Zielonodrzew. Opowieść z cyklu "Notatnik materialisty"

Tłumaczenie: Jerzy Abkowicz
Wydawnictwo: Śląsk
Lu hua shu / 绿化树
83-216-0794-2
literatura chińska
Bastet

"Zielonodrzew" jest zapisem przeżyć i przemyśleń "burżuazyjnego prawicowca", przebywającego na zesłaniu w zapadłej wsi na Wyżynie Lessowej. Autobiograficzna opowieść zapoznaje Czytelnika z jedną z tragicznych kart w dziejach inteligencji chińskiej. Ułatwia też zrozumienie przyczyn, tkwiących u podstaw polityki, która doprowadziła Chiny do ruiny gospodarczej, a naród do zniewolenia. Na uwagę zasługuje niekonwencjonalne, jak na dotychczasową literaturę chińską, potraktowanie wątku miłosnego.

źródło opisu: Wydawnictwo Śląsk, 1988

takisobiejac | 2015-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Bałem się sięgnąć po książkę "Zielonodrzew". I wcale nie chodzi tu o dziwaczny tytuł (tytuł angielski to "Mimosa"). Po prostu bardzo spodobała mi się "Zupa z trawy", a już fragment mówiący o bezbolesnym zjedzeniu trzydziestu kilku arbuzów na raz przez jednego człowieka będę pamiętał do końca życia - wszak jestem arbuzoholikiem. Bałem się, że inne książki autora będą słabsze. Moje obawy były niepotrzebne, bo "Zielonodrzew" dorównuje "Zupie", a miejscami nawet ją przewyższa. Obie książki są wspomnieniami, z tym, że "Zielonodrzew" mówi o pobycie autora w zapyziałym gospodarstwie rolnym na terenie zamieszkanym przez muzułmańską mniejszość Hui, natomiast "Zupa z trawy" to opis pobytu Zhanga w obozie pracy w Ningxia. Zhang Xianliang najpierw cztery lata spędził w obozie pracy, potem było gospodarstwo rolne, lecz kolejność powstawania książek była dokładnie odwrotna.
Bardzo spodobał mi się opis codziennego życia mieszkańców chińskiego kołchozu, w czym duży udział miał żywy język, którym...

Konrad | 2016-10-16

Na pewno wartościowa jako obraz życia w Chinach w czasach głębokiego komunizmu. Na pewno ciekawa jako źródło poznania chińskiego systemu represji wobec własnych nie całkiem prawomyślnych w ocenie władz obywateli. Na pewno istotna dla poznania chińskiej mentalności w ogóle, a mentalności mieszkańców zapyziałej północnochińskiej prowincji w szczególności. Na pewno literacko co najwyżej przeciętna. Na pewno warta przeczytania, przy czym na pewno warto zaraz po niej sięgnąć po "Żaby" Mo Yana - jako uzupełnienie, dopełnienie i pogłębienie prac nad zrozumieniem chińskiej mentalności.

Emila | 2018-05-16
Na półkach: Przeczytane, Azja