Pewność niepewności

Wydawnictwo: Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej
83-85706-80-1
poezja
Kasia

Pewność niepewności, czyli paradoksy, aforyzmy, pytania, złote myśli etc. To długi tytuł, choć autor we wstępie odnosi się do swojej ulubionej formy - aforyzmów, które wybiegając poza logikę ludzka, jest dzięki temu bliższy Bogu. Można bowiem mówić bardzo nielogicznie, a jednocześnie bardzo trafnie.

źródło opisu: Wydawnictwo Archidiecezji Warszawskiej, 2004

źródło okładki: http://www.waw.waw.pl/wydawnictwa/pewnosc_niepewnosc_twardowski.jpg

Antoni Leśniak | 2014-07-03
Na półkach: Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Stare Dobre Małżeństwo śpiewało, że wędrówką życie jest człowieka parafrazując wiersz Edwarda Stachury, dokonując jego własnej re- lub interpretacji i uwieczniając w pamięci następnych pokoleń. Ksiądz Jan choć wyrasta z innego korzenia, choć czy aby na pewno?, po raz kolejny okazuje się widzieć życie w podobny sposób, co wspomniani przed chwilą twórcy, i o ile oni życiu nadają charakter drogi, o tyle on tę drogę ubogaca ogrodzeniem i drogowskazami, usuwając na bok ile się da sytuacji czy zdarzeń, które mogłyby zakłócić tę naszą ludzką wędrówkę. Pytania są te same: skąd, dokąd, ale w przypadku księdza Twardowskiego pojawia się również i to dla nas najważniejsze, przed którym często umykamy, czy wręcz przed nim uciekamy, a mianowicie dlaczego. Jaki jest sens naszego życia, jaki jego cel, do czego to nasze życie zmierza. Jego odpowiedź jest bardzo ludzka i bardzo prosta. Na wiele pytań nie znamy odpowiedzi i pewnie ich nie poznamy, dlatego potrzebna jest człowiekowi wiara. To ona...

Agnieszka | 2011-12-09
Przeczytana: 2004 rok

"Czasem można przedostać się do nieba
pomiędzy niepewnością wiedzy a pewnością wiary
pokazując jak bilet ulgowy - zapłakany policzek"
/ks. J. Twardowski/

Zbiór myśli - perełek z twórczości księdza Twardowskiego. Proste słowa zawierające głęboką mądrość i prawdę. Ubogacające ducha.

Marzeniae | 2015-11-11
beatame110 | 2015-04-19