Cukrzyca - nowe ujęcie diagnostyki i leczenia

Tłumaczenie: Małgorzata Bernas
Wydawnictwo: Urban & Partner
Diabetes
cukrzyca
zdrowie, medycyna
Hania

Celem tej książki jest dostarczenie lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej najbardziej aktualnych informacji o tym, jak postępować z cukrzycą i jej licznymi powikłaniami. Do opracowania metod intensywnego leczenia zastosowano podejście oparte na dowodach (tzw. Evidence - Based Medicine). Dokładnie omówiono zarówno cukrzycę typu l, jak i typu 2, a szczególnie dużo uwagi poświęcono tej ostatniej, która jest najczęstszym problemem praktykujących lekarzy.
W tekście umieszczono wiele tabel, wykresów oraz podsumowanie każdego rozdziału. Zaprezentowano trudne i interesujące przypadki pacjentów z cukrzycą typu l i typu 2.
Książkę zamyka omówienie mitów o cukrzycy i ogólne podsumowanie intensywnej terapii cukrzycy typu l i typu 2.
Mam szczerą nadzieję, że ta książka będzie cenną pomocą dla wszystkich lekarzy, którzy codziennie podejmują się trudu zapewnienia nowoczesnej opieki pacjentom z cukrzycą oraz jej powikłaniami.

Spis treści:
Przedmowa
Przedmowa do wydania polskiego
Co jest palącego w leczeniu cukrzycy?
1. Epidemiologia i aspekt ekonomiczny cukrzycy w USA
2. Klasyfikacja, diagnostyka i badania przesiewowe cukrzycy
3. Cukrzyca typu l
4. Zalecenia dotyczące opieki diabetologicznej
5. Intensywne leczenie cukrzycy typu l
6. Intensywne leczenie wybranych zespołów klinicznych wikłających cukrzycę typu l
7. Cukrzyca typu l:: przypadki kliniczne
8. Cukrzyca typu 2