Händel

Wydawnictwo: Astraia
Handel
978-83-60569-47-4
Michele

Jerzy Fryderyk Händel pozostaje jednym z niekwestionowanych geniuszy historii muzyki. Wiele jednak fascynujących aspektów jego pracy jest nieznanych i ginie w mroku dziejów, dodatkowo zaciemnione są przez pochlebstwo, uprzedzenie, czy błędną interpretację. Christopher Hogwood prowadzi nas z powrotem do oryginalnego Händla przy użyciu wszelkiego rodzaju dokumentów, przenikliwych obserwacji biograficznych i sporego wyboru ilustracji.
Rezultatem jest wszechstronny i nie pozbawiony humoru portret rozwijającego się charakteru i kariery Händla, począwszy od młodych lat jak młodzieńca w Halle i Hamburgu, poprzez terminowanie we Włoszech, aż do najlepszych lat opery i oratorium w Londynie. Ważny rozdział Händel i potomność szkicuje postęp legendy Händla aż do naszych czasów, a tablice chronologiczne dają zarys najważniejszych wydarzeń w życiu kompozytora i jego muzycznej kariery.
Pierwsze polskie tłumaczenie zrewidowanej edycji z roku 2007, publikowanej w renomowanym wydawnictwie Thames & Hudson w Londynie.

Ksiażka zawiera ponad 100 ilustracji, w tym 10 kolorowych.

Patroni medialni:
Radio RMF Classic, Tygodnik Powszechny, TVP Kultura

źródło opisu: Astraia, 2009

źródło okładki: http://www.astraia.pl/?a=page&id=61

Swaróg | 2018-08-20

Świetna książka wybitnego człowieka o wybitnym człowieku. Christopher Hogwood, człowiek instytucja, muzyk, muzykolog, pedagog, dyrygent. Genialny interpretator muzyki Handla opisał własne przemyślenia o ulubionym kompozytorze. Napisał to językiem prostym, komunikatywnym, adresując książkę tym samym do szerokiego grona czytelników. Każdy wielbiciel talentu Handla znajdzie tu coś dla siebie, i ktoś kto dopiero wchodzi w świat muzyki dawnej, jak zarówno ktoś, kto słucha tej muzyki od lat. Kapitalna pozycja i tylko żal, że nic więcej spod pióra Hogwooda nie wyjdzie. Ten przemiły, wybitny człowiek zmarł kilka lat temu.
Dla wielbicieli i Hogwooda i Handla jest to rzecz typu "grzech nie mieć".