83-06-00018-8
historyczna

Data wokół której toczy się najwięcej spraw opowiedzianych w tej książce, jest rok 1863. Ale nie porządek chronologiczny wydaje mi się najważniejszy. Podobnie jak nie najważniejsza jest kolejność powstania tych tekstów. Czytelnik znajdzie w niej wątki umieszczone we wcześniejszym czasie historycznym, a także takie, które dzieją się później. Pisząc te teksty nie myślałem o przypominaniu faktów. Myślałem o wierności i zdradzie. Bez historycznego kontekstu pytania, które usiłowałem postawić, traciły wszelki sens. Obok postaci historycznych jak Romuald Traugutt, Aleksander Wielopolski, Andrzej Zamoyski, Stefan Bobrowski, Aleksander Waszkowski i inni, których losy dadzą się prześledzić w dokumentach, występują i takie, których obecność historia nie potwierdza.
Od Autora

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1979.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

3krotka | 2018-02-12