Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie

Wydawnictwo: Muza
Sequel. Dalsze przygody kultury w globalnym świecie
83-7319-817-2
Monika

Tożsamość staje się obecnie znojnym trudem samookreślenia się, życiowym zadaniem dla ludzi-w-ruchu w ramach świata-w-ruchu. Świat wydaje się, co prawda, coraz bardziej jednym miejscem i coraz częściej wspólną ekumeną, ale zamieszkujący go ludzie doświadczają mało jednak komfortowego poczucia odkotwiczenia i dryfowania po otwartym morzu, gdzie równie daleko jest od dna, czyli korzeni, jak i od brzegu, czyli nowych możliwości. Książka, stawiając generalne pytania o kondycję współczesności, opowiada o wielu problemach szczegółowych: tolerancji, dramatycznej wizji zderzenia cywilizacji, mediatyzacji ludzkiego doświadczenia, poszukiwaniu autentyzmu w prozie V. S. Naipaula, modzie na rodzimą kuchnię i lokalne kulinaria, fenomenie patriotyzmu i nacjonalizmu, o zapomnianych formach pamiętania, "nadmiarowości" dzieciństwa, o futbolu i jego greckich, serbskich oraz chorwackich kibicach; o firmie Nike, o sieci McDonald's, o world music i kulturze gadżetów. Jest to także opowieść o przyspieszeniu i powolności w kulturze, które wynikają ze zderzenia globalności i lokalności, a także automatyzmu i zmysłowości.

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: http://wysylkowa.pl/ks556303.html#wiecej

Bogusława | 2015-10-13

Jak się jest antropologiem kultury, to po przeczytaniu tej pozycji chce się być antropologiem jeszcze bardziej :-)

Majales0 | 2015-08-27
Na półkach: Biblioteka, Przeczytane