Język, myśl i rzeczywistość

Okładka książki Język, myśl i rzeczywistość Benjamin Lee Whorf
Okładka książki Język, myśl i rzeczywistość
Benjamin Lee Whorf Wydawnictwo: Wydawnictwo KR nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
361 str. 6 godz. 1 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Language, Thought, and Reality
Wydawnictwo:
Wydawnictwo KR
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2002-01-01
Liczba stron:
361
Czas czytania
6 godz. 1 min.
Język:
polski
ISBN:
8389158035
Tłumacz:
Teresa Hołówka
Tagi:
językoznawstwo relatywizm językowy języki indiańskie język hopi język pismo majów
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
533
226

Na półkach: , ,

Książka nie dla wszystkich - to na pewno. Zaryzykuję twierdzenie, że część rozdziałów nadaje się wyłącznie dla językoznawców lub przynajmniej fascynatów lingwistyki. Nie są to zatem artykuły/rozdziały popularnonaukowe. Swoją drogą gdy czyta laik, widzi jak zaawansowaną nauką było językoznawstwo już kilkadziesiąt lat temu. Lee-Whorf , jak wielu amerykańskich antropologów, zajmował się badaniem kultury i języków Indian i był po części lingwistą. Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? 1. Artykuł "Model uniwersum Indian" należy do klasyki antropologii światowej i znajduje się nawet w jednotomowych antologiach, 2. Warto poznać i zastanowić się nad hipotezą Sapira-Whorfa, 3. Lee-Whorf miał ciekawą ścieżkę kariery i można o tym poczytać także tu, 4. Ciekawe ogólniejsze (nie poświęcone szczegółowym kwestiom lingwistycznym) rozdziały, np. "Rozważania lingwistyczne nad myśleniem w społecznościach prymitywnych", "Związek między nawykami myślenia i zachowaniem a językiem", "Nauka a językoznawstwo" i artykuł tytułowy.
Ponadto czytelna pozostaje jedna z naczelnych tez antropologii, korygująca głupie wyobrażenie o wyższości wielu dzisiejszych kultur nad kulturami np. Indian Hopi, którzy stanowili specjalność Lee-Whorfa. Autor w inspirujący sposób demonstruje wyrafinowanie języka Hopi i uzmysławia, że "Nasze" konwencje myślenia i mówienia są tylko jednymi z wielu możliwych.

Książka nie dla wszystkich - to na pewno. Zaryzykuję twierdzenie, że część rozdziałów nadaje się wyłącznie dla językoznawców lub przynajmniej fascynatów lingwistyki. Nie są to zatem artykuły/rozdziały popularnonaukowe. Swoją drogą gdy czyta laik, widzi jak zaawansowaną nauką było językoznawstwo już kilkadziesiąt lat temu. Lee-Whorf , jak wielu amerykańskich antropologów,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
828
40

Na półkach: , ,

Na "myśl i język" przychodzi mi jedno słowo: zaj.....sta. Książka z zakresu tzw. socjolingwistyki, który to termin może brzmi poważnie ale w "rzeczywistości" po prostu odpowiada na na jedno, niezwykle ważne pytanie: w jaki sposób język, którym się posługujemy wpływa na postrzeganie przez nas rzeczywistości. Whorf w tej książce udowadnia, że język służy nie tylko opisywaniu świata, ale także go w pewnym sensie tworzy. Zrozumie każdy kto posługuje sie biegle językiem obcym. Gorąco polecam. Inspirujące.

Na "myśl i język" przychodzi mi jedno słowo: zaj.....sta. Książka z zakresu tzw. socjolingwistyki, który to termin może brzmi poważnie ale w "rzeczywistości" po prostu odpowiada na na jedno, niezwykle ważne pytanie: w jaki sposób język, którym się posługujemy wpływa na postrzeganie przez nas rzeczywistości. Whorf w tej książce udowadnia, że język służy nie tylko opisywaniu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
615
204

Na półkach: ,

Uwaga: tą pozycję polecam tylko tym, których interesuje językoznawstwo. Nie jest to książka "popularnonaukowa" i nie ma sensu jej czytać bez podstawowej wiedzy z zakresu teorii języka. Piszę to, aby oszczędzić komuś rozczarowań. Jeśli kogoś jednak interesuje lingwistyka, albo pragnie się zmierzyć z wymagającym tekstem - to nie może tego nie znać.

Uwaga: tą pozycję polecam tylko tym, których interesuje językoznawstwo. Nie jest to książka "popularnonaukowa" i nie ma sensu jej czytać bez podstawowej wiedzy z zakresu teorii języka. Piszę to, aby oszczędzić komuś rozczarowań. Jeśli kogoś jednak interesuje lingwistyka, albo pragnie się zmierzyć z wymagającym tekstem - to nie może tego nie znać.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    98
  • Przeczytane
    25
  • Posiadam
    4
  • Filozofia
    3
  • Ulubione
    2
  • Językoznawstwo
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Dialektyka i dialekty
    1
  • Uni
    1
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
    1

Cytaty

Więcej
Benjamin Lee Whorf Język, myśl i rzeczywistość Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także