Spotkania z wujkiem Karolem

Wydawnictwo: Znak
religia, papież, wspomnienie
religia
Drakinen

Nowe wydanie cieszącego się dużą popularnością zbioru gawęd ojca Leona Knabita, benedyktyna z Tyńca, opowiadających o jego spotkaniach z Karolem Wojtyłą - Janem Pawłem II. Ich znajomość, zapoczątkowana w 1958 roku, trwała prawie pół wieku, a mimo to ojciec Leon pamięta każdy jej szczegół. Ze czcią i wzruszeniem, ale i z humorem opisuje niezwykłego Papieża, którego dane mu było poznać. W...

W obecnym wydaniu dodano trzy nowe rozdziały poświęcone ostatnim wizytom ojca Leona w Rzymie i jego pielgrzymce do grobu Ojca Świętego. Na szczególną uwagę zasługuje obszerny rozdział poświęcony wieloletniej korespondencji ojca Leona i Jana Pawła II, zawierający liczne cytaty z listów papieskich.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 1999

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/files/covers/card/1066.jpg

MakowaPetrova | 2015-03-12
Przeczytana: 12 marca 2015

Wspaniała forma retrospekcji ojca Leona Knabita! Wspomnienia o Ojcu Świętym Janie Pawle II zawsze bardzo mnie wzruszały, ale prosty, przystępny język książki,a zarazem niezwykle mądry i wyważony, sprawił, że łzy z oczu kilkukrotnie spływały mi bez opamiętania. Jednak nie ma w tej książce nic a nic smutnego. To zwykłe wspomnienia zdarzeń i ludzi, spotkań z Karolem Wojtyłą, jak nazywa Go ojciec Leon- z ''wujkiem Karolem''. Książka ta doskonale pokazuje, jakie uczucia budził wizerunek Naszego Papieża, jego gesty i zachowanie.
Niesamowite spotkania ojca Leona z Janem Pawłem II przed i po konklawe w 1978r.Niektóre przypadkowe, inne całkowicie zaplanowane. Ale wszystkie niezwykłe i poruszające. Dla umocnienia w wierze i spojrzenia na świat z innej perspektywy- polecam!

Katherina87 | 2013-05-08
Na półkach: Przeczytane, Religia

Relacja Ojca Leona i Jana Pawła II stanowi pewien wzór, w którym najważniejsze elementy to wzajemna życzliwość, radość z każdego spotkania, pokora wobec ustalonej hierarchii, brak wyniosłości.
W tej antologii zebrano trzy książki Ojca Leona, będące świadkami relacji benedyktyna z biskupem Rzymu.
Ta bliskość, która trwa nadal pomimo przeprowadzki Papieża polska z Watykanu do Nieba, jest obrazem tego jak dwóch mężczyzn potrafi zbudować relację opartą zarówno na szczerości serca, jak i autorytecie Ewangelii. Ponieważ dobro ze swej natury pomnaża się, do tej przyjaźni zaproszeni są wszyscy czytelnicy.
Prawdziwa przyjaźń jest wymagająca, toteż dzięki wspomnieniom Ojca Leona jeszcze raz będzie można podjąć próbę zapoznania się z ponadczasowym nauczaniem Jana Pawła II.

Ojciec Leon poznał Karola Wojdyłę kiedy był kapelanem Domu Diecezjalnego w Pewli Małej w Beskidzie Żywieckim. Właśnie tam w lutym 1957 roku doszło do pierwszego spotkania. Jak wspomina Ojciec Leon Karol wpadł na parę dni...

MoznaPrzeczytac | 2015-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2015

Publikacja pod tytułem “Spotkania z Wujkiem Karolem” autorstwa Ojca Leona Knabita OSB jest w rzeczywiście zbiorem trzech książek. Oprócz “Spotkań…” znajdziemy w niej także “Dywan dobrej nowiny” oraz fragmenty “Ulubionego bilbordu papieża”. Każda część jest odrębna i można je czytać niezależnie od siebie.

Nie ukrywam, że najprzyjemniej czytało mi się “Spotkania…”, ponieważ składają się na nią żywe i barwne relacje ze spotkań Ojca Leona z Karolem Wojtyłą – najpierw jako kapłanem, następnie biskupem, arcybiskupem, kardynałem i ostatecznie papieżem Janem Pawłem II. Mimo tego, że są to relacje subiektywne, niemal jak z pamiętnika, to Ojciec Leon nakreśla prawie za każdym razem także kontekst historyczny i społeczny, w jakich osadzone były spotkania zakonnika z Wujkiem Karolem. Dzięki temu Czytelnik ma okazję przyjąć perspektywę autora opisywanych wydarzeń i przeżywać razem z nim wzruszenia towarzyszące niejednemu spotkaniu.

Opowieści Ojca Leona są bardzo szczere. Zakonnik przelewa na...

Dorcia | 2016-11-17
Paweł Flisiński | 2013-12-01