S.O.S. z głębin. Wspomnienia dowódcy okrętu podwodnego

Wydawnictwo: Bellona
6 (10 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Wospominanija
okręty podwodne, wspomnienia
trier77

Wspomnienia wieloletniego dowódcy radzieckich atomowych łodzi podwodnych, któremu cudem niemalże udało się przeżyć podwodną katastrofę, spowodowaną niefrasoblwością konstruktorów i wyższego dowództwa. Śledząc dramatyczną walkę o życie marynarzy, uwięzionych na dnie Morza Barentsa, musimy pamiętać, że "Kursk" nie był pierwszy..., ale też mieć nadzieję, że marynarze na nim polegli są ostatnimi ofiarami groźnego dla ludzkości wyścigu zbrojeń.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Piotr | 2014-03-24
Na półkach: Przeczytane, Morskie
Przeczytana: 24 marca 2014

Słabo napisana książka. I marnie przetłumaczona. Autor już w 1948 wspomina KGB (istniejące od 54 r). Myli polski czerwiec 56 z niemieckim lipcem 53 a do tego robi to w opisie zdarzeń z roku 55.
K-19 nie miał 8 wyrzutni torped 533 mm. Tytuł S.O.S. z głębin odnosi się raczej nie do podwodnych awarii - opisano tylko jedną - ale do głębi radzieckiego `stanu umysłu`.

Maciej Gołębiowski | 2012-11-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBOOK
Przeczytana: 24 listopada 2012

Po obejrzeniu filmu K-19, po prostu musiałem przeczytać tę książkę. To życiorys człowieka, który w obliczu dramatu i możliwej katastrofy nuklearnej zachował zimną krew i jasny umysł. Wysłał kilku swoich młodych marynarzy i oficerow na śmierć, by ratować resztę z 140 osobowej załogi. Z książki wyłania się obraz człowieka pewnego siebie, ale mającego dużo szacunku dla podwładnych. Dokładnego, sumiennego i oddanego służbie. Z drugiej strony mamy w jego wspomnieniach fatalny obraz tamtych radzieckich czasów zimnej wojny. Usilne, nieprzemyślane i nieprzygotowane parcie sowieckiego aparatu władzy ku osiągnięciu pierwszeństwa w wyścigu zbrojeń. Nie liczyły się ofiary w ludziach, awarie sprzętu, zagrożenie katastrofą ekologiczną, ważny był plan. Ta książka nie jest zaskoczeniem. Tak wlaśnie sobie ten system wyobrażaliśmy. Ale jest to jeszcze jeden dowód, że on istniał i że częściowo istnieje nadal. Niestety.

Janek Mirowski | 2016-05-06
Julia | 2015-04-29