Dramaty

Tłumaczenie: Zygmunt Łanowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Wybór: "Ojciec"; "Panna Julia"; "Silniejsza"; "Do Damaszku"; "Eryk XIV"; "Taniec śmierci"; "Gra snów"; "Sonata widm". O dramaturgii Strindberga pisze się niekiedy, że streszcza się w niej sto lat rozwoju literatury dramatycznej od romantyzmu do ekspresjonizmu i nadrealizmu. najważniejsze jego dramaty dzieli się zwykle na kilka grup, wyróżniając sztuki naturalistyczne, oniryczne i historyczne,...

Wybór:
"Eryk XIV";
"Taniec śmierci";
"Gra snów";
"Sonata widm".
O dramaturgii Strindberga pisze się niekiedy, że streszcza się w niej sto lat rozwoju literatury dramatycznej od romantyzmu do ekspresjonizmu i nadrealizmu. najważniejsze jego dramaty dzieli się zwykle na kilka grup, wyróżniając sztuki naturalistyczne, oniryczne i historyczne, a także „sztuki kameralne”, zamierzone przez autora jako cykl o wyraźnej koncepcji (celem było przeniesienie do dramatu idei muzyki kameralnej i napisanie sztuk odpowiadających utworom kameralnym w muzyce.
(...) Czytelnik polski otrzymuje do rąk kanon dramaturgii Strindberga. I najważniejsze należy do niego, i jeszcze do teatru. (z posłowia Lecha Sokoła)

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1976

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2017-01-12

Kiedyś przeczytałem samoistnie wydany "Taniec śmierci". Zrobił na mnie ogromne wrażenie. Dodatkowo obejrzałem przedstawienie w teatrze. Po latach natrafiłem na dramaty Strindberga. Kupiłem i wrażenie ponownie było ogromne. To nie jest łatwa lektura. Bardziej wrażliwych czytelników może wręcz rozłożyć. Odwieczna, nieustająca walka płci ukazana w bardzo mocny sposób. Warto!!

iluś | 2015-01-18

'Sonata Widm' dla wszystkich, którzy rozpoznają w sobie pietno niełatwych rodzin, gdzie niemówienie o sprawach waznych jest jak zatruta cisza, wlewająca się w duszę strużką bolesnych niedopowiedzeń. Lektura niełatwa, ze względu na emocjonalny ciężar. Lecz wybitna.

Gatsby | 2012-09-21
Przeczytana: 1996 rok

To jest tak podniecajace jak rozpakowywanie swiatecznych prezentow. Dla mnie Strindberg jest autorem niszowym i takim go cenie bo nie lubie popcornu na przedstawieniach teatralnych :)

inkaust | 2013-12-21
Na półkach: Przeczytane, Szwedzka
Przeczytana: 21 października 2013

Sięgnęłam po "Dramaty" Strindberga, bo doszłam do wniosku, że w końcu trzeba wziąć się za klasykę. W bibliotece trafiłam na to wydanie, które zawiera najwięcej utworów dramatycznych Strindberga. Zaczęłam od pierwszego - "Ojca", czytając go stwierdziłam, że Strindberg jest doskonały w budowaniu fabuły. Jak zemścić się na mężu? Stwierdzić, że wspólna córka nie jest jego dzieckiem. Pomysł jest prosty, po ponad stu latach nadal aktualny. Przyszła kolej na chyba najbardziej znaną "Pannę Julię" z zarysowanym konfliktem między kobietą a mężczyzną, panią a sługą. Nie przypadł mi do gust tak jak poprzedni, ale nadal czuć było siłę Strindberga. Następny - "Silniejszą" jest trudno ocenić, bo to króciutka scenka. Niestety kolejne były gorsze, kompletnie nie dotarł do mnie pomysł na "Do Damaszku", skądinąd ostatnio osławione w Polsce przez kontrowersyjne przedstawienie teatralne Klaty w Teatrze Starym w Krakowie. "Eryk XIV" przypomina trochę kroniki historyczne Szekspira, ale nie ma tutaj...

Patrycja | 2013-12-27

Ciekawe postaci - choć w ujęciu Strindberga - "bez charakteru". Nowatorskie koncepty i odwieczna walka płci przedstawiona w niebanalny sposób.

dymitrop | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

taniec śmierci - 8/10 (ulubiony dramat od Szweda )

dominik | 2013-04-20
Przeczytana: 17 marca 2006

Rewelacyjnie dolujaca. Dramat pierwsza klasa!

PanHrabia | 2017-04-11
Angst | 2017-02-14