Leksykon polskich filmów fabularnych

Wydawnictwo: Wiedza i Życie
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-86805-62-5
film, leksykon

„Leksykon polskich filmów fabularnych” został przygotowany przez zespół pracowników Filmoteki Narodowej jako książka zawierająca podstawowe informacje o produkcji kinowej i telewizyjnej: ponad 1300 haseł-tytułów w układzie alfabetycznym zawiera czołówkę filmu, najważniejsze nagrody zdobyte na festiwalach, krótkie streszczenie oraz fotos filmowy. „Leksykon” jest pierwszym w Polsce ilustrowanym...

„Leksykon” jest pierwszym w Polsce ilustrowanym kompendium wiedzy o pełnometrażowych filmach wyświetlanych w kinach oraz wybranych najbardziej popularnych serialach i filmach telewizyjnych.
W książce uwzględniona została polska produkcja filmowa zarówno epoki niemej, jak i dźwiękowej. Do roku 1939 „Leksykon” omawia jedynie filmy zachowane w zbiorach Filmoteki Narodowej (także w obszernych fragmentach). Czytelnik nie znajdzie więc tu filmów, które zostały zniszczone lub zaginęły podczas wojny, a co za tym idzie – informacje o nich pozostały jedynie w postaci recenzji lub w programach kinowych.

źródło opisu: Wydawnictwo Wiedza i Życie, Warszawa 1996

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2013-01-15

Wniebowzięty

Leksykon to pierwsze wydawnictwo o charakterze encyklopedycznym obejmujące całość dokonań polskiej kinematografii fabularnej. Dokładniej – znajdziemy tu zarówno filmy sprzed 1939 roku, jak i powojenne, nieme i dźwiękowe, kinowe i telewizyjne (w tym niektóre seriale). Zespół, który opracował książkę, zastrzega się jednak, że wśród filmów przedwojennych nie ma tych, które nie zachowały się w szacownych archiwach Filmoteki Narodowej – np. zniszczonych lub zaginionych w czasie wojny. Mimo to książka zawiera 1300 haseł, czyli tytułów filmów. To pokaźna liczba.

W strukturze hasła znajdują się nazwiska twórców dzieła: reżysera, scenarzysty, autora zdjęć, muzyki i scenografii, obsada aktorska oraz producenci. Oprócz tego możemy poznać nazwę wytwórni, w której film powstał, rok produkcji, rodzaj negatywu (czarno-biały, barwny). Długości filmu nie opisuje czas jego trwania, a metraż taśmy – dla zwykłych fanów może to być kłopotliwe. Hasło uzupełniają jeszcze: data i miejsce...

Aluś | 2013-01-30
Szymon | 2016-12-18