Otrzymała wyrok: dwa lata obozu i kara śmierci. Przeniesiona została do obozu Auschwitz, który ewakuowano na dzień przed wykonaniem wyroku, potem do Ravensbrück i Neustadt-Glevè. Po oswobodzeniu w roku 1945, powróciła do Warszawy, gdzie została aresztowana przez UB.
Wierna wychowaniu, religii przodków, konkretnej wizji patriotyzmu, jako uczestnik historii składa świadectwo konsekwentnej postawy wobec trzech niepodważalnych wartości: Bóg, naród i bliźni. "Przeżyłam..." jest wyrazem wiary w człowieka oraz odwagi wzięcia odpowiedzialności za swój los.

W książce tej, tak niedoskonałej, przedstawiłam całą siebie, zarówno z ludzkimi słabościami jak i z wolą walki. Opiekę Pana, Jego obecność czułam stale, a wiara w Miłosierdzie i całkowite zaufanie Bogu pozwoliły wytrwać i wyjść z tych trudnych doświadczeń z poczuciem zwycięstwa. Długo czekałam i trudno było mi powziąć decyzję, aby zacząć opisywać wspomnienia ciężkie i czasem aż przerażające. Dzieje pięciu lat, które można uważać zarówno za wyrwane z życia, jak i lata wielkich zwycięstw nad sobą, szybkiego, a może nawet nigdy w normalnych warunkach nieosiągalnego, rozwoju ducha i myśli.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=51601

Lucrecia | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Poruszająca, wciągająca historia, w większości sprawnie napisana. Autorka nie wyolbrzymia swoich zasług, których absolutnie wyolbrzymiać nie trzeba, nie użala się nad sobą, zwykle nie popada też w nadmierny patos - czasem tylko, kiedy pisze o Polsce czy Mamusi, ale na tle całości biografii jest to zrozumiałe, momentami wręcz wzruszające. Nie podobało mi się jednak raptownie urwane zakończenie (streszczenie losów powojennej Polski w jednym akapicie) i elementy światopoglądu, w rodzaju nacjonalizmu i stosunku do homoseksualistów, ale znów, biorąc pod uwagę czas i realia, są to rzeczy zrozumiałe, nie rażą mnie aż tak bardzo, jak raziłyby dzisiaj.

Z jednej strony, z książki wyziera tak imponujący obraz bohaterstwa, honoru, ofiarności, że aż czapki z głów. Z drugiej - myślę sobie, to musi być jakiś osobny stan umysłu, co chwila narażać się nawet nie dla ludzi, tylko dla idei, płacić za to ogromną cenę (długotrwałe więzienie, przesłuchania, tortury), żeby chwilę potem znów się narażać,...

DiDaDragon | 2015-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Czyta się wspaniale. Jak thriller i horror zarazem. Choć to nie genialny umysł Autorki stworzył te historię, a napisało ją okrutne życie. Opisane z dużą wiernością, na trzeźwo, choć z uczuciem czasy II wojny światowej. Bez pompy, nadęcia. Życiowo i szczerze. Historia zapiera dech w piersi i trochę pomaga ułożyć na powrót życiowe priorytety.
Proszę absolutnie nie sugerować się papieżem na okładce. Nie pojawia się w książce nigdzie indziej:) Boli natomiast leciutka homofobia, która w dwóch scenach wyziera z książki.

justi | 2011-07-08
Przeczytana: 1995 rok

Wstrząsająca opowieść z życia o zetknięciu się z żołnierzami Armii Czerwonej we Lwowie, potem pobytach w niemieckich obozach koncentracyjnych - i przeżyciu.

Ewelina | 2013-04-16
Przeczytana: grudzień 2012

Wciągająca, przerażająca i obnażająca prawdę.
Taka książka zapada w pamięć.

justi | 2011-09-04

Wielkie wrażenie pozostawia ta książka. Niepokój i poczucie cierpienia niezawinionego tylu ludzi.

adic19 | 2016-07-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016